Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
nautilus33 - майстор
Здравейте,
интересувам се с какво мога да лакирам най-обикновен речен камък, върху който има рисунка? Целта е да се предотврати изтъркване на боята, тъй като камъкът ще се държи/търка постоянно .
Lisko - майстор
Забъркваш епоксидна смола. Капваш с капкомер отгоре кореселин да се разреди. Нанасяш с четка (с не много мек косъм).
Накрая не забравяй да замиеш четката в някаква капачка пълна с кореселин. Понеже камъка ще опира върху каквото е сложен, ако го намажеш отвсякъде, там където опира може да се получат ръбчета (които после трябва да резнеш с бръснарско ножче). За да не залепне - подложката трябва да е найлон. Ако искаш хептен без ръбчета - ще забъркваш смола и ще мажеш два пъти. След като стегне първата - най-добре 24 часа, тогава мажеш петното което е останало ненамазано отдолу.

А, да - колко какваш - ми на око, докато ти хареса гъстотата.

Това е пробвано точно за камък.
nautilus33 - майстор
Ехе, благодаря. Аз пък се бях разтърсил за някакви лакове и прочие. Само за гъстотата не съм сигурен дали ще я улуча. Да речем на 100гр. смола, колко капчици кореселин(приблизително)?

ПП Има ли значение коя епоксидна смола, понеже на пазара много такива?
gogo7777 - майстор
Разредителят за епоксидната смола е спирта. Обаче и спирта и коресилина може да разстворят боята и рисунката да се повреди. Потърси лак на водна основа. Камък се инпрегнира и с ленено масло или ленен безир..... :wink:
Lisko - майстор
Боя на водна основа ако вече е изсъхнала, общо взето не се разтваря от коресилина, но по принцип забележката е уместна.
Аз съм го правил с камъни, но забравих че в случая с питащия трябва да се отчете и боята.
Затова най-добре да се пробва на друг (пробен) камък със същата боя. Със много по-малко смола разбнира се. Хем ще се упражниш и за гъстотата й.

Трудно е да кажа колко капки, защото правилното решение не е едно единствено - зависи колко тънък искаш да е слоя.
Тъй че има множество - все правилни решения.
Очевидно неразредената смола е много гъста, ти искаш нещо примерно с гъстотата на олио - нещо което ще се маже
и след като четката мине - не остават следи а остава гладко.
EDI - майстор
Бижутерска кристална смола. :partyman:
nautilus33 - майстор
Ами ще пробвам, пък ще се види :) Иначе боята е акрилна.
nautilus33 - майстор
По-малки разфасовки от 500гр. има ли, понеже намерих само една единствена, и тя е на цена от около 15лв. Но, просто няма какво да я правя и не си заслужава да взимам 500гр при условие, че ще ми трябват не повече от 100гр..

Тема "Лак за речен камък :)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: