• 1
  • 2
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
Здравейте,

Предстои ми остъкление на тераса и бих желал всичко да ми е законно. Терасата ми не гледа към улица, а към м/у-блоково пространство. До колкото разбрах най-лесно е да поискам разрешение от съседите и по-точно, че 51 %-та от тях нямат нищо напротив. Сега въпросът ми е свързан в детайлите на целия процес. Какво представлява това разрешение? В свободен текст ли се пише нещо или си има бланка под която се подписват съседите? После това разрешение какво го правя? Трябва да го покажа някъде или си го пазя в къщи и го представям при поискване?

Поздрави,
Калин
plamen6703 - майстор
KalliMan написа:
Здравейте,

Предстои ми остъкление на тераса и бих желал всичко да ми е законно. Терасата ми не гледа към улица, а към м/у-блоково пространство. До колкото разбрах най-лесно е да поискам разрешение от съседите и по-точно, че 51 %-та от тях нямат нищо напротив. Сега въпросът ми е свързан в детайлите на целия процес. Какво представлява това разрешение? В свободен текст ли се пише нещо или си има бланка под която се подписват съседите? После това разрешение какво го правя? Трябва да го покажа някъде или си го пазя в къщи и го представям при поискване?

Поздрави,
Калин
Направи каквото е разписано в закона:
ЗУТ Чл. 151. (1) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., предишен текст на чл. 151, изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г.) Не се изисква разрешение за строеж за:
1. текущ ремонт на сгради, постройки, съоръжения и инсталации;
2. текущ ремонт и поддържане на елементите на техническата инфраструктура по чл. 64, ал. 1, с който не се променят трасето и техническите характеристики;
3. оранжерии с площ до 200 кв. м;
4. подпорни стени с височина до 1,2 м над нивото на прилежащия в основата им терен, когато не са елемент на транспортни обекти;
5. изкопи и насипи с дълбочина или височина до 1 м и с площ до 30 кв. м;
6. остъкляване на балкони и лоджии;
7. надгробни паметници, надгробни плочи и кръстове с височина до 3 м;
8. теренна консервация на недвижими културни ценности;
9. консервация и реставрация на фасади и на художествени елементи и стенописи в интериор на архитектурно-строителни и художествени културни ценности и консервация на археологически недвижими културни ценности;
10. монтаж на сградни газови инсталации в жилищни и вилни сгради;
11. леки прозирни огради и плътни огради с височина на плътната част до 0,6 м в рамките на поземления имот;
12. градински и паркови елементи с височина до 2,5 м над прилежащия терен.
hidrazin - майстор
Държиш си го в къщи и го пазиш.
То е необходимо само ако някои реши да ти прави проблем - по време на строежа или после.
Но наистина е необходимо да ги имаш за да нямаш после дертове.
:partyman:
lyubohar - майстор
Остъклена тераса на 1 етаж.
Преди беше с винкели,в последствие с алуминиева конструкция.
Прахово боядисана в сиво.Да не се различава от останалите.
Не към улицата,а зад блока.
Никого не съм питал.Няма и да питам,че два пъти се опитваха да влизат апаши.
Никой не ми е правил проблем.
А как да прави,като изглежда по добре от всичко останало.
velas - специалист
hidrazin написа:
Държиш си го в къщи и го пазиш.
То е необходимо само ако някои реши да ти прави проблем - по време на строежа или после.
Но наистина е необходимо да ги имаш за да нямаш после дертове.
:partyman:
Дали?
ЗУЕС
Задължения на собствениците, ползвателите и обитателите (Загл. доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.)
Чл. 6. (1) Собствениците са длъжни да:
.
.
19. (нова - ДВ, бр. 26 от 2016 г.) не извършват дейности в общите части на сградата, включително и по фасадата, които нарушават тяхната цялост и архитектурен вид, носимоспособността, устойчивостта на строителната конструкция, пожарната безопасност или безопасното ползване на сградата;


Законите в бг са интересна работа... :partyman:
Благодаря на Всички които са ми отговорили.

Та нещо се обърках. Прочетох внимателно какво пише в закона - Не се изисква разрешение за строеж. Но на когато се разтърся в интернет виждам че се изисква разрешение на 51%-та от останалите собственици. Оставам с впечетлението цялата процедура е доста неясна. Или може би има 2 вида разрешения ...

Някой знае ли дали трябва да търся каквато и да е форма на разрешение\позволение от съседите?
radius - майстор
Става дума, че не се иска разрешение за строеж все едно ще правиш къща. А се иска разрешение от съсобствениците. В тоя кенеф вече всичко е изтървано, кочината е пълна, индивиди са си изнесли терасите с по 1м, ти за остъкление искаш разрешение. Е..м ти държавата.
hidrazin - майстор
velas написа:
...Дали?...
И кой точно е органа/институцията която ще му направи проблем ако си остъкли терасата с протокол от общото събрание и мнозинство?
Разбира се ако става дума само за остъкляване а не приобщаване.
Примерно да си махне стената към терасата, да си пусне натам водопровод и канализация...
:partyman:
kozl - майстор
След като променяш общи части, следва да искаш решение на общо събрание, по закона за етажна собственост. Дори добавянето на топлоизолация си е за общо събрание, но едва ли някой се съобразява с това.
Може би попада в тази точка за гласувало мнозинство:
Приемане на решения от общото събрание
Чл. 17. (1) В общото събрание собствениците имат право на глас, съответстващ на притежаваните от тях идеални части от общите части на сградата.
(2) Общото събрание на собствениците приема решения:
1. ...............
.
.
.
5. (нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) за обновяване, за извършване на основен ремонт и за усвояване на средства от фондовете на Европейския съюз и/или от държавния или общинския бюджет, безвъзмездна помощ и субсидии и/или собствени средства или други източници на финансиране - с мнозинство не по-малко от 67 на сто идеални части от общите части
Разрешението за строеж е по ЗУТ. В слуая промениха закона, защото по стария се изискваше за остъкляване на балкони, за момента не се изисква. А ако е необходимо РС, то тогава общото събрание трябва да има 100% гласували.
plamen6703 - майстор
KalliMan написа:
Благодаря на Всички които са ми отговорили.

Та нещо се обърках. Прочетох внимателно какво пише в закона - Не се изисква разрешение за строеж. Но на когато се разтърся в интернет виждам че се изисква разрешение на 51%-та от останалите собственици. Оставам с впечетлението цялата процедура е доста неясна. Или може би има 2 вида разрешения ...

Някой знае ли дали трябва да търся каквато и да е форма на разрешение\позволение от съседите?
Щом си прочел внимателно какво пише в закона / ЗУТ /, ако искаш го спазвай, ако искаш продължавай да се ровиш в интернет... може да откриеш и процедура как хора се отказват чрез Държавен вестник от синове, дъщери и какви ли не други "законови" процедури :-D
Когато нещо се чете е хубаво да се анализира, синтезира и да се прави обратна връзка. Така се затваря "цикъл" наречен мислене.
Много хора четат, но малко хора имат сили да мислят върху прочетеното.
В крайна сметка, ако ще ОСТЪКЛЯВАШ балкона си, просто приложи написаното в члена, който ти посочих от ЗУТ и работи по текста!
Желая ти успех!
  • 1
  • 2

Тема "Pазрешение за остъкляване на тераса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: