• 1
  • 2
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
DMN - майстор
И каква тогава ще е мощността на усилвател усилен докрай, но без тонколони? И каква ще му е мощността с тонколона 4 ома?
Колко енергия ще изразходва в първия случай и колко във втория - все една и съща ли?
Или се хващате за думата, че усилвател 100 вата си и е винаги 100 вата дори и да стои изключен на масата, пък аз не говоря за това, а за това какво има свързано на изхода му и от там отдаваната мощност от усилвателя.
То и двигателя на автомобила може да е с характеристика 100 конски сили, но когато работи на празен ход и ниски обороти мощността му в този момент 100 коня ли е?

П.П. Ами добре, хайде обяснете, как импеданса не зависи, като току що направих експеримент, който само доказва това, което исках да кажа по темата.
Използвах единия канал на двуканален усилвател 2 по 100 вата.
Използвах и ватметър, който отчита консумираната мощност на усилвателя от мрежата.
Използвах и две тонколони по 8 ома.
Консумираната мощност на усилвателя от мрежата без товар е 20 вата.
Първо включих едната тонколона на изхода, подадох звук от сигнал генератор с честота 80 херца. Консумацията от мрежата беше 48 вата.
После свързах двете тонколони последователно т.е. станаха 16 ома - консумацията на усилвателя от мрежата спадна на 31 вата.
А след това свързах двете в паралел т.е. 4 ома, консумацията стана 76 вата!
Е, на мен ми беше пределно ясно, че резултата ще е подобен - как тогава импеданса на тонколоните не зависи на мощността на усилвателя според вас? Или сега ще ме убеждавате, че консумираната мощност от усилвателя няма нищо общо с изходната му мощност?
DMN - майстор
Lisko написа:
Каква мощност развива е едно а каква може да развие съвсем друго. Второто е собствено свойство което не зависи от никакви външни фактори и това е параметъра който върви с документацията на даденият усилвател.
Това би ли го обяснил, щото аз смятам, че е точно обратното?
Че то точно второто зависи от външните фактори - като например външните фактори - интезитет на входния сигнал и товарът на изхода, за който спорим.
И още един външен фактор - захранване.
Как тези външни фактори не влияят на мощността на усилвателя според теб?
Lisko - майстор
Прав си. Хванах се за думите :)
"Мощността на усилвателя" бяха твоите думи. Това за мен е паспортната мощност. Тоест това което "може" да развие при определен товар. Което Хидрата го каза кратко, за да не си губи времето като нас ;-)

Всяка друга мощност, отделена в друг товар не е "мощността на усилвателя".
sstefanov - майстор
Всеки усилвател е проектиран по определени параметри. Един от тях е мощността, която усилвателят може да отдаде в товара. Тя не зависи от импеданса. Има, например, 100 ватови усилватели за 4 она, за 8 ома, за 16 ома и за куп други импеданси.
И да, наистина има такива усилватели, при които консумираната мощност не зависи от отдадената в товара (даже моят е такъв :) ).
  • 1
  • 2

Тема "Специален въпрос" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: