Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
nanera - помощник
Здравейте приятели,

Живея в къща отдалечена от населени места и сме на генератор.
Сега успях да се сдобия с 10 соларни панела по 60 вата и четири тягови акумулатора по 90Ah.
Остава ми само да взема контролер и инвентор.

:?:
Въпросът ми е дали да направя системата 48v или 24v. Първата е ясна, но за 24v волта идеята, която един приятел ми сподели е да се направят два кръга. Два по два акумулатора за 24v, като се ползват отделно.
Единият кръг се зарежда от соларите, другият кръг се ползва. Когато ползващият се изтощи (или зареждащият се зареди) кръговете се разменят. Идеята му доколкото разбрах е да се съхрани живота на батериите като се правят пълни цикли на зареждане и разреждане.

Някой има ли опит да сподели?
Също събирам предложения за контролери и инвертор пълна синусоида около 3kw.
plamen6703 - майстор
Твоя приятел каза ли ти какво се случва като "ползващият се изтощи", а зареждащият още не се е заредил :wink: или няма такъв вариант :-D
vrangelov - специалист
nanera написа:
Здравейте приятели,

Живея в къща отдалечена от населени места и сме на генератор.
Сега успях да се сдобия с 10 соларни панела по 60 вата и четири тягови акумулатора по 90Ah.
Остава ми само да взема контролер и инвентор.

:?:
Въпросът ми е дали да направя системата 48v или 24v. Първата е ясна, но за 24v волта идеята, която един приятел ми сподели е да се направят два кръга. Два по два акумулатора за 24v, като се ползват отделно.
Единият кръг се зарежда от соларите, другият кръг се ползва. Когато ползващият се изтощи (или зареждащият се зареди) кръговете се разменят. Идеята му доколкото разбрах е да се съхрани живота на батериите като се правят пълни цикли на зареждане и разреждане.

Някой има ли опит да сподели?
Също събирам предложения за контролери и инвертор пълна синусоида около 3kw.
Когато разреждаш дълбоко акумулатори, идеята е да им скъсиш живота. Ако искаш да живеят по-дълго, трябва да ги разреждаш с по-малък процент.
nanera - помощник
plamen6703: не сме говорили с подробности. Предполагам никой до сега не е правил такава система и едва ли може да се настрои да е автоматична.

vrangelov: някой друг ък ми каза, че за да бъде живата на акумулаторите по-дълъг не бива да се разреждат на повече от 60% капацитета (не знам това дали може да се замери с мултицет примерно, волтажа дава някаква информация за заряда мисля)

Понеже не разбирам затова питам :) иначе също съм чувал, че имало контролери с много функции.
preslav - майстор
И най-простите контролери следят нивото на заряд и разряд на акумулатора т.е. пазят го от идеи като тази на авера ти. Предполагам акумулаторите ти са оловни, а те изобщо не обичат да стоят разредени или да се разреждат до дупка. Това, което мога да дам за пример е системата на мой познат, с която имах проблем преди седмица.
Контролерът има индикация 50-75-100% зареденост на акумулатора. Когато отидохме във вилата му, още първия ден, осветлението нещо примигваше и след 5 минути работа тотално изгасваше. Голям смях падна защото осветлението работеше само денем, а нощем я карахме на светулки. Погледнах контролера, показваше 50% заряд. На другия ден пак толкова, на следващия пак същото. Махнах дъртия акумулатор и сложих "нов" нещата си дойдоха по местата, но стария продължаваше да работи с вързана на него лампа, но не минаваща през контролера. Няма да съм съвсем точен, но по памет напрежение под 10.8 Волта на акумулатора е вече критично и по-нататъчното разреждане води до унищожаването му - предполагам точно това следи контролера и прекъсва захранването ако се опиташ да разреждаш повече. Без контролер дъртия акумулатор захранваше ЛЕД лампата защото на нея не и пука особено от напрежението, предполагам ще свети и на 9 Волта.
Изводът за мен е - слагай си какъвто счетеш за добре контролер (12-24-48 Волта) и остави на него да контролира процеса на заряд и разряд, ако не ти стига добавяй мощности, панели и акумулатори, но не се занимавай да разреждаш напълно и да зареждаш групи от акумулатори. Нещото, което трябва да съобразиш, е че при ниско напрежение ще имаш високи токове т.е. по-дебели кабели. Системата, за която говоря беше на 12 Волта и захранваше само осветлението в къщата - не знам какво искаш да захранваш ти, но не забравяй, че всяко преобразуване и трансформиране на енергията е свързано със загуби.

Тема "Автономна система - солари - 24v или 48v?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: