• 1
  • 2
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
Найденов - специалист
Може да пробваш и самоделен флюс от глицерин и нишадър (от аптеките)- сипваш нишадър в глицерина, докато спре да се разтваря нишадъра при загряване и интензивно разбъркване. Мисля, че се получава солна киселина с примес от други вещества. Предимството е, че кипи и се изпарява при по- висока температура и не охлажда рязко човката на поялника. Запоявал съм с тази смес доста качествено неръждаема стомана. Дали ще се получи при теб- не мога да гарантирам. Естествено повърхностите трябва предварително добре да се почистят механично, както спомена plamen6703 по- горе. След това остатъците от флюса трябва да се изчистят уставно. Успех.
П. П. Този флюс е много добър и при обикновена стомана и други метали и сплави (не алуминиеви).
gogo7777 - майстор
lyubohar написа:
Чираче,съвета ти не струва.
Златаря ще го нагрява с горелка.
Това и аз мога да опитам.
Ама явно си чукча писател.
Верижката има химическо покритие,което веднага ще изгори.
Освен това написах и,че съм пробвал със сребърен припой на такава стомана и не става.
Вземи си сипи едно и не ми цапай темата с излишни драсканици.

Към колегата plamen6703.
Сега видях каква киселина имам-фосфорна.
Ще свърши ли работа?
Златаря /бижутера, ювелира/ ще нагрява с горелката, но ще нагрее по-бързо и ПО-СЛАБО, от колкото ти с поялника . :wink:
То това му е занаята....и покритие даже може да нанесе ако е нужно. Да не споменавам пастовидните или разпрашени припои, бренерчета, духалки, МАП-газ ииии......кви ли не още тънкости на занаята та дори и картоф.
plamen6703 - майстор
Найденов написа:
Може да пробваш и самоделен флюс от глицерин и нишадър (от аптеките)- сипваш нишадър в глицерина, докато спре да се разтваря нишадъра при загряване и интензивно разбъркване. Мисля, че се получава солна киселина с примес от други вещества. Предимството е, че кипи и се изпарява при по- висока температура и не охлажда рязко човката на поялника. Запоявал съм с тази смес доста качествено неръждаема стомана. Дали ще се получи при теб- не мога да гарантирам. Естествено повърхностите трябва предварително добре да се почистят механично, както спомена plamen6703 по- горе. След това остатъците от флюса трябва да се изчистят уставно. Успех.
П. П. Този флюс е много добър и при обикновена стомана и други метали и сплави (не алуминиеви).
Това наистина е добър флюс за целта /не важи за електронни платки и компоненти/ като "рецептата" е 2/3 глицерин на 1/3 нишадър. Разбърква се добре преди ползване и след спояването се почиства добре със спирт.
lyubohar - майстор
gogo7777 написа:
lyubohar написа:
Чираче,съвета ти не струва.
Златаря ще го нагрява с горелка.
Това и аз мога да опитам.
Ама явно си чукча писател.
Верижката има химическо покритие,което веднага ще изгори.
Освен това написах и,че съм пробвал със сребърен припой на такава стомана и не става.
Вземи си сипи едно и не ми цапай темата с излишни драсканици.

Към колегата plamen6703.
Сега видях каква киселина имам-фосфорна.
Ще свърши ли работа?
Златаря /бижутера, ювелира/ ще нагрява с горелката, но ще нагрее по-бързо и ПО-СЛАБО, от колкото ти с поялника . :wink:
То това му е занаята....и покритие даже може да нанесе ако е нужно. Да не споменавам пастовидните или разпрашени припои, бренерчета, духалки, МАП-газ ииии......кви ли не още тънкости на занаята та дори и картоф.

Колега,разполагам с всичко това за което говориш.
И съм запознат и практикувам голяма част от златарския занаят.
На снимката където се вижда абаносовия елемент със златния обков и седефа бутона отзад
е излязло от ръцете ми.И целият лък разбира се.Всичко на ръка!
Повярвай,никак не е лесно да се изработи.И да е конкурентно способно.
Давал съм да го правят златари-пълна скръб.

Верижката не струва и 10лв.
Опитах и с фосфорна киселина-калая не хваща.
Така,че ще се направи с два нита.
Благодаря за съветите.

Прикачен файл

Bow 03.jpg
Bow 03.jpg (19.31 KиБ) Видяна 2152 пъти

Прикачен файл

Bow 01.jpg
  • 1
  • 2

Тема "Запояване на благородна стомана" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: