Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
marian1 - майстор
Здравейте искам да знам каква е разликата между музикантските колони и колоните за дома.
За да знам ако случайно си взема музикантски за моя домашен усилвател, какви камъни може да ям.
Благодаря
plamen6703 - майстор
Има огромна разлика между качествените тонколони и некачествените тонколони. Високоговорители, филтри, кутия и т.н всичко това има значение за качеството на звука.
Дали са "музикантски" или са "домашни" няма никакво значение :-D. Много хора на сандъчета с високоговорители казват, че имат тонколони, но те са много далече от истината :wink:
Има разлика и между усилвател и усилвател... тя е същата. Най-добрите усилватели за мен са ламповите усилватели. Няма звук, който така да гали ухото като звука от лампов усилвател. :partyman:
torbalan - Дървен философ
plamen6703 написа:
...Дали са "музикантски" или са "домашни" няма никакво значение...
Това абсолютно не е вярно.

"Музикантски" тонколони не знам какво е точно, но професионалистите в озвучаването ползват различни видове и типове тонколони...
Докато любителските (домашните) са три в едно...

При озвучаване на един стадион например се използват различни видове тонколони - ниски, средни, високи - всичко това е в отделни сандъци. Отделно има "монитори" за музикантите (за да чуват какво правят) сигурно има още сто вида "музикантски" тонколони... Отделно че се ползват и различни усилватели и т.н.

Домашните тонколони са проектирани да бъдат ползвани в домашни условия с нормален усилвател...

И при едните и при другите има нискокачествени, постредствени и качествени... :)

Но ако въпроса е "какви тонколони да си купя" - отговора е "домашни" или "любителски" :)

А темата за ламповите усилватели не ми се ще да я подхващам, че ще стане ултраспам :)
DMN - майстор
plamen6703 написа:
Дали са "музикантски" или са "домашни" няма никакво значение
О, пак изказване на големия специалист! Ами тогава като няма значение, върви да озвучиш един стадион с тонколони за домашна употреба.
Към автора, ако ще използваш тонколоните вкъщи, поинтересувай се за такива, които са предназначени за домашна употреба, с условието, че не само тонколоните са важни, а е важно усилвател и тонколони да са съобразени един с друг, и най-важното - на теб да ти хареса на слух :) .
torbalan - Дървен философ
DMN написа:
... а е важно усилвател и тонколони да са съобразени един с друг, и най-важното - на теб да ти хареса на слух :) .
И помещението е важно... :)

Да озвучаваш помещение, което е на един пласт гипсокартон, си е кауза пердута...
DMN - майстор
torbalan написа:
И помещението е важно.
Абсолютно си прав, в това спор няма! От голямо значение е и също къде ще бъдат разположени тонколоните в едно помещение. От не малко значение е също и къде в помещението ще се намира слушателят.
:partyman:
torbalan - Дървен философ
DMN написа:
...

Прав си...

Но за непретенциозно слушане (автора определено пита за такова нещо) може да се каже с няколко думи...

Тонколоните да бъдат разположени по късата страна на помещението. Мощността на усилвателя е хубаво да е по-голяма (за нормален хол в панелен апартамент за мен е добре усилвателя да е около 90 - 100 вата), не защото ще се слуша на МАХ, а за да може когато басиста удари по струните да не се чува бльок, а каквото трябва да се чуе...
Тонколоните да бъдат с възможно най-голям (според финансите) диаметър на басовия говорител и колкото може по-тежки...

Това са най, най-общи съвети...

Аз например слушам някакви нонейм тонколони, които определено са копие на нещо известно и сполучливо, защото свирят съвсем прилично и приятно :) Нямам свободни пари за такива, каквито бих искал да си купя ;)

https://technocity.bg/televizori-video- ... -1774-1790

Моите са PIP AUDIO но модела вече го няма на сайта... Пионерчетата също не са лош избор според мен... За бюджетни решения говоря :)
DMN - майстор
Ахам, по принцип музиката като усещане, възприятие, предпочитание, сила, качество, баланс на честоти и т.н. е доста субективен фактор. Това, което се харесва на мен, може да не се хареса на друг слушател. Затова според мен най-добрият вариант е всеки сам да си подбере най-доброто за него в случая по темата, като изпробва и слуша различни конфигурации ,ако има възможност. Още по-добре е това да става на мястото, където ще се ползва всичко това, но едва ли някой ще позволи такова изпробване, особено по нашите родни земи :) .
:partyman:
plamen6703 - майстор
torbalan написа:
plamen6703 написа:
...Дали са "музикантски" или са "домашни" няма никакво значение...
Това абсолютно не е вярно.

"Музикантски" тонколони не знам какво е точно, но професионалистите в озвучаването ползват различни видове и типове тонколони...
Докато любителските (домашните) са три в едно...

При озвучаване на един стадион например се използват различни видове тонколони - ниски, средни, високи - всичко това е в отделни сандъци. Отделно има "монитори" за музикантите (за да чуват какво правят) сигурно има още сто вида "музикантски" тонколони... Отделно че се ползват и различни усилватели и т.н.

Домашните тонколони са проектирани да бъдат ползвани в домашни условия с нормален усилвател...

И при едните и при другите има нискокачествени, постредствени и качествени... :)

Но ако въпроса е "какви тонколони да си купя" - отговора е "домашни" или "любителски" :)

А темата за ламповите усилватели не ми се ще да я подхващам, че ще стане ултраспам :)
Това, че не знаеш става ясно веднага и не е срамно да не знаеш, а и няма проблем да кажеш какво мислиш по въпроса! Форума е за това всеки да си каже мнението :-D
Първо, няма такова понятия домашни тонколони! Второ, няма такова понятия музикантски тонколони! Трето, няма такова понятия като нормален усилвател... има и още и още неща, които няма и които не знаеш, но при добро желание винаги можеш да научиш, а може и да не научиш :lol: :partyman:
marian1 - майстор
Не съм обяснил добре, ще опитам отново. В репетиционната на един мой приятел, колоните не били хай фи....
Въпросът ми е, ако не са хай фи, какви са, и стават ли за обикновен ресивър да се вържат?

Тема "Има ли разлика и каква е м/у музикантските колони и домашните" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: