Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
fox_vt - майстор
Суперкондензатора има ли разряд?
ESPACE - майстор
За саморазряд предполагам питаш. Има и то не малък
fox_vt - майстор
Да за саморазряд де :) Абе има още хляб да изяде тая технология явно.
jordanvass - майстор
kolev_k написа:
Кой ти говори за нормална батерия?Става въпрос за кондензатор.Вземи да прочетеш закона на Шарл дьо Кулон.
Изключително слабо ме интересува дали е батерия, кондензатор или някакъв друг акумулатор на енергия. Ако пренебрегнем загубите при заряд/разряд, няма никакво значение в какво съхраняваш електроенергията. За да изкараш определено количество енергия, трябва първо да си я вкарал там. Хич не ме интересува колко кулона ще ти е зареден кондензаторът ти според закона на Кулон. Колкото си вкарал, толкова и ще изкараш. А с 2,8 ампера и за 1 минута ще вкараш точно...почти нищо. Пък ти си смятай кулони по който си искаш закон. :wink:
hidrazin - майстор
Бах тоя верт с капациТатори... :-D
как ли пък не се намери един да го разчекне че да разберем какво точно са замислили.
:partyman:
Иначе - Ех kolev_k, еееехххх... Верни неща казваш ама бива и да ги разбираш.
1А зарежда кондензатор с капацитет 1Ф за 1с. до 1В.
Да, 1 кулон е заряда на кондензатор от 1F и напрежение 1V
Тогава въпросния кондензатор 160F 4,6V може да събере максимум 160х4,6=736 кулона
Но пък е известно (поне на мен) че 1Ah = 3600C (кулона).
Тогава:
736 / 3600 = 200mAh
Толкоз, енергията която може да събере това нещо е 200 mAh или 0,2 Ah
И това чисто теоретично, реално ще е поне малко по-малко пък и не може да се използва "до дупка".
jordanvass - майстор
hidrazin написа:
Толкоз, енергията която може да събере това нещо е 200 mAh или 0,2 Ah
Точно! И за да го напълниш догоре тоя кондензатор, при заряден ток 2,8А ще ти трябва време
0,2 / 2,8 = 0,071 часа или малко повече от 4 минути.
А за 1 минута ще напълниш 4 пъти по-малко или около 50 милиамперчаса - колкото бях сметнал и някъде в началото на темата.
200 милиамперчаса в акумулаторна батерия е много по-добре, отколкото в кондензатор. Щото докато харчиш от батерията ток, напрежението ще се запазва в някакви що-годе работни за мотора стойности. Докато при кондензатора при половин разряд напрежението вече ще е наполовина. И на мотора това хич няма да му хареса.
lov - майстор
И ти здраво бъркаш двата щата. :lol: Заряда на кондензатора няма нищо общо със зареждането акумулаторите. При него тока на заряд може да е почти безкрайно голям без и се ограничава единствено от възможностите на токо източника и веригите към него. Тъй че този заряден ток 2,8А не знам от къде си го изсмука от пръстите.
jordanvass - майстор
Нещо много бързо забравяш началото на темата:
hidrazin написа:
Предполагам става дума за модела PSF 4.6 A1 ???
По спецификация вътре са два супер кондензатора 2,3V 320F
Зарядното дава 2,8А ток на изхода - пак по техни спецификации.
Не разбрах къде точно бъркам. Никъде не съм казал, че не може да се зарежда с по-голям ток. Напротив, в началото казах, че може да зареждаш и със 100 ампера, стига да имаш такова зарядно. Но както се видя, ти началото си го пропуснал. Затова сметките ги правя с това зарядно, което е в комплекта. А то дава 2,8А. Според Хидрата. Но и друго да е, пак ще е за горе-долу толкова ток. Ще ми е интересно да видя твоето, дето зарежда с безкрайно голям ток. :wink:
ESPACE - майстор
Зарядното е доста обемисто и никак не кореспондира с обявените данни. Ако е 4,6V, 2,8A то може да е с габарити като зарядно за телефон.
lov - майстор
jordanvass написа:
Нещо много бързо забравяш началото на темата:
hidrazin написа:
Предполагам става дума за модела PSF 4.6 A1 ???
По спецификация вътре са два супер кондензатора 2,3V 320F
Зарядното дава 2,8А ток на изхода - пак по техни спецификации.
Не разбрах къде точно бъркам. Никъде не съм казал, че не може да се зарежда с по-голям ток. Напротив, в началото казах, че може да зареждаш и със 100 ампера, стига да имаш такова зарядно. Но както се видя, ти началото си го пропуснал. Затова сметките ги правя с това зарядно, което е в комплекта. А то дава 2,8А. Според Хидрата. Но и друго да е, пак ще е за горе-долу толкова ток. Ще ми е интересно да видя твоето, дето зарежда с безкрайно голям ток. :wink:
Точно на предната страница съм писал че вероятно в самото зарядно има още кондензатори. Тъй че ти си чел пък първата и последната страница а останалото съдържание си го пропуснал.
Само предположение е но съм уверен че ако е направено както трябва без да лъжат то би трябвало да е така. Имаш батерия за натрупване и самия заряд на инструмента се извършва от нея а тези 2,8 А са само от понижаващия модул. Няма как да е такъв туч това зарядно с тези 2.8А. С такива параметри ще е голямо колкото кибритена кутийка. А това че са дали такъв ампераж си е тяхна работа. Съвсем нормално е някой неграмотник да е правил описанието. А това го потвърждават и сметките че нещо куца. А и съм виждал подобни схемни решения и те са точно така направени.
За сега никой не благоволи да разкости неговото и да се прекрати спора. За мен цялата история си е пълен ташак дори и 20 винта да мода да завия с едно зареждане.
А като ме питаш за безкрайно голям ток на зареждане трябваше завчера да ти покажа. Като се включи към мрежата и гаснат ламбите в цеха щото контактора залепнал и няма какво да ограничи първоначалния ток. А захранващия кабел лабав че няма на къде :lol: храни 140kW и кляка напрежението по цялата линия чак до трафа.
Тъй че няма защо да рипаш.

Тема "Парксайд със суперкондензатор ..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: