Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
fox_vt - майстор
Таман щях да пиша че във зарядното със сигурност няма суперкондензатори щото доста го огледах през дупките. Инак много постно зарядно излезе :lol:
nikolov333 - майстор
И аз се чудя, що е нужно да е такъв кютук.. явно е голямо само за по-добро проветряване. :-D
lov - майстор
За авторитет да фаща окото. :lol:
А цялата дандания се оказа че това си е един голям ташак. Една литиева батерийка ще върши повече работа от тези кондензатори.
hidrazin - майстор
Сърдечно благодаря на nikolov333 че помогна да си начеша крастата. :-D
В зарядното - каквото и очаквах...
nikolov333 написа:
И аз се чудя, що е нужно да е такъв кютук.. явно е голямо само за по-добро проветряване. :-D
Въобще не е заради проветряването. Причината е доста по-прозаична - СТОЙКА Е.
Да може да ч забучиш на зарядното и да не пада. Използва се за поставка.... :-D
zz_stefanov написа:
Първата им лъжа последователни 2х320F=160F...
Не бих казал че е точно лъжа. В описанието си пише че е 4,6V и че има два капацитета по 320F 2,3V ...
Лееееко не се доизказват - демек "Сещай се".
Иначе в предните сметки леееко съм сбъркал. Не е коректно да се изчислява енергията на кондензаторите в mAh.
Малко да пооправя сметките...
Съхранената енергия в този съставен кондензатор е:
Е=0,5 х С х V² / 3600 или
Е=0,5 x 160 x 4,6² / 3600 = 0,47 Wh
Демек след зареждане в него има 10 пъти по-малко енергия отколкото в един зареден литиев акумулатор 1,3Ah 4,2V
Или обърнато в mAh:
Q=1000 x W / U или
Q=1000 x 0,47 / 4,6 = 102 mAh
:partyman:
P.S. Да, това си е тaшaк но и си има някои неоспорими предимства:
1.Много дълъг живот на "акумулаторите" - тези кондензатори имат много голям брой цикли живот.
2.Можеш да го използваш почти веднага след почти неограничен период на съхранение.
3.Последно и най-маловажно в случая - спестява енергия.
КПД-то на един кондензатор е мноооого по-голямо от това на който и да е акумулатор.
Недостатъците няма да ги изреждам. Мисля че са очевадни.
Но пък е добро решение за дребни домашни потребности.
lov - майстор
hidrazin написа:
.....
P.S. Да, това си е тaшaк но и си има някои неоспорими предимства:
1.Много дълъг живот на "акумулаторите" - тези кондензатори имат много голям брой цикли живот.
Е колко да е дълъг като и те се ебават при резки промени
2.Можеш да го използваш почти веднага след почти неограничен период на съхранение.
И тоя кютюк ти заема само място на масата.И след 10 винта бегай да зареждаш баш кога си на зор и той свършил.
3.Последно и най-маловажно в случая - спестява енергия.
КПД-то на един кондензатор е мноооого по-голямо от това на който и да е акумулатор.
Дали е съизмерима с цената не се наемам да го коментирам.
Недостатъците няма да ги изреждам. Мисля че са очевадни.
Но пък е добро решение за дребни домашни потребности.
Да за маниаци да имат всичко може би. Лично на мен не ми харесва и не е подходящо за моята работа.
И за това таман претръсках малко стари лаптопски батерии. :lol:
Прикачен файл:
IMG_20180501_010511.jpg

След седмица още едно сито и почвам подмяната. Щеше ми се с пакети ама с тези цени вече не ми оттърва. :-D
ESPACE - майстор
Ако ще ги ползваш за по "силови" приложения стават червените на Sanyo. Зелените и виолетовите не стават - високо вътрешно съпротивление. Другите на късмет - Самсунг вероятно и те ще се огъват,а ако има Panasonic клетки като сивите(или сини) може би ще се справят.Най добре е да са от една батерия и съизмерими по капацитет и износване защото после при заряда балансирането е леко изнервящо.
fox_vt - майстор
Ако работиш на стол пред работна маса и трябва да завиеш или развиеш хиляди болтове има резон,развиваш няколко и слагаш на стойката докато си подготвиш другите. Не мисля че идеята му е да го ползваш някъде по далеч от една ръка разстояние.
lov - майстор
Да това му е идеята но реално колко от нас чоплят на бюро. Нали все гледаме да се разминем от опъване на кабели. А тогава няма да ми пречи и да ползвам и кабелен. Тъкмо няма да ми се размятка това зарядно. :)
ESPACE написа:
Ако ще ги ползваш за по "силови" приложения стават червените на Sanyo. Зелените и виолетовите не стават - високо вътрешно съпротивление. Другите на късмет - Самсунг вероятно и те ще се огъват,а ако има Panasonic клетки като сивите(или сини) може би ще се справят.Най добре е да са от една батерия и съизмерими по капацитет и износване защото после при заряда балансирането е леко изнервящо.
Доста от нещата ми са с пакети но от както забраниха да се превозват с авиопощата цената им стана безумна и ще се наложи да ползваме каквото има. :-D
Ако забелязваш в едната кутия са само оригинални двойки за да не си играя после да ги подбирам. Сега веднага след заряда съм им замерил напрежението як товар и след седмица пак. Ще видим какво още ще отпадне и останалите ще ги чифтосваме. Иначе за балансирането вече лесно китайците продават готови платки барабар със защитата. :)
ESPACE - майстор
lov написа:
Сега веднага след заряда съм им замерил напрежението як товар и след седмица пак. Ще видим какво още ще отпадне и останалите ще ги чифтосваме. Иначе за балансирането вече лесно китайците продават готови платки барабар със защитата. :)
Забрави за баланс от тези платки. Когато не са от една партида елементите и на Imax му трябва много време. Тия платки правят много малки корекции.
Ааа, и ако наистина не са елементи способни да отдадат много ток, тези платки ще те направят луд. Бият стоп при старт, заради големия пад на напрежение. С истински елементи се държат ок.
lov - майстор
Не ми е за сефте. :lol: Знам го това и голямо писане по елементите и отбиране пада. Вярно много време трябва докато събера един комплект но го правя между другото и така не ми се увижда.Това на кадрото е сигурно сигурно около 1/3 от всичкото което съм извадил и ще има и още шкарт. Е няма да е за кофата, а за разни фенерета и други не отговорни неща. До сега почти не съм имал случай да ми изключи защитата при старт. Ставало е но заради някой калпав елемент който съм пропуснал. Като са ми без пари няма да им се мръщя я. :lol:

Тема "Парксайд със суперкондензатор ..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: