Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
Здравейте!Разполагам с 5 конвектора Thermolux 045 3.3 kW които смятам да монтирам в 5 помещения от по 18-20 м2.Разполагам с кладенец с температура на водата 14 градуса.Въпросът ми е възможно ли е да монтирам семпертина в кладенеца за да захранва конвекторите понеже водата в кладенеца е много варовита и евентуалнно ако да,колко трябва да е размера на тръбата на семпертината и дължината?Ако това не е отдачен вариант възможно ли е да монтирам някакъв филтър за да се справя с варовика и да пусна директно водата от кладенеца през конвекторите?Благодаря предварително!
VLADO66 - майстор
Не е удачно със серпентина, защото сравнително бързо ще затоплиш кладенеца със стайната температура.
шоп - майстор
Аз използвам 8 бр конвектора по 7,8киловата, но изпомпвам водата от сондажа и същевременно поливам тревата :)

Със серпентина няма да стане.
Използвай топлообменник и няма да имаш притеснения. При мен е с пластинчат такъв.
Успехи!
torbalan - Дървен философ
За топлообменник пак си иска помпа. Вероятността да забие топлообменника е по-голяма отколкото да има проблем с конвекторите.
Отделно, че ако има топлообменник, температурата на водата във втория кръг ще се дигне с поне 5 градуса е ефективността на конвекторите ще падне.

Съмнявам се да има проблеми при температури от порядъка на 15 - 20 градуса. Ако решиш да прекарваш водата директно - сложи механичен филтър.
torbalan - Дървен философ
чет юни 21, 2018 10:47 amшоп написа:
Аз използвам 8 бр конвектора по 7,8киловата, но изпомпвам водата от сондажа и същевременно поливам тревата :)

Със серпентина няма да стане.
Използвай топлообменник и няма да имаш притеснения. При мен е с пластинчат такъв.
Успехи!
Ще споделиш ли какви са температурите от сондажа, в кръга на конвекторите и в стаята?
шоп - майстор
Разбира се
сондажна вода 14 градуса и зиме и лете. Системата е интегрирана със самоделна термопомпа

Сондажната помпа е беларди 370 вата и реален дебит 5200л/час
циркулационната помпа е вило 400 вата и максимален дебит над 10000л/час. Колко е реалния?!
един господ знае

Топлообменника е SWEP с 54 пластини и площ над 6,5м2
входове и изходи 2''

Температурата в ОИ е 15,5-16 градуса
В стаите температурата се регулира от терморегулатора на конвектора. Може и 18 да я направя реално при 35 външна :idea:

Прикачен файл

SAM_9426.JPG
SAM_9426.JPG (112.64 KиБ) Видяна 1900 пъти
шоп - майстор
Отоплителната и климатична система са съчетани със самоделен неръждаем буфер 1200 литра

Въпреки, че всеки топлообменник ще влоши КПД то на системата, аз реших да заложа на такъв в системата ми.
Ще обясня и защо.

Ако се задръсти с каквото и да било по-лесно е да отвия 4 холендрови гайки и да го промия и прочистя.

8 бр вентилаторни конвектори ако трябва да ги отвивам, демонтирам, чистя и монтирам обратно в 8 стаи е къртовски труд, мизерия и мърсотия. Жената ще ме бие :-D

Дори и през 5 години да се наложи тази интервенция не бих искал да си я причиня. Отделно задръстените конвектори и цяла зима ще работят на отопление при влошени показатели.

Последният + на топлообменник е че пролет и есен само с 3 крана пускам соларни вакуумни колектори, които топлят къщата ми :idea:

Прикачен файл

SAM_9422.JPG
SAM_9422.JPG (81.76 KиБ) Видяна 1896 пъти
torbalan - Дървен философ
Екстра си се справил!
Браво!

Защо топлообменника на снимката е с 2 тапи?
шоп - майстор
нед юни 24, 2018 8:15 amtorbalan написа:

Защо топлообменника на снимката е с 2 тапи?
Ако си забелязал снимката е от 02.2018
Просто снимката е стара. Такава имах под ръка. Системата бе в изграждане и към момента не е имало нужда от охлаждане, а само от отопление с ТП

Ето и днешни снимки.

Всичко е вързано: ТП, солари и охлаждане със сондажна вода:-)

Прикачен файл

SAM_9571.JPG

Прикачен файл

SAM_9570.JPG

Прикачен файл

SAM_9569.JPG
torbalan - Дървен философ
Екстра е!

Тема "Климатизация с конвектори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: