• 1
  • 2
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
sixb0nes - специалист
Здравейте,

Имам нужда от мнение. Тъй като предстои ремонт в този дом, бих искал да задам няколко въпроса. Това е кухня, с иззидана мивка. Казаха ми, че преди време това е било килер (на мястото на мивката, с вратичка. Вратата е махната, останало е само тази част от стената. Сега въпросът. Тъй като отгоре и встрани не е свалена изцяло стената, може ли да се бутне само това долу, без горната част (високо около 190 см) ? Дебелината е 18 см, и се питам, възможно ли е, да е носеща колона? Друго, зад тази "колона" е външната стена на жилището и има малко прозорче и голям прозорец от двете му страни. Качил съм и снимки от какво е направена "колоната", макар да не се вижда много, дали това е грунд, или в бетон? Друг въпрос, в общината могат ли да ми дадат компетентно мнение по въпроса, без да се консултирам с инженери? И трето, ако не могат, къде и колко би струвала консултацията на място от строителен инженер, и трябва ли да изкарвам скица на апартамента?

Благодаря предварително.

Прикачен файл

20180626_073547.jpg

Прикачен файл

20180626_073517.jpg

Прикачен файл

20180626_073509.jpg

Прикачен файл

20180626_073425.jpg

Прикачен файл

20180626_073328.jpg
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Ей, целият състав се извървя и никой нищо не писа!
Аз малко не ти разбирам въпроса, но
Снимка по-отдалече, за да се ориентирам кое е горе, кое долу
Можеш ли, примерно с дрелка да направиш дупка в предполагаемата колона. Така ще разбереш бетон ли е, тухла ли е
EDI - майстор
Виж как си отговори, що никой не пише.Щото не разбира за какво иде реч.И да разбере, няма как да отговори, ако не е на място.
nikolson - майстор
Докато не се види как е под облицовката, няма как да се познае по снимка. Освен някой, който не е запознат конструктивно (проектирал, или изпълнявал това). Последните две снимки не е ясно какво показват.
nikolov333 - майстор
Ако е 18см едва ли е колона, но за да са го оставили при първоначалната реконструкция, сигурно има причина.. Ако е старо строителство с кухи панели всичко е възможно.. тогавашните строителни войски са проявявали огромна фантазия при кофражирането..
sixb0nes - специалист
Имаме развитие по въпроса. Това не е носеща колона, а от тухли. Така. До тук добре. На тази чупка лежи щурц, който е от дървена греда - дълъг 230 см. Сега въпросът е:
Искам да я бутна тази чупка, тъй като не ми достига пространство да сложа всичките уреди, които искам. Чупката е издадена 25 см. На нея лежи щурц, който държи тухлите отгоре, тъй като точно там е имало врата за килер. Килера е премахнат, заедно със тухлите. Прилагам ви снимка, как е изглеждал килера. Същевременно, кухнята е разширена към банята, с тази чупка, която влиза в кухнята. Въпросът е сега. Над този щурц 230 см, дали има трегер? Ако има, ме спасява, ако няма и до стената са само тухли, много лошо. Искам да намаля чупката, от 25 см, на 15 см. Възможно ли да е подпра щурца горе със стоманен плътен профил с размери 130Х130 мм или мога да сложа вертикално щурц, който да държи горния щурц? Най-важният въпрос, на колко см е минимума на който може да легне щурца горе? Дали 12 см от едната страна (общо 24-25см от двете) са достатъчни за да се случи това?

Прикачен файл

20180626_192102.jpg
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет юни 28, 2018 11:56 amnikolov333 написа:
Ако е 18см едва ли е колона, но за да са го оставили при първоначалната реконструкция, сигурно има причина.. Ако е старо строителство с кухи панели всичко е възможно.. тогавашните строителни войски са проявявали огромна фантазия при кофражирането..
Причината е, че ено време се добавяше, не се махаше :-) Материал да има.
18 см - 98% съм сигурна, че е измерено с все облицовки. Демек половин тухла, дебела мазилка, плочки лепени с цимент, скара и дървена облицовка... даже са малко 18
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Това ОТГОРЕ защо го пазите?
lov - майстор
чет юни 28, 2018 11:56 amnikolov333 написа:
Ако е 18см едва ли е колона, но за да са го оставили при първоначалната реконструкция, сигурно има причина.. Ако е старо строителство с кухи панели всичко е възможно.. тогавашните строителни войски са проявявали огромна фантазия при кофражирането..
Не бъди сигурен докато не видиш. При мен старо строителство и освен колони имам и греди с такъв размер. Така е по проект.
КИМИ - специалист
Ако над щурца има тухли- бутай смело нагоре, докато свършат тухлите.
Ако отстрани е бетон- не го бутай, само нова мазилка/шпакловка/термогръб.
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: