Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
Neznam86 - напреднал
Отглеждаме боб и всяка година го хваща гъгрица. Как се съхранява, за да се предпази? Бащата ми мисли да го слижим в чувал и след това в кашон и до него хапче, от тия с които по принцип обеззаразява царевицата за животните. Дали е добра идея? Да не ни стане нещо след консумация?
mironcho - специалист
По-малки количества боб ги слагам за седмица във фризер и всичката гад измира. Пробвано е много години подред.
Neznam86 - напреднал
ср авг 19, 2020 11:14 pmmironcho написа:
По-малки количества боб ги слагам за седмица във фризер и всичката гад измира. Пробвано е много години подред.
Не се ли овлажнява във фризера и после не го ли нападат пак!?
mironcho - специалист
Слагам го в завързани найлонови торбички, така влагата нито излиза, нито влиза при затоплянето. Не съм пробвал да вакуумирам - нямам такава джаджа.
Последна промяна от mironcho на чет авг 20, 2020 9:16 am, променено общо 1 път.
wanderer - специалист
  • Подобно, моят е във фризера, в бутилка 10 л. от минерална вода.
Димитър Димов - специалист
чет авг 20, 2020 1:00 amwanderer написа:
  • Подобно, моят е във фризера, в бутилка 10 л. от минерална вода.
+1
Илчо Илиев - майстор
ср авг 19, 2020 11:09 pmNeznam86 написа:
Отглеждаме боб и всяка година го хваща гъгрица. Как се съхранява, за да се предпази? Бащата ми мисли да го слижим в чувал и след това в кашон и до него хапче, от тия с които по принцип обеззаразява царевицата за животните. Дали е добра идея? Да не ни стане нещо след консумация?
За да не събирате из манджата зърнояди ,по народно му ...гъгрица,трябва да се пръска по време на цъфтеж,след това по какъвто и начин да се третира боба,гадинката си е вътре...

Варианта с " хапчето" е добър,и фризера,някои дори го загряват във фурна,но пак казвам.....гадинката си е вътре....

Граха също си въди зърнояд и ако не се опръска по цъфтеж,всяко зрънце си има червейче,а после дупка....
vlax - майстор
Ми то манджа с боб и грах без мръвка не върви. :-D
Аз го слагам във фризера.
:partyman:
kr1100 - майстор
фризера уж за 2 седмици ,ама като забравя откарва и по 2месеца. После в туба 5/6л с дървесна пепел и "разбълниквам".
Защо с пепел - така знам от баба ми л.пръст почина през 1985г
Hoвoceлckи - майстор
чет авг 20, 2020 7:03 pmИлчо Илиев написа:
... гъгрица,трябва да се пръска по време на цъфтеж
Това определено не ми харесва - обричаме пчелите.
След фризера го съхраняваме до края в хладилника. Факт - не е без хич, но никой не е ритнал камбата от някоя нищожна буболечица в зародиш ... Но унищожаването на пчелите е ... много лошо.

Тема "Съхраняване на боб, така че да се предпази от гъгрица" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: