Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
krushoyadeca - помощник
Майсторчета построиха ми къща с некачествен бетон на плочите. Отнесох се до лаборатории за тестване на бетон но и в двата случая тестовете излязоха що годе нормални - при необходим клас бетон Б15 на най-калпавата плоча излезе Б12.5 а на най-добрата Б16 ( хаха ) а според мен е доста по-малко тъй като плочата е много песъклива. Съмнява ме, че просто бетоновите възли и лаборатории са в един кюп и се пазят взаимно в нашата калпава държава както е и в другите браншове. Дайте някакви насоки какво да правя тъй като ме съмнява, 4е при едно средно заметресение ще имам голям проблем. Иначе колоните са от здрав бетон.
joro_tsanev - специалист
При наливането ли взе проба или след няколко дена ?
krushoyadeca - помощник
Пробите направиха година след построяването тъй като тогава започнахме да пробиваме плочите за прекарване на ВИК и забелязахме проблема. Метода, който използваха бе чрез определяне на повърхностната твърдост ( или нещо подобно ) тъй като се оказа, че ако се използва нормалния метод ( т.е изрязване на материал от плочата и тестване на натиск ) ще е необходимо цялата плоча да се надупчи ( за да бъде валиден лабораторния тест пред съда е необходимо проба на всеки 5 квадратни метра ). Обясняваха ми че във формулите за изчисление е въведена и възраста на бетона. На ebahti благодаря за съвета хахаххаахахахаххах но да си оправи рекламата че не се чете.
ebahti - майстор
Спокойно,бетона колкото повече старее -толко по здрав става.Едва ли ще имаш некви проблеми-още повече че не можеш нищо да направиш..........освен една хубава изравнителна замазка :wink:
schuldiner - майстор
Според мен ако не ти харесват плочите, трябва да ги бракуваш. Знам, че е трудно на построена сграда, но поне като приемеш идеята, ще си вземеш проби от старите както се изисква.

Майсторчетата всъщност какво отношение имат? Може и да са забелязали (как?) някакъв проблем, но нали бетоновият възел дава "сертификат"... А и откакто видях на пристанище да пресипват турски цимент в циментовоз на Девня-цимент... и на самите материали преди възела не може да се вярва вече...
krushoyadeca - помощник
Днес пробих два отвора вфи 110 на най-лошата плоча и забелязах че плочата се пропуква в участъка. Положението е отчайващо. Какво означава да бракувам плочите.
ebahti - майстор
Ми като пробиваш -естествено че ще се пука-иначе нема да можеш да я пробиеш :)
schuldiner - майстор
krushoyadeca написа:
Какво означава да бракувам плочите.
Означава да ги дублираш с нови. Ще намалиш височината с десетина сантиметра, но ще спиш спокойно.
Ако придумаш изпълнителя да поеме поне част от разходите, все е кяр. Иначе ще се съдите, а не е ясно какво ще излезе от това.
Между другото, ти проектант-конструктор нямаш ли си? Тези работи той трябва да ги обяснява.
пон мар 21, 2011 8:53 amkrushoyadeca написа:
Пробите направиха година след построяването тъй като тогава започнахме да пробиваме плочите за прекарване на ВИК и забелязахме проблема. Метода, който използваха бе чрез определяне на повърхностната твърдост ( или нещо подобно ) тъй като се оказа, че ако се използва нормалния метод ( т.е изрязване на материал от плочата и тестване на натиск ) ще е необходимо цялата плоча да се надупчи ( за да бъде валиден лабораторния тест пред съда е необходимо проба на всеки 5 квадратни метра ). Обясняваха ми че във формулите за изчисление е въведена и възраста на бетона. На ebahti благодаря за съвета хахаххаахахахаххах но да си оправи рекламата че не се чете.
здравеите можете ли да ми кажете къде могат да се вземат проби за бетон преди колко време е наливан

Тема "Въпрос относно некачествен бетон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: