Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
BLUEPUPIL - майстор
Досега са намерени телата на 97 от жертвите.
nikolov333 - майстор
Трагедия..Дано у нас да не се случват такива инциденти. Според мен е била"претоварена" конструкцията още като проект, но и изискванията свързани с басейна в такава близост до голяма конструкция явно не са били достатъчно строги или не са го взели предвид..

П.П. На моята едноетажка в дерето и правя околовръстния дренаж в момента на метър и половина встрани от основите на кота -90/130 по технология мой патент..

Прикачен файл

received_115779727340516.jpeg
received_115779727340516.jpeg (104.74 KиБ) Видяна 811 пъти

Прикачен файл

received_4693945090633133.jpeg

Прикачен файл

IMG_20210720_033205.jpg
BLUEPUPIL - майстор
Постигнато е споразумение за обезщетение на собствениците и близките на жертвите на стойност $1.2 милиарда. Разследващите нямат все още ясни отговори за причините за трагедията. Напред се избутва тезата за недобра поддръжка. Иде реч за хидроизолацията на басейна, която както и сградата е на 40 години. При последната инспекция е направено предписание за подмяна на хидроизолацията. И тук вече е истинският проблем- няма достъп до нея. Решението, което ще свърши работа е с доста ст. бетон и изцяло нова хидропреграда. Да, сигурно се досещате, че става въпрос за много пари. И като се прибави и уточнението, че иде реч (в преобладаващата част) за индивидуална собственост наподобяваща тази в БГ, то картината се поизяснява. В един инженерен форум се изнесоха данни, на които съм склонен да вярвам. Хидроизолацията под басейна е направена върху хоризонтална конструкция. Във всички проекти, в които съм вземал участие тази конструкция е с наклон, който осигурява оттичане на водата преминала от басейна през изолацията извън основите на сградата. Дори в един от проектите имаше събирателна траншея дълга около 30м и дълбока 2.5-3м, която отвеждаше водата от течовете в канализацията. Много е важно и плочата под басейна да е достатъчно дебела и без големи пукнатини.
Да преместим нещата на наша почва. Открояват се две неща, които са в репертоара на BLUE-то. Първо става безсмислено да се прилагат проектантски решения за „вбетонирани“ изолации с живот 10-20 години и второ, основите и почвата под тях, въпреки водата, трябва да „издържат“ на много по-големи неблагоприятни стечения на обстоятелствата, без да допускат корозия на армировката и деградация на бетоните.
Решенията за основи са:
1..Бетони мин. В30;
2..Покритие на арм. мин. 7-8см. Аз бих ги увеличил на 10см;
3..Недопускане на неравномерно натоварване на почвата под основите;
Нагоре:
4..Проектиране на повече, но по-малко корави шайби, равномерно разпределени.
5..За къщи не ви препоръчвам тежки бетонни покриви и подпокривни плочи- гредореда е изпитано и сравнително добре работещо решение;
6..За разлика от Флорида в БГ си имаме и големи хоризонтални сили от земетръс. Затова, нека колоните да са по-големички, въпреки шайбите. За мен ширина от 25см е недостатъчна, ако трябва да осигури достатъчно бетонно покритие за защита от пожар.
И накрая да кажа, какво най-много харесвам. Големи колони (без шайби) и гредова плоча с плитки и широки греди. Да речем за къща широки 40см и дълбоки под плочата 15см. Държат се като мацка на пилон, изискано, елегантно и красиво неутрализират физичните сили. За разлика от шайбата, която е тромава, изпълнена с брутална непоклатимост, поема с насмешка енергията и я запраща в не достатъчно дълбоките основи, непосредствено под нея, да се гърчат и страдат. Като в същото време някой от външните колони (25х25см) отдалечени от шайбата стенат в агония, породена от ротация около могъщата шайба.
Безгредовата плоча стана „индустриален стандарт“, защото кофража е лесен, ама иска повече бетон, шайби и по-яки основи.
Не бих казал, че за къща ще Ви излезе по-евтино.
:lol:

И накрая съвет, подплатен от събитията във Флорида- не икономисвайте от основите и на бързайте да излезете „от земята“ при фундиране на вашата къща. Не се доверявайте прекалено на хидроизолацията. Оставете си и резервни варианти.
:cool:

За това как да се направят основите при „периодични водни атаки“, като например в горната част на кв. Витоша и под южното околовръстно- следващия път.
:wink:

Тема "Срутване- Surfside, Miami-Dade, Florida" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: