Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
BLUEPUPIL - майстор
съб юни 26, 2021 12:21 amnikolov333 написа:
Басейна им е изпускал и е преувлажнил почвата около пилотите.. :-D
Май, nikolov333 ще се окаже прав, че
нещата тръват от басейна.

В конструктивно обследване от
2018г се казва:
The structural field survey said the waterproofing below the pool deck and entrance drive was failing and causing "major structural damage".
"The waterproofing below the pool deck and Entrance Drive as well as all of the planter waterproofing is beyond its useful life and therefore must all be completely removed and replaced," the report reads.
"The failed waterproofing is causing major structural damage to the concrete structural slab below these areas. Failure to replace the waterproofing in the near future will cause the extent of the concrete deterioration to expand exponentially."
The report said the waterproofing was laid on a flat structure rather than a sloped concrete slab that would have allowed the water to drain.
"Abundant cracking and spalling of various degrees was observed in the concrete columns, beams and walls. ... Though some of this damage is minor, most of the concrete deterioration needs to be repaired in a timely fashion."
schuldiner - майстор
Блу, май си прав за басейна.
Много често и тук виждам същата грешка - или хидроизолацията е по плочата, което ще рече без наклон, а по-често с обратен наклон към центъра, или наклон се задава с тонове замазка, която не допринася за здравината и си тежи завинаги. Буквално на пръстите на ръцете мога да преброя къде съм виждал наклон с армиран бетон като част от покривната плоча и конструкцията на сградата... Не са някакви луксозни сгради, просто по-грамотен строител/проектант.
Кой знае какво още ще открият. По сегашните данни мисля, че първо са поддали колоните на плочата между басейна и сградата, плочата се е сурнала към сградата и е помела колоните в подземието й. Затова и ефекта "като по учебник" - с 2-3-секундно забавяне на всеки по-вътрешен ред колони.
Не знам дали същата вечер на строежа през улицата са работили. Възможно е "спусъкът" да е от вибрациите, макар при това състояние на подземния паркинг до басейна всичко да е било въпрос на време.
nikolov333 - майстор
Блу-то, ме плаши и мен с високите подпочвени води на моя строеж, ама аз си го имам на ум и в момента копая изкоп за дренаж на метър и половина от основите, макар че в момента е сухо а почвата на 80см е глинеста. Дилемата ми е да правя ли открит дълбок околовръстен дренаж или да го бетонирам с пътеките около къщата? Утре ще снимам, че съм измислил пак собствено Ноу хау.. 🤪

Прикачен файл

IMG_20210702_192755.jpg
Последна промяна от nikolov333 на пет юли 02, 2021 7:29 pm, променено общо 1 път.
lyubohar - майстор
Тук някой демонстрира познания за старо и ново строителство.
Ето едно сравнително ново-не повече от 20 години.
Каква роля играят тези наклонени подпори?
И дали са се съмнявали в основите,че са се застраховали?!

Прикачен файл

20210702_184621.jpg
Lisko - майстор
За тия блокове не знам, но при нас масово укрепиха училищата така. Да са по-устойчиви на земетресения.
big_dragon - специалист
Контрафорс
Виж средновековните катедрали, Света София в Цариград и не само...
lyubohar - майстор
По други причини катедралите имат такива конструкции.
Свързано е с куполите им и разпределяне на натиска.
Малко прочетете преди да ми отговаряте!
big_dragon - специалист
Явно ви липсва абстрактно мислене.
Това, че сте видяли нещо на едно място, това не означава, че го няма на друго място.
Контрафорс е понятие в съпромата и то не се използва само в строителните конструкции.
Например в звено от котвена верига...
Изображение
Звено на котвена верига с контрафорс. d – калибър

ПП Въобще няма от къде да знаете колко книги съм прочел.
Добре е когато не познавате човек, да не коментирате неговите качества.
hidrazin - майстор
Прикачен файл:
Дупка.jpg
Дупка.jpg (57.81 KиБ) Видяна 936 пъти

:partyman:
BLUEPUPIL - майстор
пет юли 02, 2021 7:11 pmlyubohar написа:
Тук някой демонстрира познания за старо и ново строителство.
Ето едно сравнително ново-не повече от 20 години.
Каква роля играят тези наклонени подпори?
И дали са се съмнявали в основите,че са се застраховали?!
Иде реч за т.н. „слаб етаж“. По известен като
„soft story“. Получава се, когато в приземния етаж
се работи с големи отворени площи за магазини
гаражи и пр.



Прикачен файл:
0W.jpg
0W.jpg (50.57 KиБ) Видяна 900 пъти
Прикачен файл:
1W.jpg




Външното укрепване със ст. бет. външни шайби е
може би едно от най-добрите под слънцето и конкретно
за бг ще може да се приложи за блокове до 8 етажа.
Като между външните шайби се излеят плочи за балкони.



Прикачен файл:
1Q.jpg
Прикачен файл:
2Q.jpg
Прикачен файл:
3Q.jpg

Тема "Срутване- Surfside, Miami-Dade, Florida" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: