Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
niavik - напреднал
Имам нужда от фактура за ремонт, за миналата година. Пишете на лично ако можете да помогнете.
шоп - майстор
Познаваш ли човек възползвал се от това данъчно облекчение?
Аз не.
LazarGanev - "Велик майстор"
Чувал съм, че на Илиенци можеш да се сдобиеш с всякакви фалшиви фактури
шоп - майстор
ср мар 08, 2023 5:45 pmLazarGanev написа:
Чувал съм, че на Илиенци можеш да се сдобиеш с всякакви фалшиви фактури
Това с фалшивите фактури от Илиянци бе преди доста години. Сега времената са други. Касовият апарат е вързан в реално време с агенцията.

Идеята на това данъчно облекчение е да се накарат всички майстори да излезат на светло. Никой няма да даде пари без насрешна проверка и да види има ли насреща реална фирма, платила ли си е данъци и осигуровки или ако майстора е ФЛ (ЕТ) дали си е подал декл по чл. 50 и дали дохода му е обявен.

Общо взето игра по ръба на острието и никого не съветвам да си прави експерименти, защото се носи наказателна отговорност за неверни данни.
LazarGanev - "Велик майстор"
Да бе, да, ще проверяват всяка сделка, за да върнат 500лв! Де го тоя ресурс от служители? Проверяват по документи, връщат си парите, пък тук-таме на случаен принцип проверяват някоя фирма. Едно време по "Енергийна ефективност" съм направил десетки обекти за няколко години и само една проверка са ми правили
шоп - майстор
ср мар 08, 2023 6:55 pmLazarGanev написа:
Де го тоя ресурс от служители?
Всяка данъчна декларация по чл. 50 се обработва и вкарва в системата ръчно. Това става с месеци след края на срока. Колко човека ще поискат според теб данъчно облекчение за ремонт? Супер малко просто защото майсторите не издават документи.

Та ако има 2000-3000 декл. за цяла България, с такова искане за пари те ще се отделят и обработят специално по този показател. Не е трудно да се направи справка в системата и СЕ ПРАВИ, защото идеята е плочкаджии, картонаджии и други да почнат да плащат данъци.

Повярвай ми, когато държавата трябва да връща пари и възстановяване на ДДС се гледа под лупа. Нещо да светне в червено и отиваш на ревизия, която може да е до 5 години назад.

Та за някои източващи милиони ДДС с кухи фирми може, но за някой за да получи до 2000 лв ще го разкостят.
niavik - напреднал
ср мар 08, 2023 7:39 pmшоп написа:
ср мар 08, 2023 6:55 pmLazarGanev написа:
Де го тоя ресурс от служители?
Всяка данъчна декларация по чл. 50 се обработва и вкарва в системата ръчно. Това става с месеци след края на срока. Колко човека ще поискат според теб данъчно облекчение за ремонт? Супер малко просто защото майсторите не издават документи.

Та ако има 2000-3000 декл. за цяла България, с такова искане за пари те ще се отделят и обработят специално по този показател. Не е трудно да се направи справка в системата и СЕ ПРАВИ, защото идеята е плочкаджии, картонаджии и други да почнат да плащат данъци.

Повярвай ми, когато държавата трябва да връща пари и възстановяване на ДДС се гледа под лупа. Нещо да светне в червено и отиваш на ревизия, която може да е до 5 години назад.

Та за някои източващи милиони ДДС с кухи фирми може, но за някой за да получи до 2000 лв ще го разкостят.
Каква е причината да не се ползва това облекчение?
Chefo77 - майстор
Например една от причините е, че се правят проверки и откъде са ти доходите за ремонта :wink:
LazarGanev - "Велик майстор"
ср мар 08, 2023 7:39 pmшоп написа:
Повярвай ми, когато държавата трябва да връща пари и възстановяване на ДДС се гледа под лупа.
За какво възстановяване на ДДС говориш? Става дума, доколкото разбирам, за програмата за стимулиране на частни лица чрез освобождаване от данъци в размер май до 600лв срещу фактура за извършени ремонти по жилището. Тоест държавата иска да стимулира тези, които влагат средства за облагородяване на условията си на живот. Няма нищо криминално в цялата схема. Всеки нормален българин постоянно прави някакви ремонти в къщи, просто трябва като подбира изпълнител да постави условието, че ще иска фактура. Въобще не е трудно да се намерят такива изпълнители и аз напълно подкрепям идеята да се притиска сивия сектор, това е в интерес на всеки. Какво значи, че майсторите не искали да издават фактури? Като си платиш ДДС-то, ще ти издаде, ако няма фирма, губи обекта, губи следващия и така - или се регистрира, или си стои в къщи. Никога няма да изчезне напълно сивия сектор, но поне да се чувства угнетен. Само че за фактурата трябва да се говори предварително, а не 3 месеца след приключване на годината! Сега няма как да се намери друга фактура, освен фалшива :cool:
nikolson - майстор
ср мар 08, 2023 6:55 pmLazarGanev написа:
Да бе, да, ще проверяват всяка сделка, за да върнат 500лв! Де го тоя ресурс от служители? Проверяват по документи, връщат си парите, пък тук-таме на случаен принцип проверяват някоя фирма. Едно време по "Енергийна ефективност" съм направил десетки обекти за няколко години и само една проверка са ми правили
За да има превенция, пращат искания по алгоритъм на избрани.

Тема "Имам нужда от фактура за ремонт, за 2022г" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: