Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
Chefo77 - майстор
чет мар 09, 2023 10:09 pmLazarGanev написа:
чет мар 09, 2023 12:58 pmChefo77 написа:
Лазаре, възстановяването е на 10% от стойността на ремонта, максимум 2000 лева, но само за труд, т.е. може да ти върне МАКСИМУМ 200 лева.
Чефо, честно казано не знам точно какви са правилата на тази програма, защото не съм работил по нея. Но каква е тази твоя фирма, дето може да издава хем данъчни, хем опростени фактури, на всичко отгоре с 10% разлика? :?
Не са 10, а 20%. Не съм казал, че е една и съща фирма - моята не е регистрирана по ДДС и мога да издавам само опростени фактури. Т.е. не мога да начислявам ДДС и ако кажа 1000 лева, значи фактурата ще е на стойност 1000 лева - но не можеш да си дръпнеш или приспаднеш ДДС. 100-те лева (които предполагам са това, което не ти се вързва), са данъка, който АЗ ще платя за тези 1000 лева, които взема. Дивидентът не го броя. Ако искаш фактура с ДДС обаче, опростената я издавам не на теб, а на фирмата на колега, той ти издава данъчна фактура на стойност 1000 + 200 лв ДДС, ти плащаш 1200 лева. Аз пак си плащам 10-те % данък към държавата.
Chefo77 - майстор
Хидра,
hidrazin написа:
Интересно, ако се криминализира укриването на данъци в БГ и се изпълнява, какъв ще е резултата?
Вероятно 80% от мазачите, мастарите, плочкаджиите, еладжиите, автомеханиците, ламинатаджиите, догамаджиите, сервитьори и бармани, бояджии ... ще са в Белене. :lol:
Добре че там няма толкова места. Но и няма толкова смешна държава.
Хидра, никой няма интерес да гони до дупка неплащането на данъци. Най-елементарното - излизането на светло на "майсторите" ще доведе до излизане на светло и на възложителите... а при тях кашата е много по-голяма. Нямаш си и представа (предполагам си далеч от директната връзка с инвеститори) хора с какви официални доходи, какви ремонти правят... изобщо не говоря за какви жилища ремонтират и откъде имат средства за тях :wink:
LazarGanev - "Велик майстор"
пет мар 10, 2023 8:00 amkozl написа:
Та ако въпроса ти е за "сивия" плочкаджия, то цитатът ти не е на място :wink:
Имах предвид, че не разбирам за какво счетоводство става дума и за каква печалба 15% (примерно). Коя е базата на тези проценти? Да речем един производител на някакво изделие може да си сметне всички разходи, което прави себестойността на това изделие (която включва материали, труд, транспорт, опаковка, данъци) и на базата на тази себестойност да заложи още 15% печалба, това го разбирам, но не разбирам върху коя база плочкаджитя (или друг занаятчия) ще заложи 15% печалба :? . Как се формира тарифата на плочкаджията? Какви разходи калкулира, та да сложи 15% отгоре и се получи цена 50-80-100лв/м2? :cool:
chapara - майстор
Не ви разбирам, за какво правите чужди сметки?
Всеки отговаря за себе си. Аз фактура за не свършена от мен работа не бих издал. Защо ще оправям някого си. Да си е оплел кошницата, нали трябва да се плати и на счетоводната къща? Мислили са да изкарат някого на светло, да ама не. Баламите още по Сакскобурготско време измреха😁
LazarGanev - "Велик майстор"
пет мар 10, 2023 7:58 pmChefo77 написа:
Не са 10, а 20%. Не съм казал, че е една и съща фирма - моята не е регистрирана по ДДС и мога да издавам само опростени фактури. Т.е. не мога да начислявам ДДС и ако кажа 1000 лева, значи фактурата ще е на стойност 1000 лева - но не можеш да си дръпнеш или приспаднеш ДДС. 100-те лева (които предполагам са това, което не ти се вързва), са данъка, който АЗ ще платя за тези 1000 лева, които взема. Дивидентът не го броя. Ако искаш фактура с ДДС обаче, опростената я издавам не на теб, а на фирмата на колега, той ти издава данъчна фактура на стойност 1000 + 200 лв ДДС, ти плащаш 1200 лева. Аз пак си плащам 10-те % данък към държавата.
ОК, сега те разбрах
hidrazin - майстор
пет мар 10, 2023 8:04 pmChefo77 написа:
...Нямаш си и представа (предполагам си далеч от директната връзка с инвеститори) ...
За инвеститорите си прав ... донякъде.
Но все пак фирмата ни е ... строителна.
На всичкото отгоре първа група. Демек имаме право да изпълняваме строежи от 1-ва до 5-та категория или ... всичко.
(само за АЕЦ и военни летища не съм сигурен...)
Та те така...
:partyman:
Chefo77 - майстор
Ако съм сгрешил - извинявай.
И все пак - представи си как общински служител обяснява как е събрал 30+ хиляди за паркета :D :D
hidrazin - майстор
пет мар 10, 2023 9:15 pmChefo77 написа:
Ако съм сгрешил - извинявай.
Няма за какво да ми се извиняваш. И точно пък ти...
И не, не говоря за паркета на общинския служител.
Фантазирах/мечтаех си да няма кой да му го достави и монтира тоя паркет за 30 000 без документ и превод през банка.
Ба си, то за един таралясик(кола) втора ръка не мое да си купиш без банков превод ако оценката е над 10к...
Дано си ме разбрал на къде "бия".
Пък и човек (особено българския) е устроен така, че няма ли вила на врата си, веднага мисли за мушенгии.
А мисли за мушенгии защото вижда че не се наказват и минават метър.
Толкоз.
:partyman:
kozl - майстор
пет мар 10, 2023 8:12 pmLazarGanev написа:
пет мар 10, 2023 8:00 amkozl написа:
Та ако въпроса ти е за "сивия" плочкаджия, то цитатът ти не е на място :wink:
Имах предвид, че не разбирам за какво счетоводство става дума и за каква печалба 15% (примерно). Коя е базата на тези проценти? Да речем един производител на някакво изделие може да си сметне всички разходи, което прави себестойността на това изделие (която включва материали, труд, транспорт, опаковка, данъци) и на базата на тази себестойност да заложи още 15% печалба, това го разбирам, но не разбирам върху коя база плочкаджитя (или друг занаятчия) ще заложи 15% печалба :? . Как се формира тарифата на плочкаджията? Какви разходи калкулира, та да сложи 15% отгоре и се получи цена 50-80-100лв/м2? :cool:
Лазаре чудя се подвеждаш ли ме що ли?
Първо ще трябва да изясним що е туй плочкаджия.
А за да е в "белия" сектор той или трябва да е на заплата в "бяла" фирма или да се регистрира като такава или като физическо лице по булстат.
И при трите случая плочкаджията е обвързан със счетоводство
Та въпросите ти според мен са за към счетоводител.
Аз мога да отговоря като от строителната фирмена практика и то пак ще е счетоводно обвързано, защото пресмятането е в зависимост от статистически изведени от счетоводството коефициенти, които се залагат в изчисленията за да покриват данъци, осигуровки др. разходи, счетоводно доказвани.
При случай на регистрирано физ.лице по булстат доколкото на мен е известно печалба не участва в счетоводните сметки и тогава няма и число за такава.
Та какво е печалба за плочкаджия, който си няма понятие от счетоводство - аз пък нямам понятие.

В сивия сектор, интересно какво ли е понятието печалба :?
Предполагам спестените пари от платените за работата, защото всичко похарчено е отишло в разход :-D
chapara - майстор
Бля, бля, материята за плочкаджия, фаянсаджия, облицовчик Ви е ясна колкото за хигиенист. Май се отплеснахте. Винаги си на загуба за изхарчените нерви от малоумни клиенти😁🤣😁

Тема "Имам нужда от фактура за ремонт, за 2022г" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: