Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
chapara - майстор
Вицове, даже страхотни :lol: :lol:
Chefo77 - майстор
Лазаре, възстановяването е на 10% от стойността на ремонта, максимум 2000 лева, но само за труд, т.е. може да ти върне МАКСИМУМ 200 лева. Теоретично идеята е ОК. На практика обаче ...
Пример - идвам и ти давам цена за ремонта 1000 лева без ДДС. Ти казваш, ще искам фактура - ОК. Аз имам фирма. Ако ти издам опростена (само за разход), ще МИ струва 100 лева, за теб няма разлика. Но такава на теб не ти върши работа, искаш с ДДС. ОК, цената вече е 1200 лева. От тези 1200, на теб ти връщат 120 в началото на следващата година ... т.е. си 80 лева назад, аз съм 100 "назад", държавата печели от двама ни. Пример 2 - аз нямам фирма, пак ти казвам 1000 лева, ти казваш ще искам фактура щото ще си връщам пари ... аз ти казвам - тогава ще ти струва 900 лева. И смисълът от цялата галимация става никакъв. А ако то кажа 800 ... дали няма да ме предпочетеш пред този, който ще ти пусне фактура, за да си вземеш парите обратно? :wink:
kozl - майстор
ср мар 08, 2023 3:54 pmniavik написа:
Имам нужда от фактура за ремонт, за миналата година. Пишете на лично ако можете да помогнете.
Аве фактура или данъчна фактура :?
И що цената по опростената ф-ра е +10%?
brum - майстор
По закон можеш ли да вземеш пари срещу свършена работа без да издадеш фактура и без да платиш данък?
Chefo77 - майстор
По закон не можеш да вземеш пари без да ги отчетеш (и да си платиш десятъка). Фактурата не е задължителна.
LazarGanev - "Велик майстор"
чет мар 09, 2023 12:58 pmChefo77 написа:
Лазаре, възстановяването е на 10% от стойността на ремонта, максимум 2000 лева, но само за труд, т.е. може да ти върне МАКСИМУМ 200 лева.
Чефо, честно казано не знам точно какви са правилата на тази програма, защото не съм работил по нея. Но каква е тази твоя фирма, дето може да издава хем данъчни, хем опростени фактури, на всичко отгоре с 10% разлика? :?
hidrazin - майстор
Интересно, ако се криминализира укриването на данъци в БГ и се изпълнява, какъв ще е резултата?
Вероятно 80% от мазачите, мастарите, плочкаджиите, еладжиите, автомеханиците, ламинатаджиите, догамаджиите, сервитьори и бармани, бояджии ... ще са в Белене. :lol:
Добре че там няма толкова места. Но и няма толкова смешна държава.
Еле па с тези смешни партии като ДБ, ПП, ГРОБ...
Ноооо... ДебилиБългария носят приза за най-големи престъпници и мошеници.
:partyman:
kozl - майстор
Е то специално за посочения контингент - плочкаджии, жичкаджии,......., от ДДС то страдат Възложителите и те требе да са в кюпа на отговарност. Все пак ДДС-то се плаща от крайния потребител (клиеннта собственик).
По тая логика обаче тези които работят по занаята и законно отчитат данъците страдат от нелоялна конкуренция.
И така белите фирми загиват от фалитен гърч и на пазара оцеляват...... сивите вълци :mrgreen:

Обаче ако "бялата" цена по опростена фактура е 1000 лв., колко е цената с данъчна фактура :?
Чефо даде некъвппример, но това е по негово схващане, вероятно защото е и доставчик на материали с ДДС.
Но ако материалити си ги закупи клиента, тогава опростената фактура раелно трябва да е с добавка с размера на данък пачалба. И ако печалбата е заложена на 15% то това прави +1,5% :?
LazarGanev - "Велик майстор"
пет мар 10, 2023 7:00 amkozl написа:
И ако печалбата е заложена на 15% то това прави +1,5% :?
Какво значи заложена печалба 15% от труд за един плочкаджия например :cool: ?
kozl - майстор
пет мар 10, 2023 7:47 amLazarGanev написа:
пет мар 10, 2023 7:00 amkozl написа:
И ако печалбата е заложена на 15% то това прави +1,5% :?
Какво значи заложена печалба 15% от труд за един плочкаджия например :cool: ?
Това са субективни фактори. За 1 плочкаджия мое да е 1 ракия за друг буре :-D

Плочкаджиятя ако не мое да води счетоводство, сам или с друга помощ не е за бялата икономика. И ще работи или в сивата или като наемен работник на заплата.
Та ако въпроса ти е за "сивия" плочкаджия, то цитатът ти не е на място :wink:

Тема "Имам нужда от фактура за ремонт, за 2022г" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: