Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
lyubohar - майстор
Прикачен файл:
20230423_110023 (2).jpg
Здравейте.
Ремонтирам си един часовник.Изработвам част от корпуса,която липсва и трябва да се завари една пружинираща пластина,която отключва часовника.
Основата на касата е алпака.Пружиниращата пластина още не съм решил от какво да е.Вероятно пружиниращ месинг.
Та търся за София някой с прецизна машина за точкови заварки.Предполагам такъв,който запоява батерии за инструменти.
Също така ми трябват фини болтчета с диаметър на резбата 1.4мм.и конусна глава с диаметър около 2.5мм.Колко е стъпката нямам представа.
Рових из нета,но намирам все в алито и то по 100 бройки.А ми трябват само 4 броя.

Прикачен файл

2.jpg
nikolson - майстор
Не знам дали ще ти е от полза:
https://www.alo.bg/5732528
За микро заварки виж златари, очилари...
lyubohar - майстор
Ако под микрозаварки имате предвид със сребърен,златен припой мога да си го направя и сам.
Имам си уреди и материали.Но след загряване с горелката пружиниращият ефект на пластината ще изчезне.
Бих я хванал и с малки часовникарски винтчета,но те ще стърчат и няма място.
Lutchezar - майстор
За болтчета или в Евро Болт, или в телефонните сервизи, телефони и таблети са фрашкани с миниатюрни болтчета.
А за заварката все си мисля че не може всеки със всеки метал да завариш, дори и точково.
lyubohar - майстор
Вероятно не може всички различни материали да се заваряват.
Основата ми е от алпака,нойзилбер му казват германците.
Алпаката не е хромникела от коритата за мивки,тенджери и тигани.Много грешно се пише на много места.
И се запоява идеално с месинг,желязо..
Ползвала се е за прибори за хранене,какъвто е и метала който аз съм ползвал.
MamaMy - майстор
От твоето мнение се замисли за думата "запоявала" и разликата с думата "заварявала'.
lyubohar - майстор
Добре.Благодаря за мнението.
kr1100 - майстор
нед апр 23, 2023 12:53 pmlyubohar написа:
.....Алпаката не е хромникела от коритата за мивки,тенджери и тигани.Много грешно се пише на много места.....И се запоява идеално с месинг,желязо..
Правиш ли разлика между запояване и точкова заварка ??
Алпака то или CrNi материали си имат марки според съдържанието.
пружина със запояване няма да държи.
lyubohar - майстор
Алпака и CrNi(ако това значи хром-никелова ламарина) нямат нищо общо.Освен,че в алпака има малко никел-около 5%.
Останалото е мед,цинк. CrNi са мивки,прибори,тави и тенджери.
Търговското наименование на тези изделия е грешно.Но няма да споря.
Моята плочка е от много стара лъжица от алпака.Леко жълтеникав цвят.Даже имаше щампа"alpaca".
Лесно се обработва,пили,реже,огъва.Цял живот съм запоявал обков на лъкове за музикални ионструменти от такъв материал.
Не случайно германците го наричат ной зилбер.По състав прилича много на мелхиор.
Запоява се идеално с калай,сребърен и бронзов припой.CrNi не може да се запоява с калай.
В краен случай ще го запоя с калай.Стига да намеря пружинираща бронзова ламаринка.
Оригиналната плоча на часовника е от неръждаема стомана 316L.
Тя много трудно се обработва и трудно запоява,заварява.

И идея за месингова пружинираща ламарина около 0.2мм дебелина?
Преди години такива слагаха на изводите на плоски батерии 4.5V.
Сега не знам дали са такива.

Прикачен файл

20230423_202742.jpg
kr1100 - майстор
нед апр 23, 2023 8:36 pmlyubohar написа:
...И идея за месингова пружинираща ламарина около 0.2мм дебелина?
По спомени трябва да имам такава пластина - берилиев бронз / едва ли ще ти говори нещо :-D / :wink:
Ама има пружинни свойства :?: :partyman:

Тема "Точкови заварки-къде?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: