Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
zack - специалист
Привет,
Има малко странно питане. Харесахме един апартамент и се върнах след това без брокера, да разпитам комшиите за сградата, която е строена 1969 г.
Запознах се с няколко от тях и разпитах и един от по-младите, който беше правил скоро ремонт ми сподели, че плочите са доста тънки - около 10 см.
Слагал окачен таван и пробил до сгурията на горния етаж. Каза, че по тази причина като махнал старото дюшаме сложил пак дюшаме и не е правил замазки и т.н., да не утежнява конструкцията.
Питах го дали знае нещо повече и ми обясни, че няма никаква чертежи и т.н., но според него сградата била с носещи стени, върху които са изливани плочите :?
Сградата е малка, на 4 етажа, един вход, 8 апартамента.

Притеснява ме не друго, а това, че апартаментите над този, който сме харесали са възрастни дами и ще се продадат и те.
И като зная в текущата ни сграда какви преустройства и ремонти се правиха, вероятно някой ще изкърти всичко,
ще преустроява, ще изсипе няколко тона замазка и т.н. и какво ще се случи след това с плочите над нас :?
Има ли шанс да се напукат и т.н.?

Като всичко в България, едно от мазетата на сградата е преустроявано, като са изкопали стълби и площадка пред него и са изрязали метър и половина(на ширина и дълбочина) от отновата, да направят вход и прозорец :shock: И се вижда как самата вкопана бетонна стена, която е част от основата, около 40 см. широка, е изрязана да стане вход към мазето(вече магазинче). Та това ме плаши, че българите сме способни да направим всякаква магария със сградата в която живееем. Т.е. да се плаша ли, че плочите са по 10 см. и т.н. :?

Благодаря за съветите!
schuldiner - майстор
Амчи за плашене си е. Щом отдолу е дупнал и се е посипала сгурия, вероятно подовете са спироли. Т.е. дори не е плоча с армировка. Все пак е пробил само долната страна, а са поне 20 см високи. Но пък не носят на бой.
Хубавото на такива блокчета е, че бикновено са в хубав тих район. Лошото - сигурно ще бъдат първите, обявени за негодни за обитаване. Много преди панелките.
kozl - майстор
Плочите може да са 10 см при стоманобенонова конструкция и в-у тях сгурия или пясък към 8 см, а отгоре замазка 4-5 см. Това съм срещал в сгради 50, 60 г. от миналия век.
zack - специалист
Питах го, сгурията си е от тази под дюшемето на горния етаж и плочата било 10 см.
Буквално си я пробил цялата и като е бутнал с отверката горе е ударило в дюшемето. :?

Има ли ги някъде проектите за тия сгради в общината, примерно в някоя служба като Архитектура и градоустройство, за да се види какво всъщност са строили там?

Иначе мястото е супер спокойно, в най-спокойната част на Лозенец до ВИАС, а сградата е ЖСК :?

Апартаментът е за тотален ремонт, но пък ни хареса мястото. Ремонти не ме плашат. Само това ме притесни,
щото вече видях какво могат да причинят комшиите на сграда в центъра на София без никой да се притесни изобщо.
На съседната на нашата сграда избиха външна носеща стена да разширят банята усвоявайки част от терасата,
та няколко тона замазка ли ще им се опрат на "майсторите".... :|


вт юни 06, 2023 6:39 pmkozl написа:
Плочите може да са 10 см при стоманобенонова конструкция и в-у тях сгурия или пясък към 8 см, а отгоре замазка 4-5 см. Това съм срещал в сгради 50, 60 г. от миналия век.

Точно така са, да - плоча 10 см., сгурия, скара и дюшеме. Да го мисля ли, или да купуваме :-D :drinkers:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Плачеш за нероден Петко... Един ден, като дойдат страшните нови кандидат собственици над вас, просто ги ограмоти. Или заплаши ;-).
kozl - майстор
Не вденах какво е притеснителното :?
Това че плочите са 10 см, това че сградата може да е с носещи тухлени стени или това че няма контрол при извършване на ремонтите :?
При подобни терзания новото строителство е за предпочитане, но ако и там липсва контрол по ремонтите #-o

Тема "Плочи в стара сграда" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: