Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
topsoft - помощник
Здравейте. Искам да спася една цистерна за вода, която има пукнатина във външният слой. Не знам видя на пластмасата и прекачвам снимки. Посъветвайте ме с какво мога да го залепя/уплътня моля

Прикачен файл

DCEA2F21-6A4B-4EB0-873D-C6AA2B6AC0E0.jpeg
DCEA2F21-6A4B-4EB0-873D-C6AA2B6AC0E0.jpeg (99.57 KиБ) Видяна 1893 пъти

Прикачен файл

A26F0166-7A5C-4B5D-BD5C-7C525AA13BFE.jpeg
A26F0166-7A5C-4B5D-BD5C-7C525AA13BFE.jpeg (93.64 KиБ) Видяна 1893 пъти
chapara - майстор
Първо колега, тази цистерна не се ползва по този начин. Тя е за вкопаване и се пълни едновременно с вода или там каквото ще има в нея, и с пясък се уплътнява, като нивата пясък и вода вървят на едно ниво. Виж как се е раздула и отвора е станал на елипса.
За лепенето аз го правя армирано със ситна медна мрежа. Изрязваш по голяма мрежичка от дупката, налагаш я и с поялник постепенно нагряваш, така че да се вгради в пласмасата. После пак с поялника замазваш отгоре. Хубаво е да имаш парче от същия матерял за да го обмажеш малко по обемно. Мрежата я вграждаш от вън. На финала обмазваш и от вътре.
Но ползването само уплътнена.
topsoft - помощник
пет авг 25, 2023 1:06 pmchapara написа:
Първо колега, тази цистерна не се ползва по този начин. Тя е за вкопаване и ….
Благодаря за съвета. Това, което препоръчвате е доста над възможностите ми като техника на изпълнение. По-скоро идеята ми беше, понеже вътрешният слой е здрав и не тече, да ползвам нещо от сорта на епоксидна смола и да запълня пукнатината, като едновременно с това отстраня причината за появата й, а именно провисване на едното краче, без опора…та дали ще сработи по този намин?
brum - майстор
С епоксидна смола няма да стане. Туй най-вероятно е ППР или полиетилен. Или някоя друга термопластична пластмаса. При нагряване ще стане мек и ще можеш да запълниш дупката. За здравина се добавя метална мрежа която се вгражда там където се прави ремонта.
torbalan - Дървен философ
С каквото и да запълниш дупката - ползата е никаква. Много по-слабо ще е от останалата част на корпуса на цистерната.

Това, което описва chapara не е чак толкоз сложно за изпълнение. Бих го послушал.

След което наистина помисли да я закопаеш някъде. Дори да оправиш пукнатината, скоро ще се появи нова.
chapara - майстор
пет авг 25, 2023 5:24 pmtorbalan написа:

След което наистина помисли да я закопаеш някъде. Дори да оправиш пукнатината, скоро ще се появи нова.
И ако ще е за вода, горния и ръб да е на поне 80см. дълбочина с цел незамръзване😉 И почти съм убеден че без лепене ще я ползваш ако е стационирана и добре уплътнена. По скоро пяна да не може да се деформира при уплътняването. Важно е 15см след покриването, да се продължи с пръст без камъни. След 2,3 месеца пръста ще слегне и освен тръбата за помпа друго няма да ти пречи.
gogo7777 - майстор
Хелметекс или гумаджийско лепило, "лепенки" от вътрешна гума от колело поне две една върху друга като втората е по-голяма и обшита със рапидки директно в резервоара.

ПП....Идеята не е подходяща ако резервоара е за гореща вода или е под пряка слънчева светлина.
Пластмасите като общо "стареят" ..... :)
chapara - майстор
Вече нямам какво да кажа от опит.

Тема "Лепене/ уплътняване на спукана пластмаса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: