Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
dito - специалист
Шпакловката - колкото и да не е препоръчително, основата на старите стени беше блажна боя и я запазих. Методите като начукване с тесла дори не съм ги и обмислял - мазилката натръпва от ударите и не ми се иска да увлича риска да падне цялата мазилка, само за да намаля риска да падне шпакловката. Това съм го виждал на практика, като студент работех в една строителна фирма и оттам понатрупах доста впечатления по въпроса :) Не ми се занимаваше да се тровя и с други варианти - сваляне с горещ въздух или с химия. Просто измих много добре стената и минах на 2 пласта контактен грунд. Мамка му, наистина се стичаше, но като минеш втори път и става криво-ляво. За една година не се е подкожушила никъде, а дори тази вечер докато слагах един шкаф, се наложи да сваля на едно място малко от шпакловката и установих, че си държи доста яко. Все пак, не искам да го препоръчвам за да не подведа някого - всеки си поема риска за себе си.

Изображение

Изображение

Гранитогреса - запазих мозайката , като само я минах с толкова обичания доскоро и толкова оплювания напоследък контактен грунд :) После флексово лепило на Теразид, за съжаление нямаше как на гребен. Тук да отворя една скоба - не искам да правя реклама на Теразид, но това е лепилото, което най-трудно се чистеше от маламашката, а пробвах 4-5 различни вида лепила - флекс за греса, мразоустойчиво за терасата, 2-3 обикновени за фаянса и шпакловката върху Итонга и т.н.

Изображение

Изображение
dito - специалист
Благодаря на всички за отзивите :) При толкова ограничения в квадратура, бюджет и време, е очевидно, че нямаше как да постигна нещо "по-така" и ще се радвам, ако в този вид ви харесва. Ако не съм забелязал някои проблеми, моля и за градивна критика, никога не е прекалено късно нещо да се оправи.

Така... това е кухнята - честно казано, не бях правил мебели преди и не се престраших, затова я поръчах от фирма. Вече понатрупах опит и в това и бих се пробвал, но ... късно :)

Изображение

Тази част имах предвид, че е дълбока 70 см. За съжаление, нямаше място на ширина за вграден хладилник, а и вече имахме стар 55 см широк. Малко грознее така, но наистина не измислих начин. Надявам се чекмеджето за бутилки да го изолира от фурната.

Изображение
dito - специалист
Това са вратите:
(П.П. забелязавате ли чупката под 45 градуса вляво от стъклената врата? В другите апартаменти нямаше такава, явно е поотворил кофража когато са изливали стената :lol: Не исках да къртя повече бетон, че освен своите нерви, закалих и тези на съседите :-D )

Изображение

На тази снимка се вижда тръбата на ТЕЦ, която беше във WC-то. Оставих я поради същата причина, поради която оставих и другите в банята. Стената в коридора беше по-издадена сигурно 4-5 см спрямо тази на тоалетната заради по-дебела и крива мазилка и се наложи да изградя една малка чупка от Итонг точно до вратата, която отчасти скрива тръбата. Боядисах я с блажна боя, отгоре латекс като стената и сега не се набива особено на очи:

Изображение

В момента правя точно шкафа над и около пералнята, малко е нестандартен като конструкция и закрепване, но предполагам точно заради това ще е интересно да го пусна като го завърша.

Изображение
genata6 - специалист
Уникален си човек !
Много ми хареса !
dito - специалист
Благодаря :)

Това са снимки от кухнята и усвоената част от балкона пред нея. След като разбих стената под прозореца (от двете страни е бетон), завъртях радиатора на 90 градуса и го сложих на дългата стена. Изкъртих мозайката и замазката, от което спечелих около 5 см, в които да сложа изолация на пода.

Изображение

За усвояването ползвах услугите на майстор. По негов съвет използвахме Итонг 7.5, като запазихме парапета, който си беше доста стабилен. Тъй като явно горната плоча беше слегнала около сантиметър (съдя по изкривеното старо остъкление, а и ръбът и беше доста разрушен), според мен се налагаше да направим една метална конструкция, която да поема натоварването от евентуални бъдещи слягания. Точно затова си викнах и майстор - не мога да заварявам, а стоманобетонова конструкция би била по-тежка (все пак балконът не е изчислен да носи такива неща) и трудна за изпълнение. Направихме две триъгълни ферми, които да предават натоварването към фасадата - двайсетина сантиметра дебела стоманобетонова стена. Заварихме ги към арматурата, освен това набихме и по няколко големи анкера. В предния край на фермите хванахме един хоризонтален профил, успореден на ръба на плочата, който да я укрепва, също и да изпълнява ролята и на щурц. При това положение, Итонгът не би трябвало да носи нищо и се явява само пълнеж.

(П.П. На тази снимка се вижда как е издуто навън винкелното остъкление - това не е изкривяване от обектива на фотото. Пукнатините по тавана не са толкова проблемни, колкото изглеждат - напукана е само мазилката и е подкожушена боята. Истинският проблем беше челото на плочата, на него после ще покажа снимки.)

Изображение
Изображение
Изображение
dito - специалист
Изображение

Реших да сложа троен стъклопакет с различна дебелина на стъклата за по-добра шумоизолация, тъй като долу е булевард. Определено има разлика в сравнение с южната спалня, която е с обикновен стъклопакет :2thumbs: . Топлоизолацията също е много по-добре - стъклото винаги се явява най-слабото място и колкото и да се повишава дебелината на изолацията на стената, колкото и камери да бъде профилът, загубите на топлина могат да се намалят само незначително спрямо вложените средства, ако не се помисли и за стъклото.
Oпределено мога да препоръчвам тройния стъклопакет. За да ви убедя, ще ви кажа, че зимата я изкарахме без радиатора дори да бъде вързан към щранга - дори до момента все още не съм го направил :-D Отоплявахме се единствено от самата тръба на ТЕЦ-а, както и от другите стаи, а под двайсетина градуса не падна.
Изолацията е вътрешна - на тавана е 10 см вата, на стените е 5 см, + външна 6 см стиропор. Подът е изолиран също отвътре. Целта ми беше да направя изолация без прекъсвания и тъй като няма как да направя изцяло външна, се наложи изцяло вътрешна. Външната изолация на стените я направих по-скоро за да ги предпазя от прекомерно изстиване за да не се получава конденз по металните профили, както и да се подобри хидроизолацията и външния вид на терасата. Иначе просто бих пуснал и стените с 10 см вата и да не се занимавам с глупости, но наистина установих преди да сложа гипсокартона, че точно местата, където вървят самите метални ферми (макари и шпакловани отвътре), се овлажнява неприятно, това беше някъде октомври-ноември.
Подът беше малко играчка - тъй като явно не са се старали особено като са сипвали бетона, имаше доста сериозни разлики в нивото. Използвах поне 3 различни дебелини фибран, като направих нещо като стъпаловиден пълнеж под тях от перлитова замазка за да изолирам колкото може повече. Беше играчка, но пък после лесно лепнах фибрана на гребен и се получи равна повърхност, върху която да направя замазката безпроблемно.

Изображение

Изображение

Сложих мрежа за всеки случай, като не пропуснах да добавя и още малко перлит, но този път с мярка - около 1:1 спрямо пясъка. Сигурно изглеждам дребнаво с този перлит :lol: , но освен топлоизолация исках да намаля до минимум теглото на всичко, с което натоварвам балкона, а по този начин спечелих поне 50-60 килограма. Затова и използвах само 7.5 см Итонг, радиатора го сложих на вътрешната стена, а не под прозореца на балкона и т.н.
dito - специалист
В бившата кухня имаше плочки по цялата дълга стена и лята мивка на късата, така че след разбиването ми се отвори работа по изправянето на стените. Ето тук се уча да мажа :-D

Изображение

Изображение

А тук се учи малкият :lol: Мърмореше в захлас под носа си: "Боби маже, Боби маже, ..."

Изображение
dito - специалист
Жена ми е успяла да изтрие снимките от правенето на гипсокартона от фотото преди да ги смъкна :| Както и да е, едва ли можех да покажа нещо интересно. И за стените, и за тавана използвах влагоустойчив 12.5 мм, като скарата я правих през 60. Не ми се занимаваше да ги правя през 40 см, при положение, че е самият катон е дебел и няма да провисне, а СД-тата бяха дълги малко над метър и станаха достатъчно стабилни. Първоначално мислех да сложа два пласта картон по стените, но се отказах заради допълнителните стотина килограма. Иначе останалите неща ги направих малко по както трябва - за звукоизолация сложих от онези гумени ленти по профилите, найлон за пароизолация, стъклофибърни ленти по фугите и т.н. Трафчето на луничките е зад ревизията, а тя остава скрита над един гардероб. Около луничките и трафчето оградих с кутийки от гипсокартон, които да осигурят достатъчно пространство за вентилация около тях и да придържат ватата нагоре към плочата. Освен това ги взех по 20 W, че не обичам рисковете :-D

Изображение

Изображение
svetlifen - напреднал
Поздрваления, много добре се е получило в коридора, банята и кухничката, ще чакаме и още финални снимки! Особено ми хареса банята, да си я позвате със здраве!
dito - специалист
Благодаря :) Съвсем финални снимки все още нямам - остава да довърша някои мебели от ПДЧ, както и дреболии като первази, лампи и т.н. Ето горе-долу докъде съм стигнал:

Боядисване, китване на неравности, шкурене, пак боядисване... колкото повече го правиш, толкова повече дефекти откриваш :-D За кофти шпакловката поемам вината, но изборът на цвят е на жена ми :lol:

Изображение

Стената, която остава е от бетон и няма как да се кърти, затова в двете ниши направих гардероби, без които спалнята нямаше как да се ползва. Единствено заради тях усвоих терасата - на практика те са единственото нещо, изнесено на нея. Поръчах да ми разкроят и окантят ПДЧ и направих първите си стъпки на мебелното поприще :cool:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

В този шкаф ще сложим дребни уреди като микровълнова, кафемашина, машина за хляб, както и чинии, чаши и т.н. за да са близо до масата. Кухненският бокс също е съвсем близо, точно зад вратата, но е малък и няма да се побира свободно цялата посуда.

Изображение

Тема "Преустройство на двустаен ЕПК в тристаен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: