Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
diaflin - специалист
Предстои ми подмяна на дограмата на една от стаите , която в момента се използва като детска. Стаята е с тераса , западно изложение.
Планираме да сложим дограма - тип френски прозорци, 5 камерна Века с к-стъкло. Тъй като се получават доста големи, като размери модули - отваряемата част е с размери 80 х 225 , а неотваряемата - 125 х 225 , ще се наложи да сложим хоризонтални разпънки . Та първия ми въпрос е къде трябва да бъдат разположени тези разпънки, виж схемата. На мястото на линия 1 , 2 или пък по-средата. В смисъл , къде няма да дразни окото в последствие.

А втория ми въпрос е относно топлинната ефективност. Стъклената част ще се увеличи с площ 78 х 125. Това е бетона под порозореца който ще бъде премахнат - зеления контур на схемата . Това ще влоши ли топлинната ефективност?

Прикачен файл

schema.jpg
schema.jpg (16.75 KиБ) Видяна 4384 пъти
VLADO66 - майстор
Обикновенно делителите се слагат на около 60см от долната част.Отгоре не се слагат делители защото като си прав и погледнеш през прозореца делителя нарушава обзора/изключение правят високи прозорци/.Ако е гол бетон ТИ няма да се наруши.Съветвам те да си сложиш троен стъклопакет.
stiv1961 - майстор
Сложи делител само в долната част на вратопрозореца. Века е достатъчно здрав профил/ 70 мм/ и няма да имаш никакви проблеми с провисване на вратата. На другия въпрос Владо ти е отговорил.
diaflin - специалист
Благодаря ви за мненията. Почва да ми се изяснява картинката .

Апартамента е панел , но с облицовка от някакви плочи - строен е около 1964 , по немска технология , както казват старите съседи.
Най-вероятно тази част, която е под настоящия прозорец е бетонна и в момента няма външна топлоизолация.

@VLADO66
Ако е гол бетон ТИ няма да се наруши.
Нещо друго ме загложди. От мнението разбирам, че няма да се влоши ТИ в сравнение с настоящия момент. Но ако не се разруши бетона под прозореса и се топлоизолира , това би дало по-добра ТИ в сравнение с френския прозорец.
VLADO66 - майстор
Нещо друго ме загложди. От мнението разбирам, че няма да се влоши ТИ в сравнение с настоящия момент. Но ако не се разруши бетона под прозореса и се топлоизолира , това би дало по-добра ТИ в сравнение с френския прозорец.[/quote]Да, така е.
marian1 - майстор
Аз не бих слагал делител на неотваряемата част - в къщи имам подобна витрина - най-трудно беше да накарам да ми я изработят и монтират :-D издържа и бомбите в Челопечене и земетресението - на целият блок паднаха прозорците - само нашата витрина устоя .....145х235 ....
VLADO66 - майстор
Делителя се слага и от чисто практически съображения в долната част-там се местят мебели,може да се ритне и тн..Иначе и на мен ми харесват огромни прозорци с изглед,даже и да не се вижда профил.
stanoevus - напреднал
Можеш да избегнеш делителя с Фолксваген механизъм,при него вратата
се плъзга настрани,но е малко по-скъпо като цена.Аз имам такава врата
размер 2,50/2,20,относно неотваряемата част спокойно можеш да я направиш
без делител иначе си губи ефекта на френски прозорец :)
pavkatay - майстор
Отваряемата част ще провисне или няма да провисне независимо дали има хоризонтален делител или не. Това зависи от монтажа. Този хоризонтален делител го препоръчвам, защото при врати с такива размери, ако го няма след определен брой цикли на отваряне и затваряне има опасност крилото да придобие бъчвообразна форма и да започне да чука в средните насрещници-лекуването е елементарно-едно рамо или юмрук в средната част на крилото връща нещата в нормално положение, но не съм съгласен, че трябва да робуваш на такова нещо. Профила в дадения случай е добър, но риска си го има.
Ако се слага хоризонтален делител на крилото е добре да има такъв и на неотваряемата част, който да е като продължение на първия.
От друга гледна точка големия стъклопакет на фикса има много добра визия, но и ред недостатъци:
-доста големи (и видими) еластични деформации при отваряне и затваряне на вътрешни врати и вятър, което притеснява някои хора;
-ако, както каза Владо го чукнеш- сменяш целия;
-лично от моя гледна точка - всеки иска евтино, но и да е сложно-влаченето на пакетипо 80-100кг. по тесни стълбища си е едно приключение.
Все пак мога да кажа, че този пакет за конкретното питане не е твърде голям и може да бъде цял стига да се преглътне разликата между вратата (с делител) и фикса (без).
пп Ако се направи вратата с профил за крило врата може да мине и без делител.
колев - специалист
Делители и шпроси се поставят на височина от пода около 90-110см (тоест на височината на парапет). Пазят стъклото от мебели (облегалки на столове), укрепват и създават по-добро усещане. Ако има тераса до прозореца, делителя на височината на парапета на терасата дава единност и на фасада и вътре в помещението. Отделно високи и тесни врати и прозорци не стоят добре.

Тема "Хоризонтални разпънки при фернски прозорец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: