Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
кажете как да свържа щурца
към колоната.благодаря предварително.
VLADO66 - майстор
Щурца какво ще носи?
Whiskey - специалист
Ще съживя темата с аналогично питане. Имам две стоманобетонови колони, между които ще има прозорец с ширина 130 см. Същата е ситуацията и с входната врата. Как да закрепя щурца на съответната височина, при положение, че и от двете страни има бетон? Над щурца ще има не повече от 2 до 3 реда тухли, след което 15 см стоманобетонен пояс и покрив. Тъй като зидът е 25 см, на практика говорим за поставянето на два успоредни щурца над всеки отвор.
bulhomes2 - майстор
Съмява ме, че съветите, които ще получиш в интернет (в т.ч. и тоя форум) едва ли ще са реални. Този въпрос трябва да е решен в проекта на обекта. И аз съм строил, и съм бил много недоволен от строителите, обаче па за щурцовете не помня да съм им намирал дертове...

Като машинен инДжиер на око бих казал, че щурца над тая врата можеш да го изпълниш и с дърво. Ако ти се разправя - прави му куфраж и го прави от стоманобетон. Но според мен след като стегне киреча на тухлите - щурца няма да държи почти нищо. Та всяко негово усложняване според мен ще е излишно.
chapara - майстор
Мераклии бол разбирачи "нихт", копваш в бетона, намираш арматура, заваряваш щурца и си ЦАР😎
fbr - майстор
Анкерирай два по яки винкела (5-6 мм стена) към колоните, постави щурца отгоре и строй наволя нагоре.

Прикачен файл

dddfg.jpg
dddfg.jpg (4.66 KиБ) Видяна 1506 пъти
Руди - майстор
По три дупки от всяка страна, 10 см дълбоки, 15 мм диаметър. Набиват се по 3 арматури ф14, 25 см дълги. Оребрено желязо ф14 влиза с набиване в отвор ф15. За тя се заварват три железа с дължината на щурца, кофраж и бетон 15-20 см.
cvetomir_77 - специалист
нед мар 21, 2021 5:18 amfbr написа:
Анкерирай два по яки винкела (5-6 мм стена) към колоните, постави щурца отгоре и строй наволя нагоре.
Според мен това е най-правилният вариант. Вече 5-та година наблюдавам как го правят немците. Те дори в такъв случай правят само рамка от винкели захваната с бетон-дюбели към стената и в тази рамка направо редят тухлите.
Whiskey - специалист
нед мар 21, 2021 5:18 amfbr написа:
Анкерирай два по яки винкела (5-6 мм стена) към колоните, постави щурца отгоре и строй наволя нагоре.
Да, мисля, че това е много удачно решение, а и сравнително лесно за изпълнение. Проверих, има L винкели 40х80 или 50х90 със стена 6 мм. Ще изрежа парчета по 25 см, ще ги анкерирам в бетона с по два анкера, като внимавам да не попадна на арматура, а готовият щурц ще легне върху по-широката част на винкела. Впоследствие самият винкел лесно ще се скрие с изолацията, просто ще издълбая с няколко мм мястото, където попада. Чудесно, много Ви благодаря!

Тема "връзка на щурц към колона" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: