Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
Maudlin - помощник
Здравейте.

За пръв път пиша в този раздел и ако случайно темата е за друг раздел моля модераторът да я премести.

В момента правя външна изолация с каменна вата. Тъй като пуснахме по-голям еркер и изолацията ми е 8 см, се получи много малък сачак, който е 30 см. Прикачил съм снимка, с червено съм отбелязал къде . Там където няма еркер стрехата е нормална и изглежда ОК. Но отдалеч, покривът някак стои неестествено, сякаш къщата няма шапка. Чисто естетически не изглежда така както искам. Когото и да попитам ми казват, че сачака трябва да е поне 50 см, а е дори желателно да е 60 (колкото са две керемиди дължина). Сега ако строя наново знам къде са грешките, но няма как да предвидиш абсолютно всичко предварително. А и едно е на картинка да гледаш нещо, друго е като я погледнеш завършена.

Въпроси:

1. Може ли да се удължи сачака и да бъде поне 50 см. (в момента е 30 см)?
2. Ако отговорът на горния въпрос е "да", трябва ли да се сваля покрива или може с удължаване на гредите?
3. Колко грубо ще ми струва подобно "удоволствие". Къщата е 13 м. на 11 м, като удължаването ще е на изток, запад и на север. На юг си е ОК.

Благодаря предварително на всички за отговорите и помощта.

Прикачен файл

20151005_184952.jpg
20151005_184952.jpg (64.34 KиБ) Видяна 4722 пъти
Анонимен1
Понеже и аз съм на етап правене на стреха, в общи линии си е нов покрив. Под греди имаш най-вероятно предвид ребрата, освен тях трябва и маийте да се удължат, трябва да махнеш улуците, челните дъски, да сложих нова дъсчена обшивка ако имаш, още 2 реда керемиди, още капаци, удължаване или смяна на улуците. Удължъване на греди може да се направи, но не мисля, че ще е лесно или красиво, трябва също и да е здраво, защото там се събира снега при топенето.

Мисля, че описах горе-долу какво трябва да се прави, сам прецени, заслужава ли си и колко ще струва. Един въпрос само, как така се случи, че увеличихте еркера, а стрехата не?
Maudlin - помощник
Eркерът беше по план 30 см. Ние на своя глава го направихме 40 с цел да се получат по-големи стаи. Което също промени и пропорциите на покрива. Кой тогава ти е мислил за сачака? Майстори, организация, притеснения и един милион работи, които трябва да свършиш и това остана така. Не че е фатално, много хора дори ми казват, че е ОК и не "й пречи.
Кофти, ако няма начин просто да се удължи, защото наистина ще излезе много скъпо тая моя авантюра.
EDI - майстор
Не го закачай, нищо му няма.Какъвто и начин да избереш, ще се вкараш в ненужни разходи, без практическа полза.
Maudlin - помощник
Полза практическа ясно, че няма. Естетическият вид на една къща, обаче е от особено значение. И понеже изцяло нов покрив ще ми струва страшно много пари идеята ми е дали не може да е удължат ребрата и от там да се получи нужното разширение на сачака? Естествено, че плочата ще изглежда малко да е "слязла" по-надолу без в действителност да има промяна. Прави се кофраж, изместват се улуците аз го виждам по този начин, не знам дали може да се направи само.
nikolovvd - майстор
Каквото и да си намислил имаш време до Пролетта да го измислиш. Времето вече не позволява подобна дейност по покривите. Това не е комин, че да издебнеш някой сух и слънчев ден през Януари или Февруари, за да се качиш на покрива да го почистиш. На теб ти трябват поне 10 дни, за това което си намислил. :)
fbr - майстор
Ехеей, до пролетта ще му е свикнал вече.

Тема "Удължаване на сачак" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: