Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
zack - специалист
Здравейте,
Имам нужда от съвет. Закупихме стар апартамент на последен етаж, в който искаме да направим малко преустройство.
Под стар разбирайте 1937 година. Под малко преустройство - затваряне на 3-4 врати, отваряне на нова към баня,
премахване на стена между баня и тоалетна, която е 12см широка, т.е. би трябвало да може, и отваряне
на нова врата с нещо като бар към кухнята от вестибюла с оставяне/оформяне на свод над него.
Жилището няма конструктивни чертежи и т.н., затова се интересувам, как мога да установя и дали е възможно подобно преустройство?
Искам всичко да е законно и направено, както трябва. Интересувам се какъв е реда, по който да го направя?
Сградата изглежда с доста сериозна стоманобетонна конструкция, съдейки по стълбищната клетка и площадки!
Нищо повече не мога да дам като информация, защото нямам. Сградата е стара, а жилището имаме от днес :mrgreen:

Зная, че жилището е много старо, но е в добра сграда, на много добро място, просторно, с 3 метра тавани, таван, мазе и т.н.
Това го пиша, защото съм свикнал първо да се започва с упреците, например защо сме избрали 1937 г. апартамент.

P.S. Стени с ширина 17-18 см. може ли да са носещи? Такава е между вестибюла и кухнята. По-точно и от какви тухли е, като пробия някой дупка в нея с дрелката!
Не искам да я премахвам цялата(4 на 3 метра), а само да направя отвор в нея, който е приблизително 2 на 2 метра.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Вички стени с дебелина поне една тухла са носещи. Така и така искаш всичко да ти е законно, ползвай архитект (или техник, не знам как е изискването) да ти направи проекта и да ти Съгласува нещата.
Ако искаш не толкова законно, то си направи скица на имота с размерите, качи се на тавана и направи и там скица и виж как са гредите на покрива спрямо твоя апартамент. Това ще ти каже много
zack - специалист
n_a написа:
Вички стени с дебелина поне една тухла са носещи
Дебелина една тухла се разбира 25 см., нали?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Дължината на тухлата. Половин тухла е ширината на тухлата. Виждала съм и тухли зидани по най-тясната си страна, но не бих нарекла това нещо стена
chapara - майстор
Имаш отговор на друго място :wink:
zack - специалист
Здравейте,
Имам следното питане. Тази стена е половин тухла, има по 3 см. мазилка от двата края.
Над изкъртеното място има трегер, които изглежда като излят върху стената :?
Трегерът е широк 16-17 см., а стената 18 см. Въпросът е, нали няма проблем да се отвори вход в тази стена,
около 120-130 см. широк, като трегерът се използва за свод?

Изображение
kozl - майстор
Няма проблем с конструкцията за отвор в тази стена. И не свод щото е хоризонтална греда - няма да къртиш гредата. Сводовете си избий от главата :evil: В старите конструкции всички плочи са в-у греди. Колко е висока гредата до плочата?
Може да дупчиш с дрелка в горния край на стените, за да определиш височината на гредите. Е внимавай с ел.инсталациятач е и кабелите там вървят.
zack - специалист
Извинявам се, ако съм се изразил неправилно. Тази греда, дето й викам трегер, е около 30 см. висока - от плочата до тухлите.
Тя ще си стои, а ще се махнат тухлите под нея. Т.е. да стане вход към кухнята и на това дето ще се получи му викам свод :?
Гредата няма да я докосвам, доси си мислех, да сложа щурц и да останат малко тухли, че иначе тоя вход към кухнята ще е ~2.70 метра висок :roll:
А аз не искам толкова висок вход към кухнята. 2.20 метра ще ми е идеален :supz:

P.S. Гредите вече се научих да ги определям с голяма точност с почукване върху мазилката :mrgreen: Поне в този апартамент, че са почти навсякъде.
Още съм на фаза планиране, но скоро надявам се започвам ремонта! Ел. инсталацията цялата ще се прави нова.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
zack написа:
Извинявам се, ако съм се изразил неправилно. Тази греда, дето й викам трегер, е около 30 см. висока - от плочата до тухлите.
Тя ще си стои, а ще се махнат тухлите под нея. Т.е. да стане вход към кухнята и на това дето ще се получи му викам свод :?
Гредата няма да я докосвам, доси си мислех, да сложа щурц и да останат малко тухли, че иначе тоя вход към кухнята ще е ~2.70 метра висок :roll:
А аз не искам толкова висок вход към кухнята. 2.20 метра ще ми е идеален :supz:
2016-та сме. Спести си щурцове и тухли над тях, ползвай картон там. Колко стена остава отстрани на проектната ти 120-13см врата?
Pooh - майстор
kozl написа:
В старите конструкции всички плочи са в-у греди.
В новите - също! :wink:

Тема "Питане за преустройство на стар апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: