• 1
  • 2
Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
bogi_86 - напреднал
Здравейте на всички.
Бих бил благодарен за всякакви съвети и идеи как да се случат нещата които искаме да се получат.
Къщата е тухла края на 60-те години с плоча но без колони ( поне така ни казаха че лежи на стените само ). В двора има каналицация и т.н. но не и до къщата, ще се правят нова ел. инсталация както и ВиК тъй че тотал щета :).
Нашата идея е да направим кухня хол и трапезария в едно цяло като трябва да бутнем 2 стени, но тъй като нямам снимки на стените между бъдещият хол и трапезария прилагам снимки между терасата ( бъдещо антре поне засега :) ) и кухня с трапезария.
С номер 2 на снимките и проекта (аз съм го правил примерен просто да придобия поглед върху нещата) е прехода между терасата и трапезарията а червеният правоъгълник прехода между кухня и трезария. Дали ще може да се бутнат въпросните стени.
Също така качвам снимки и на задното вътрешно стълбище което 100% не искаме да е с тези парапети и мозайки и нямам на идея как да го преобрзуваме.
Благодаря

Прикачен файл

prehod.jpg
prehod.jpg (102.29 KиБ) Видяна 3287 пъти

Прикачен файл

kuhnq trap.jpg
kuhnq trap.jpg (111.02 KиБ) Видяна 3287 пъти

Прикачен файл

2-2.jpg

Прикачен файл

2-1.jpg
2-1.jpg (111.62 KиБ) Видяна 3287 пъти

Прикачен файл

plan.jpg
plan.jpg (109.72 KиБ) Видяна 3287 пъти
bogi_86 - напреднал
ето и другите снимки

Прикачен файл

terasa.jpg

Прикачен файл

stalbi.jpg
stalbi.jpg (98.8 KиБ) Видяна 3286 пъти

Прикачен файл

living to balcony.jpg

Прикачен файл

kuhnq.jpg

Прикачен файл

kitchen to living.jpg
dob4ii - специалист
Мисля, че не би имал проблем да махнеш стените. Все пак мисля, че би било добре да сложиш по един трегер над стените, които ще бутнеш. Само че ще имаш сводове, м/у помещенията.
iliya_i - майстор
dob4ii написа:
Мисля, че не би имал проблем да махнеш стените. Все пак мисля, че би било добре да сложиш по един трегер над стените, които ще бутнеш. Само че ще имаш сводове, м/у помещенията.
Да бе, никакъв проблем. И като няма колони и греди в тази къща, кой ще носи тази плоча? Но това е нещо маловажно. Някаква си стена ще спре Ганьо. Голяма работа, че може да срине къщата върху тиквата си.
ni1986 - напреднал
На снимките с верандата (бъдещото антре) се виждат греди и колона. Но това не означава, че и в самата къща има колони и греди, особено ако верандата е построена на по-късен етап.
bogi_86 - напреднал
Ами говорих е един човек който уж разбира и ми каза че задължително първо трябва да се провери все пак има ли колони , шайби и т.н. защото по думите на предишният собственик няма такива но аз така или иначе нямам никакви чертежи или планове на къщата. Също така ми каза че можело с "щурц" да стане работата но аз не разбрах тък като говорихме по телефона ако се прави с щурц то то ще легне на тухлите под плочата или трябва и да има като колони лепнати за стените в края на щурца ( в смисъл като трегер ли остава или като П образно)
ni1986 - напреднал
Шайби няма. Над носещите стени с дебелина над 25 см трябва да имаш стоманобетонов пояс, който предава усилията на стените под него - това би трябвало да го има независимо дали имаш колони или не. А относно колоните можете и сам да проверите с отвертка, чук или др. инструмент на местата, които съм обозначил на картинката ви. Като за най- сигурно проверете във крайните ъгли на къщата. Да допълня, че стена номер 2 можете да бутнете спокойно, ако разбира се спазите светлия отвор на вратопрозореца.

Прикачен файл

plan_001.png
dob4ii - специалист
iliya_i написа:
Да бе, никакъв проблем. И като няма колони и греди в тази къща, кой ще носи тази плоча? Но това е нещо маловажно. Някаква си стена ще спре Ганьо. Голяма работа, че може да срине къщата върху тиквата си.
Най-добре да измери колко голям смята да бъде прехода кухня-трапезария и да напише. Също така да помисли вратата кухня-антре дали му е нужна. Ако не му е нужна може да я иззида и тогава да пусне един трегер. Трегера е задължителен на това място, с или без врата смятам, че не би било проблем за плочата при положение, че сложи здрав стоманобетонен трегер.
iliya_i - майстор
dob4ii написа:
iliya_i написа:
Да бе, никакъв проблем. И като няма колони и греди в тази къща, кой ще носи тази плоча? Но това е нещо маловажно. Някаква си стена ще спре Ганьо. Голяма работа, че може да срине къщата върху тиквата си.
Най-добре да измери колко голям смята да бъде прехода кухня-трапезария и да напише. Също така да помисли вратата кухня-антре дали му е нужна. Ако не му е нужна може да я иззида и тогава да пусне един трегер. Трегера е задължителен на това място, с или без врата смятам, че не би било проблем за плочата при положение, че сложи здрав стоманобетонен трегер.
Точно тази врата антре-кухня не му е проблем, защото там и сега си е врата. Ама като за първи твой пост в първата теема на първият раздел да се изсе.еш, че няма никакъв проблем? Ако не можеш да помогнеш, поне не вреди!

А по темата:
- наличието на вътрешно стълбище, предполага втори етаж, със стени съвпадащи с тези, които смяташ да махаш.
- тъй като няма конструктивен проект, ще се наложи да се извърши заснемане на конструкцията и след това да се направи проект за укрепване на сградата - търси специалисти - проектанти.
- по въпроса за стълбището - провери материала за парапета, може да е зидан с тухли. Събори някъде по него мазилката и ще видиш какво е отдолу. Няма никакъв проблем върху тази мозайка да се залепят дитектно някакви плочки или камъни.
bogi_86 - напреднал
Благодаря на всички за отговрите.
ni1986 - ще проверя всички точки но другият месец тъй като не съм в БГ сега. Доколкото си спомням в основите имаше места където мазилката е поуоонена и се виждаха май бетони но ще проверя.
iliya_i - да прав си относно разположението на стените на 2-ят етаж е абсолютно сходно с първият. Именно заради това тъй като и покрива ще се маха ме посъветваха, като се махне покрива тогава ако не да се бутне и стената на вторият етаж между хола и трапезарията която не е обозначена на схемата тъй като нямам снимки за да се бутне същата стена и на долният етаж (от схемата) и да се направи "щурц".
Аз на плана съм сложил като колони между хола и трапезарията но реалсно точно това не съм сигурен ще ги има ли или не. В смисъл дали този щурц ще лежи само на стените или трябва да има и тези колони. Същото най вероятно ще се направи и между кухнята и трапезарията.
Поне разбрах че между терасата и антрето няма да има проблем където сега си е прозореца с врата просто да се избие до долу.
Относно вратата от терасата (антре) и кухнята мислим да остане тъй като това ще ползваме като основен вход защото от зад където е главният със стълбището няма място за да се обособи антре и трябва с обувките да се влиза по стълбите което не искаме.
  • 1
  • 2

Тема "Моля за идеи и съвети при преустройство на стара тухлена къща на плоча" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: