Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
muhala - майстор
Жиевя в подобен блок. Сам си го ремонтирах с родата + майстори за каквото не мога.
Стените са 40см (тухла единичка и половина) не защото са носещи, а защото така се е строило тогава.
Бетон има колкото искаш. Апартамента е с габарити 11х9 метра и при ремонта видях 12 колони в моя апартамент. трегерите са дебели.
Стените между стаите са по 15см и са зидани от единички. Над тях отново има бетонени греди, които са малко по-широки около 20см.
Самите греди са доста високи. Бих казал, че не е пестено от бетон.
Плочите между етажите са от предварително напрегнати стоманобетонни плочи по 60 см. широки.

Влез в мазето и ще видиш всички колони. Предполагам, че стените на мазето не са измазвани.

Относно реконструкциите... Николов от Видин направи грандиозен ремонт, като изпонагъта всички стени почти.


Хубавото на тези блокове е:
- яко строителство.
- фасада доказала се в годините
- мазе, таван, широки стълбища
- високи помещения. около 2.80.
- големи стаи.
- местоположение разбира се.
- обикновенно в такива сгради живеят интелигентни хора.
- дворно място.

минуса на покупката:
- чака те голям ремонт (зависи какви са ти очакванията)
шоп - майстор
bloodripperr написа:
долу има магазини давсичко визможно от предната част на сградата е в магазини.

Никога не бих купил такъв имот. Всичко е избито с цел витрини и големи общи площи. Направо е страшно като си помисля. Остава възможността сградата така да е проектирана и нищо да не е избивано....но дали е така?

Ако има възможност намери оригиналните планове на сградата и сравни спрямо сегашното състояние.
muhala написа:
Жиевя в подобен блок. Сам си го ремонтирах с родата + майстори за каквото не мога.
Стените са 40см (тухла единичка и половина) не защото са носещи, а защото така се е строило тогава.
Бетон има колкото искаш. Апартамента е с габарити 11х9 метра и при ремонта видях 12 колони в моя апартамент. трегерите са дебели.
Стените между стаите са по 15см и са зидани от единички. Над тях отново има бетонени греди, които са малко по-широки около 20см.
Самите греди са доста високи. Бих казал, че не е пестено от бетон.
Плочите между етажите са от предварително напрегнати стоманобетонни плочи по 60 см. широки.

Влез в мазето и ще видиш всички колони. Предполагам, че стените на мазето не са измазвани.

Относно реконструкциите... Николов от Видин направи грандиозен ремонт, като изпонагъта всички стени почти.


Хубавото на тези блокове е:
- яко строителство.
- фасада доказала се в годините
- мазе, таван, широки стълбища
- високи помещения. около 2.80.
- големи стаи.
- местоположение разбира се.
- обикновенно в такива сгради живеят интелигентни хора.
- дворно място.

минуса на покупката:
- чака те голям ремонт (зависи какви са ти очакванията)
благодаря, наистина полезен отговор браво! =D>
шоп написа:
bloodripperr написа:
долу има магазини давсичко визможно от предната част на сградата е в магазини.

Никога не бих купил такъв имот. Всичко е избито с цел витрини и големи общи площи. Направо е страшно като си помисля. Остава възможността сградата така да е проектирана и нищо да не е избивано....но дали е така?

Ако има възможност намери оригиналните планове на сградата и сравни спрямо сегашното състояние.
Прав си за това не се бях сетил но наистина трябва да се провери какво за къртили долъ в магазините понеже там са си основите на по горните етажи, ще се опитам в мазето да видя кои са носещите важни колони нагоре мисля че продължават по същия начин по етажите и няма да имам нужда от архитектурния план на сградата или греша? :?
шоп - майстор
bloodripperr написа:
шоп написа:
bloodripperr написа:
долу има магазини давсичко визможно от предната част на сградата е в магазини.

Никога не бих купил такъв имот. Всичко е избито с цел витрини и големи общи площи. Направо е страшно като си помисля. Остава възможността сградата така да е проектирана и нищо да не е избивано....но дали е така?

Ако има възможност намери оригиналните планове на сградата и сравни спрямо сегашното състояние.
Прав си за това не се бях сетил но наистина трябва да се провери какво за къртили долъ в магазините понеже там са си основите на по горните етажи, ще се опитам в мазето да видя кои са носещите важни колони нагоре мисля че продължават по същия начин по етажите и няма да имам нужда от архитектурния план на сградата или греша? :?
Това е много логично мнение. Даже ти благодаря за идеята!
Въпреки, че се занимавам с имоти, не ми бе хрумвала тази идея. Бързо, лесно и ефектино!

Досега съм проверявал само по трудният начин, който за съжаление е бавен, скъп и като цяло ти опъва нервите.
muhala - майстор
Калви носещи стени кви пет лева ?!?
Мислите, че стените са носещи, няма колони и има само плочи ?
За да е носещанстена на партер, то същата трябва да е поне две единички - 50 см.
Руди - майстор
Трудно е да се обобщи за строителството от онова време.
Проектите са били индивидуални и уникални. Имало е по-добри
и по-лоши. И като архитектура и като конструкция.
Това с предварителното напрягане е някаква екзотика, ако е вярно.
Да се влиза от в банята през кухнята, прозорец от банята към
стая или преходни стаи, тъмни вестибюли са само част от странностите.
Дебелините на носещите стени може да намаляват по височина, трябва
да се премерят отдолу догоре, за да се знае със сигурност.
Да се намери проекта ще е като шестица от тотото!
Каменните основи са по-лошия вариант, ако се окажат бетонови е по-добре.
Основни недостатъци като конструкция:
- слаба устойчивост на земетръс
- ограничени и недопустими отвори, премахване и местене на зидове
- липса на хидроизолация в основите, дано няма вода!
- тънки плочи, в сравнение със сегашните материали - ниски якости на
бетона и стоманата, за сметка на това здрави тухли
Основни недостатъци като архитектура:
- старомодна организация на стаите кухня-хол, вместо дневна-бокс,
сравнително малки прозорци и балкони, големи входни вестибюли. Но пък
всичко е въпрос на вкус и ремонт с фантазия!
- дограмата ако не се сменя трябва да се прогони основно
- липса на топлоизолации, топлинни мостове, водещи до трудно отопляване,
конденз и мухъл
- Вероятно остаряла и износена хидроизолация на покрива (би трябвало да е
сменяна поне веднъж досега)
Основни недостатъци като инсталации:
- вътрешните инсталации могат да се сменят, главните щрангове са със живот
20-25 години, някои от тях вероятно не са сменяни изобщо - пък е трудно да
се агитират съседи разни...

Основни предимства - добро място и цена.
muhala - майстор
Позволи ми да не се съглася със следните две твои твърдения.
Руди написа:
...
Основни недостатъци като архитектура:
- старомодна организация на стаите кухня-хол, вместо дневна-бокс,
...
- липса на топлоизолации, топлинни мостове, водещи до трудно отопляване,
конденз и мухъл
...
Тази измишльотина да се сложи кухненски бокс в хола е провокирана от инвеститорския интерес да продаде гарсониера като "двустаен" вкарвайки всичко в "дневния тракт". За справка в НА на апартамента ми пише "двустаен", а е с 2 спални, хол, хухня, баня и тоалетна. Дали има нещо общо с новите двустайни (тук махам кавичките, защото наистина са такива).
Много ли е приятно женати да готви, а ти да не чуваш телевизора ? Приятно ли е като се готви да ти мирише на манджа в целия апартамент освен в кубовете (2,60х2,60х2,60) наречени спални ? Приятно ли е да не може да се съберете 6 човека на една маса, защото няма място за такава.
Имам отделна кухня. Ако искам там ще ям, ако искам ще си занеса манджата в хола и ще си представям, че съм в дневния тракт :)
Иначе има и апартаменти с хол, кухненски бокс с трапезария и т.н.


Относно хидроизолацията на основите... Ако искаш мога да ти пратя снимки от мазето, където се виждат бетонните основи да видим дали има влага. Бас ловя, че мазето ми е по-сухо от всеки един нов "дневен тракт с кухненски бокс". За топлинните мостове и конденза... Аз в нас конденз и мухъл нямам. Отново ще направя препратка към евтиното ново строителство, където плесен и мухъл има навсякъде. :lol:
Да не говорим за картонените стени.
Руди - майстор
Приемам несъгласието ти!
Организацията на жилището е въпрос на вкус, борба на мода и традиция.
Естествено се намесват и фактори като търсене/предлагане, пазарни
хватки и заблуди при апартаментите-конфекция.
Не е изненада липсата на влага в мазе без хидроизолация. Виждал съм сух
кладенец, което не ме води до правилото, че в кладенците няма вода.
Същото важи и за топлинните мостове. В тухлени сгради без бетонови колони по
фасадите рязко намаляват топлинните загуби, заедно със сеизмичната осигуреност.
Последен пример - Перник
Лошите и добрите единични примери и изключения не водят до генерални изводи.
Щото примери за "здраво тухлено строителство" има и такива: Паднал балкон
muhala - майстор
Апартамента, за който става въпрос няма нищо общо с подстроената кочина, от клипа.
Мога да се хвана на бас, че сградата в първия пост от автора е със стоманобетонна конструкция и че ще издържи още 100 години.

Тема "Въпрос за старо монолитно строителство от 60те години" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: