Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
Гост - специалист
Писах в тема, която се превърна в заяждане на определени членове и основните въпроси никой не отговаря та:

Полезна би била информацията относно разходните норми за определени дейности в строителството.
Разходните норми за материали не са се променили съществено и за някои операции могат да се намерят в специализираната литература (ЕТНС...)
Раходните норми за труд, обаче не се актуализират много, а и зависят от доста фактори: местоположение, сезон..
Ето и моят казус:

Предстои ми подмяна на водопровода, изграден преди 40 г. с метални тръби, които вече са кородирали, запушени, като за капак есента стана авария- проби се едно коляно, което "временно" бандажирах и изкара зимата. Ще подменям водопровода с полиетиленови или полипропиленови тръби ( още не съм решил на какво да се спра)
Та на въпроса:
Предстои изкопаване на канал, дължина около 20 м, дълбочина ~80 см и широчина две стиви ;-)
Не може да влезе бобкат, така, че се налага да се копае на ръка. Намира се в София, почвата не е камениста.
Въпроса е: колко пари е нормално да отделя за изкопаването, ( ако някой може да ми предложи човек,или малка бригада- предпочитам да не са от ромски произход- ще съм много благодарен). За колко време ще се свърши работата примерно от двама човека?
Няма къде да намеря разходни норми. актуални ЕТНС не намирам...
Предварително благодаря на отзовалите се.
Гост - специалист
С това може и да стане. Канала минава успоредно и непосредствено до пътека от бетон.
Ограда към съседите/ Ивица почва с цветя/бетонова пътека/къща.
nikolson - майстор
Ти си преценямаш, дали новият канал да е на същото място, или да го отместиш встрани. За мене, с тази машинка, двама души биха се справили за ден.
Делян - специалист
Такива канали се копаят на ръка късно наесен или рано напролет, когато земята е влажна и може да забиваш лопата. Иначе трябва да мааш първо с кирката.
Двама души трябва да се справят за един ден. Аз сам изкопах 15 м канал за около 3 дни без да си давам зор и вършейки и друга работа.
nikel - специалист
Преди 4 год.играх същото упражнение.18 м. канал ширина 40 см. дълбочина 80 см. Един тъмнозелен го изкопа за един ден - надница 30 лв. + обяд.Положих тръбите и сигнална лента и го закопа.
А някои копаят на 5 лв/м., така че по добре е на пазарлък.

Тема "Разходни норми." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: