• 1
  • 2
Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
nikkk - специалист
Здравейте майстори, като се позатопли времето се захващам с ремонт на гараж. Иска ми се да му сложа сифон в пода, за да не се образуват локви в снежно време. Имам под ръка един сифон, алуминиев с долно оттичане, изход ф50, с пласмасова шапка против миризми (поне така се рекламира). Ще го свържа с тръба ф50 вертикално надолу (около 20см), после разширител към ф110, коляно ф110 и с тръба ф110 навън към канализацията. Тъй като лично не съм изпитвал удобствата от сифон в гаража, в мен възникват някои въпроси, за които ще съм благодарен да чуя мнения и съвети. И те са:

1. Алуминия като материал за сифона ще издържа ли на агресивните съставки, с които се обработват шосетата - сол, луга, и т.н. Ще бъде ли разяден или да не прилича на себе си след няколко години.
2. Тръба фи50 и решетката на сифона (около ф90) ще се запушват ли често от калта, пясъка и камъчетата, които вкарват гумите на автомобила?
3. За да има ефект, ще правя армирана пясъчноциментова замазка с наклон от 2% до 3% в посока към сифона. Има ли добро решение за допълнително покритие на тази замазка отгоре (някаква боя, паста) или да си остане на замазка? Плочки не ми се иска, но пък замазката се рони и вдига прах.
4. и въобще нужна ли е инвестицията в скъп сифон? има ли предимства.

Благодаря ви.

П.С. Маслоуловител не предвиждам, сервизните дейности по автомобила - в сервиз.
torbalan - Дървен философ
Да ти кажа - в моя гараж няма сифон. Локви не се образуват.

Не го топля, но е част от къщата. Замръзва, когато на вън е под -10.

Не мисля, че си заслужава хамалогията да слагаш сифон, само заради снега, дето колата ще внесе...
nikkk - специалист
Досега е бил без сифон. Когато е снежно - локвите са големи. Когато е и студено - замръзва под гаражната врата. Водата се изпарява от локвите и кондензира по гаражната врата (най-студеното място в гаража). После се стича надолу и замръзва. Разбира се, вратата се отваря с повече усилие, но не е ли по-добре вътре да е сухо? Реално сифон е необходим за няколко седмици в годината, но и това е достатъчно.
kozl - майстор
nikkk написа:
1. Алуминия като материал за сифона ще издържа ли на агресивните съставки, с които се обработват шосетата - сол, луга, и т.н. Ще бъде ли разяден или да не прилича на себе си след няколко години.
2. Тръба фи50 и решетката на сифона (около ф90) ще се запушват ли често от калта, пясъка и камъчетата, които вкарват гумите на автомобила?
3. За да има ефект, ще правя армирана пясъчноциментова замазка с наклон от 2% до 3% в посока към сифона. Има ли добро решение за допълнително покритие на тази замазка отгоре (някаква боя, паста) или да си остане на замазка? Плочки не ми се иска, но пък замазката се рони и вдига прах.
4. и въобще нужна ли е инвестицията в скъп сифон? има ли предимства.

Благодаря ви.

П.С. Маслоуловител не предвиждам, сервизните дейности по автомобила - в сервиз.
1. НЕ. Чугун, полипропилен или неръждавейка.
2. Може би :? И да не се запушва там пясък и камъчета могат да се натрупват и утаяват на друго място. Не е добре. По-добре да се запушва ситната решетка, но да не допуска пясък и камъни в канализацията.
3. Има разни решения с полиуретаново или епоксидно покритие с или без кварцови зърна, които вероятно не са добри, заради разход на пари :wink:
4. Едно време немаше скъпи и евтини - имаше само чугунени. Сега кога проима разни - мое да се :?
П.С. Ти мое да не предвиждаш, но в правилниците за ВиК инсталации се предвижда. Некой ден кога в тази държава Циганария се въдвори ред мое и глоба за сифона да платиш, за да го затапиш.
Аве държава в която народа сака ред да има, за да мое да го заобикаля :shock:
kozl - майстор
nikkk написа:
Досега е бил без сифон. Когато е снежно - локвите са големи. Когато е и студено - замръзва под гаражната врата. Водата се изпарява от локвите и кондензира по гаражната врата (най-студеното място в гаража). После се стича надолу и замръзва. Разбира се, вратата се отваря с повече усилие, но не е ли по-добре вътре да е сухо? Реално сифон е необходим за няколко седмици в годината, но и това е достатъчно.
И мой гараж така. Преди кола да прибера, подкалници навън старая се да изстържа.
fbr - майстор
Имам големи резерви към идеята със сифон да изчезне конденза по студената врата. По-скоро би трябвало да се поработи по температурата на вратата.
nikkk - специалист
kozl написа:
П.С. Ти мое да не предвиждаш, но в правилниците за ВиК инсталации се предвижда. Некой ден кога в тази държава Циганария се въдвори ред мое и глоба за сифона да платиш, за да го затапиш.
Аве държава в която народа сака ред да има, за да мое да го заобикаля :shock:
Изискването в нормативната уредба е за да не навлизат масла и агресивни течности към пречиствателните станции. Както е ясно от моето описание, искам да отвеждам само вода, при това разтопена от сняг - в нея няма масла!!! Сравни го със свързването на дворен сифон, дренаж, водосточните тръби към канализацията (офтопик: което не е идеалното решение). И думата "гараж" я приемай в смисъла на покрив/навес/дом за автомобил, не в смисъла на автосервиз/тенекеджийница/място за лежане и ремонтиране. Нищо не сакам да заобикалям, моля. А и няма да зауствам в обществена канализация.

Иначе ти благодаря за съвета да не ползвам алуминиев сифон за целта. Ще те послушам.
kozl написа:
3. Има разни решения с полиуретаново или епоксидно покритие с или без кварцови зърна, които вероятно не са добри, заради разход на пари :wink:
Именно, не си заслужава разхода. Затова и се допитвам дали някой е открил от практиката и по-евтино решение, макар и да трябва през няколко години да се подновява.
fbr написа:
Имам големи резерви към идеята със сифон да изчезне конденза по студената врата. По-скоро би трябвало да се поработи по температурата на вратата.
Мисля си, че дори и при топлоизолирана врата, влагата от изпарението няма къде да се дене - нужен ще е мощен вентилатор, комбиниран с добра топлоизолация и някаква автоматика за управление. Т.е. топъл гараж с вентилация - така не е ли по-сложно? Евентуално вариант с наклон към гаражната врата и електрическо подгряване под нея, така че там да не замръзва, а да изтича навън (ако няма цепка отдолу - ще изтича при отварянето на вратата).
Последна промяна от nikkk на пон фев 12, 2018 11:45 am, променено общо 1 път.
nikkk - специалист
kozl написа:
И мой гараж така. Преди кола да прибера, подкалници навън старая се да изстържа.
Аз също винаги изтупвам калниците отвън, но това не помага напълно - огледай си колата в снежно време - дори и без сняг по хоризонталните ѝ елементи има доста такъв по джобовете на чистачките, по задната броня, по джантите.

А пък най-куцото е, че когато вали по-силничко и спра отпред да я почистя, докато я почистя то пак натрупва по капаци/покрив. Един вид е невъзможно да я вкарам без сняг в такива моменти.
lov - майстор
Форумните врачки ще ти изкарат от девет бари вода че не ти трябва а и колко е лошо да имаш такова нещо в гаража.
Те вече дори вече почнаха остава схема на подово и климатично управление да ти предложат. :)

След като ще връзваш към тръба Ф110 си вземи направо такъв сифон и не се мъчи с тези мъничките. Дори за предпочитане е да ползваш някакъв от този тип.
https://www.google.bg/search?q=%D0%9E%D ... 36&bih=722
Предвидени са точно за такива цели. Всичките пясъци ще се събират вътре а и лесно се почиства после. Устойчиви са и на това за което питаш. Има и различни големини на ваната както и по дължина могат да се нанаждат но лично аз бих ползвал по голям.
Не са и скъпи на цената на един месингов или от неръждавейка сифон. От големите с металната поцинкована решетка последно купувах от една строителна борса по около 20 лева.
chapara - майстор
+1, канал по цялата ширина на гаража на 50-100 см. от вратата, а и по лесно за наклон. За пода шлайфан бетон, или замазка с направа на мозаечно покритие, дори и да не го шлайфаш, дебелина 1.5 см. :wink: Порваз от мита мозайка 10-15 см. :wink:

И един въпрос, гаража на ниво терен ли е, за да не би ако канализацията върне вода, да намериш един удавен автомобил :-D
  • 1
  • 2

Тема "За подов сифон в гараж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: