• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
prascho - майстор
Мда, явно технологията не ми е ясна. Бях останал с впечатление, че плочите се лепят като гранитогрес. Необходима е здрава основа, грундира се и се лепи на гребен с лепило за камък. Например като тези:

https://gsstroimarket.bg/bg/product/126 ... 25kg-bjalo
https://toplivo.bg/produkti/stroitelni- ... -Tras-F609

Поне гледах, една две статии във форума, че правят замазка от пясък, цимент и чакъл при повдигане повече от 3-4 см. Също така си мислех, че се започва отгоре надолу. Лепиш най-горното и надолу....а то май не е така.

Не съм го разчертал, но при положение, че се добавя ново стъпало, то неговата височина /в случая 18,7см/ да се разпределя към останалите т.е вече повдигнатите 14 стъпала няма да се къртят. Би трябвало първото да се повдигне допълнително с 1.3см, второ с 2х1.3см, третото с 3х1.3см... и така на татък. 14-то стъпало с 14х1.3см= около 18см. Ама може и да греша... Та ако се захвана с добавяне на стъпало ще е интересно по какъв метод да го правя. Аз пък си мислех за итонг тухли и да режа за да повдигам... Тухли единички имам много /от стара къща/. Виж за тях като пълнеж не бях се сетил.

Какъв е този земно-влажен разтвор? Какви са пропорциите?

П.П. При положение, че стъпалата са отворени от едната страна /вита стълба/ какво държи земновлажния разтвор да не се изсипе навън докато се мята зад челото? И още едно нещо - докато се лепят всички останали стъпала нагоре т.е. непрекъснато се снове напред назад заедно с тежестта на стъпалата, то какво става с вече готовите първи стъпала? Нивелацията запазва ли се? Или номера е толкова да ги натъпчеш и биеш с чука, че да няма къде да поддаде разтвора отдолу?
blagoispasov - специалист
Правенето на замазка и лепене с лепило на гребен са плочкаджийски похвати. Не че няма да стане и така, но си усложняваш живота без нужда, а резултатът гарантирано не е с нищо по-добър, даже напротив!

Земновлажният разтвор си е най-обикновен бетон, но приготвен с много малко вода, т.е. с консистенцията на леко влажна почва. Конкретни пропорции в твоя случай са без значение. Действай по усет и на око, и няма да сбъркаш.
Ако пълниш стъпалата с него и разни парчетии от тухли, няма опасност от свличане.
prascho написа:
...При положение, че стъпалата са отворени от едната страна /вита стълба/ какво държи земновлажния разтвор да не се изсипе навън докато се мята зад челото? ..
Нищо не го държи, и обикновено външните 6 - 7 сантиметра на стъпалата искат допълнително пълнене отстрани.
prascho - майстор
Здравейте,

Днес направих разчертано оразмеряване при височина на стъпалата 18,7см. Оказа се, че е необходимо да се повдигне нивото от 17см /първо и второ стъпало/ до към 5см /предпоследно/. Тази новина ме обезкуражи. След това се позагледах и установих, че повдигането при мен няма да бъде възможно. При слизане над първо и второ стъпало има трегер, който формира габаритите на стълбищната клетка. В момента второ стъпало е на около 2м отдалечено от трегера, а трето стъпало е на около 1.8м. Ако тръгна да добавям ново стъпало отпред, то височината при тези две стъпала ще стане съответно 1.8м и 1.6м като практически вероятността да си ударя главата в трегера при слизане/качване е сериозна. А какво да кажем за някой по-висок от мен господин.

Та в общи линии трябва да преглътна, че стъпалата ще останат с височина 20см. Понякога няма как да оправиш грешките и неточностите по време на строителство поради неопитност. Факт е, че стълбищната клетка е тясна, а стъпалата стръмни.

По неволя, явно ще го карам с плочкаджийския подход, като не съм питал навреме. Ще лепя с лепило за мрамор като основата грундирам и положа лепило на гребен, а гърбът на стъпалото/челото ще обмазвам с плътен слой от 2-3мм. Моля да ме посъветвате от къде да започна - отгоре или отдолу и какво лепило е за предпочитане. Доколкото видях в нета при по-светли камъни е желателно да е бяло на цвят.

П.П. Този съвет мисля да ползвам. Ще поръчам чела с 1мм по-тесни. Примерно, вместо 17.9см, да са 17.8мм.

"Важен чалъм е да нанасяш с шпакла пласт от няколко милиметра теракол по горния ръб на челото. След това слагаш стъпалото, люмкаш отгоре с гумения чук, докато го наместиш, и обираш избилия между горния край на челото и стъпалото теракол."

Ще поръчам нов камък. Може би мраморизиран варовик, като бюджетно решение. Обмислям и възможността площадките да ги направя от същия материал. В този случай плочите на площадката трябва да са с фуга от 2мм предполагам и габарити нещо от порядъка на 25х50см или...? Благодаря.

Моля за съвет и препоръка за импрегнант за камък, който да ползвам преди полагането на плочите.

Прикачен файл

pic 2.JPG
blagoispasov - специалист
нед юли 01, 2018 6:30 pmprascho написа:
... При мен между етажите стъпалата се получиха с височина 20см и широчина 25 см. Общо взето като пусна надстърчане по 1.5см ще се получи стъпало от порядъка на 26.5см. Знам за правилото, което се споделя и във форума за 2H+стъпало = 63 см. В случая при мен е 65см.
Между другото, 26,5 см си е доста тясно и съответно неудобно стъпало. За мен лично минимумът е 30. Можеш да направиш стъпалата ти на 30 см без да губиш простраство и без да се налага да ги изнасяш по-напред, ако наведеш челата ето така (не обръщай внимание на размерите, снимката е примерна):
Прикачен файл:
Стълби.gif
Стълби.gif (2.22 KиБ) Видяна 2739 пъти

И това правило за 63 см като цяло е малко изсмукано от пръстите на някой незнаен герой. За мен идеалното стълбище е с височина на челото между 17 и 18 см и ширина на стъпалото от поне 32 см, т.е. сборът по измислената формула би бил по-скоро 68.

нед юли 01, 2018 6:30 pmprascho написа:
...П.П. Този съвет мисля да ползвам. Ще поръчам чела с 1мм по-тесни. Примерно, вместо 17.9см, да са 17.8мм...

Тоя един милиметър изобщо не го включвай в сметките. Така или иначе фирмите режещи камъни имат по-голям допуск на грешка. Ако си поръчал чела на 18 см, не бих се изненадал ако варират между 17, 9 и 18,1. Това така или иначе не е никакъв проблем - наклон от няколко милиметра на стъпало просто нито се усеща, нито се вижда.

нед юли 01, 2018 6:30 pmprascho написа:
...Обмислям и възможността площадките да ги направя от същия материал...?
Всичко друго би било компромис!
нед юли 01, 2018 6:30 pmprascho написа:
В този случай плочите на площадката трябва да са с фуга от 2мм предполагам и габарити нещо от порядъка на 25х50см или
Правилният отговор тук категорично е фуга 0 (нула) мм, а габаритите - колкото по-голями, толкова по-добре.

Например площадката, която си нарисувал на предната страница с размер 175 / 135 см, може да се направи от две парчета (та даже може би и от едно цяло), но това са вече игри за напреднали.
chapara - майстор
ср юли 04, 2018 10:23 amblagoispasov написа:
И това правило за 63 см като цяло е малко изсмукано от пръстите на някой незнаен герой. За мен идеалното стълбище е с височина на челото между 17 и 18 см и ширина на стъпалото от поне 32 см, т.е. сборът по измислената формула би бил по-скоро 68.
Това правило е написано в учебника по сградостриотелство на УАСГ, навярно от някой професор, не помня. И ако стъпалото е 30 см, то височината е 16 см, доста удобно за изкачване, компромиси се правят за мазета и тавански помещения. 18 см. високо стъпало е крайно неудобно за всекидневно качване. В случая колегата е ограничен от конструктивна недомислица и коментара е излишен. Ще е мъка цял живот а и на старини, така за съжаление са много къщи правени без проект и градени от знайни и незнайни майстори :wink: :roll:












[/quote]
blagoispasov - специалист
Сигурно си прав за учебника, но на мен стъпало с височина 18 см (и достатъчно широко разбира се) ми е супер комфортно за качване и слизане. Не съм напълно сигурен защо, но вероятно има нещо общо с факта, че съм висок 197 см и нося обувки номер 50 и 2/3. :-D. На някой с ръст доста под средния пък, и посочените от теб 16 см ще са му много неудобно високи...

Абе, кой за каквото е учил! :lol: :lol: :lol:

20 см си е наистина неудобно за изкачване, но тъй като в случая няма алтернатива, prascho ще не ще - ще свикне.
По отношение на комфорта при слизане и качване обаче, а най-вече и на сигурността, важна роля играе и широчината на стъпалото, а там предвидените 26,5 см ми се струват опасно малко, особено в съчетание с нестандартната височина. Поне това има възможно решение - наклонени чела.
chapara - майстор
Да наклоненото стъпало е една хитринка донякъде. Като зачетох последния ти пост, бях решил да те питам за ръста, но ти си пояснил :-D , с тия пергели и 25 см височина са ти малко :-D :roll: :wink: , но пък трегера ако го имаш и той ще е вечно твой :cool: :cool: :rock: В крайна сметка заради икономия на полезна площ често се виждат такива недомислици и оставяне на малка клетка за развиване на стълбище. Та в оня учебник се казваше, че начало на проекта на една сграда е стълбището с неговите му формули, височина, разгъвка на стъпалата така че да влезне във порядък удобен и накрая разпределение на стаи , бани, тоалетни, кухни и други, като за тях се взима под внимание изгрев - залез на слънце, посоки на света така че кухни и мокри помещения да са на север. Ама май се отплеснах :toimonster:
plamen6703 - майстор
Сега премерих моите стъпала на къщата да видя архитекта какво е смятал :wink: 14.5 см. височина на 34 см ширина и все нечетен брой до тавана :) !
chapara - майстор
ср юли 04, 2018 7:05 pmplamen6703 написа:
Сега премерих моите стъпала на къщата да видя архитекта какво е смятал :wink: 14.5 см. височина на 34 см ширина и все нечетен брой до тавана :) !
Архитекта добре си е свършил работата, стъпала като за мавзолей :supz: , а за бройката няма значение, ти сподели как е изкачването, особено с товар в ръцете :wink: :rock: :supz:
nikolov333 - майстор
В блока ни строен 60-те години на 20-ти век стъпалата между етажите са по 8 броя, около 17х33см с надстърчане по 3см едно над друго ..

Прикачен файл

Стъпала.jpg
Стъпала.jpg (15.45 KиБ) Видяна 2630 пъти
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "стълбище" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: