Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
Hursa - майстор
ср авг 01, 2018 7:18 pmbrum написа:
Та днес слязох да почистя и се оказа, че от долната страна на дървените лавици също има от онзи синьо-зелен прах. Все си мислех, че е само прах, но вече съм почти убеден, че не е такъв. От тавана на едно място с времето почнаха да висят някакви неща като гъста паяжина и с тях да се отлепя част от подобното на латекс нещо което е по таваните. Висят си едни "конци" по 15-20 сантиметра и на тях малки люспи латекс.
Тази маса, за която се съмнявате, влажна ли е?
В долните вътрешни ъгли има ли подобни "образования"?
iliya_i - майстор
чет авг 02, 2018 10:08 amkozl написа:
Така сега каква е логиката да вкарва въздух от околните помещения, ако този въздух е със същата влага?
Идва ми една логика, когато вкараш колата, карана навън и натрупала лед и киша, които в топлия гараж се разтопяват. Да ама това логично се случва зимата, когато пак логично нагнетателната вентилация е от полза за премахване на влагата :roll:
Логиката е, че този въждух вече се е поусошил и темперирал на друго място и съдържа по-малко абсолютна влага от топлия външен.
За зимата си прав, ама там съотношението на температура и влага вън/вътре е точно обратно на лятото.
brum - майстор
чет авг 02, 2018 11:58 amHursa написа:
ср авг 01, 2018 7:18 pmbrum написа:
Та днес слязох да почистя и се оказа, че от долната страна на дървените лавици също има от онзи синьо-зелен прах. Все си мислех, че е само прах, но вече съм почти убеден, че не е такъв. От тавана на едно място с времето почнаха да висят някакви неща като гъста паяжина и с тях да се отлепя част от подобното на латекс нещо което е по таваните. Висят си едни "конци" по 15-20 сантиметра и на тях малки люспи латекс.
Тази маса, за която се съмнявате, влажна ли е?
В долните вътрешни ъгли има ли подобни "образования"?
Не изглежда влажна. Масовите стелажи с рафтове от МДФ по около 5мм. Като това на картинката по-долу. Иначе по ъглите и стените няма следи от мухъл. Има по МДФ рафтовете, по тавана (онова като паяжини дето се спускат на долу).

Ще се постарая довечера да поснимам малко повече за да се види за какво става дума. Ще замеря и влажност по стените, рафтовете и за отправна точка - по част от мокрите стени в гаражите.

Прикачен файл

stelaj.jpg
stelaj.jpg (16.74 KиБ) Видяна 1983 пъти
Hursa - майстор
Ако е сухо и да е мухъл то той е в "латентно състояние". И след като е на такива повърхности, по скоро се е образувал зимата. Може би сте го забелязали сега когато мазите са изсъхнали и се е понатрупала прах. Ако е конденз през лятото, по скоро би се образувал в ниските части на помещението, според мен (и на повърхности "обърнати" нагоре).
kozl - майстор
Грешка е с МДФ в помешения с риск от влага - грешка.
В мазето при сина ми, там колегите строители се изложиха с хидроизолацията и резултата е проникване на влага през стени и под. Всички кашони стават на каша. Сега там се складира всичко херметизирано и влагоустойчиво. Стелажа е изцяло от поцинкована стомана. Не си заслужава подсушаване с влагоуловител. Та влагоизточника е постоянен и ще има постоянна ел.сметка, пък и няма отделни електромер за мазетата и консумацията ще се лепне към общата сметка, а аз не бих постъпил така.
brum - майстор
Така - влага е. Мерих по стените със устройство което мери от 0 до 33 при стени и от 0 до 50 при дървесина. Ето и резултатите от измерванията:

В апартамента стените са гипс и латекс. Там влагата на стените е до 2-3 процента.

В мазето (сухо е и няма мухъл по абсолютно идентични МДФ рафтове):
* МДФ рафтове - 6%
* Стени от 7% до 12% (само една е на 12% и то на едно място, под канал по който се образува конденз).
* Пода - нещо малко беше, ама не го записах. По-малко от стените.

В гаражите:
* МДФ рафтове - 20%-25%.
* Мокра стена (в общите помещения, стича се вода при нея при дъжд) - 33% (максимума).
* Гаража - стените от 10% до 12%.
* Тавана - между 5% на сухите места и до 30% на местата където го има това като паяжината с парченца от покритието (на снимките по-долу).
* Пода е около 20%.

На снимките по-долу се вижда един от МДФ рафтовете от долният край, тавана с "паяжините" по местата където е по-влажен и ъглите долу в които няма помен от мухъл.

Прикачен файл

4s.jpg

Прикачен файл

3s.jpg

Прикачен файл

2s.jpg

Прикачен файл

1s.jpg
brum - майстор
Така, загледах още малко фабричната вентилация. Има 2 големи центробежни вентилатора - един вкарващ и един изкарващ. Вкарващият би трябвало да докарва и въздух до моят гараж, но уви - там нищо не подухва от въздуховодите. Цялата инсталация не е свързана с абсолютно никаква автоматика. Дори не е свързана със лампите. Има едно копче до входа на гаражите и работят само когато някой се сети да ги пусне...

Един въпрос свързан с допълнителната вентилацията която евентуално ще изграждам. Ако въздуховодите са на 100мм и сложа вентилатор на 150мм с подходящи преходници ще имам по-голям дебит от колкото с вентилатор на 100мм, нали? Или трябва да съобразя нещо допълнително?
kozl - майстор
E не съм учил пневматика, но съдейки по хидравликата освен дебит важно е и налягането. Ако по-големия вентилатор създава същото налягане като малкия вентилатор дебита във въздуховода ще е един и същ.
Това, че вентилатора е по-голям на външен вид не означава, че ще се получи по-голям дебит във въздуховода.
Сечението на въздуховодите се оразмерява по зададен дебит. Дължината на въздуховода и завоите намялват проводимостта им.
brum - майстор
Факт. Но говорим за един и същи модел в различни размери. Обикновено по-големите модели са с по-голям дебит при идентично диференциално налягане. Та май намерих отговора един вид.
kozl - майстор
Е да де. По голям вентилатор, по голям диаметър, по-голямо напречно сечение и съответно по-голяма проводимост на въздуховода.
Но ефект може да има с по-големия вентилатор, но може да е незначителен.
Е тука тема около проблема

Тема "Мухал в подземен гараж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: