Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
xxcc1
Здравейте,

Тръгнал съм да ремонтирам селската къща и искам да елиминирам каквато и да било влага в партера. Каква е най-правилната последователност, която трябва да спазвам?

На този етап мисля да изкопая отстрани на определена дълбочина и да налея бетон, но колко ще е ефективно не знам.
Димитър Димов - специалист
Факта че си мислиш че с наливане на бетон ще спреш влагата,означава че си чел малко.Виж това
; viewtopic.php?f=20&t=51959 ,ако не съм познал има раздел хидроизолация поразрови се там.
zz_stefanov - майстор
ср авг 29, 2018 4:25 pmxxcc1 написа:
Здравейте,

Тръгнал съм да ремонтирам селската къща и искам да елиминирам каквато и да било влага в партера. Каква е най-правилната последователност, която трябва да спазвам?

На този етап мисля да изкопая отстрани на определена дълбочина и да налея бетон, но колко ще е ефективно не знам.
Ако ще копаеш около къщата, то да не е за леене на бетон, а за поставяне на хидризолираща мембрана и евентуално изграждане на дренаж.
Чети из форума за капилярна влага, отвеждане на повърхностни води, хидроизолация на основи, дренаж, както и тази тема viewtopic.php?f=20&t=51805&hilit=%D0%B1 ... 0%BE%D0%BD :)
Руди - майстор
ср авг 29, 2018 7:49 pmzz_stefanov написа:
Ако ще копаеш около къщата, то да не е за леене на бетон, а за поставяне на хидризолираща мембрана и евентуално изграждане на дренаж.
Чети из форума за капилярна влага, отвеждане на повърхностни води, хидроизолация на основи, дренаж, както и тази тема viewtopic.php?f=20&t=51805&hilit=%D0%B1 ... 0%BE%D0%BD :)
Може би все пак трябва да се започне от бетона.
Няма как да се прави каквато и да е изолация, ако
стената е на юфка. Така че - като начало водоплътен
бетон, не по-малко от 10 см, добре вибриран, гладък кофраж.
Предварително почистване на стената от ронещи се частици
и измиване.

Ако ще се прави същото упражнение и от другата страна на
стената е добре да се промушат есове от арматура, които да
държат двете страни на сандвича.
шоп - майстор
ср авг 29, 2018 4:25 pmxxcc1 написа:
искам да елиминирам каквато и да било влага в партера.
Успехи в начинанието.
Влага се елиминира на 100% само при ново предстоящо строителство. При съществуваща сграда всичко е компромис между цена/труд/резултат.
VLADO66 - майстор
Принцип при елиминирането на влага е на първо място отвеждането и.На второ са другите неща като хидроизолации, вътрешно дрениране и т.н.
zz_stefanov - майстор
чет авг 30, 2018 12:51 pmшоп написа:
ср авг 29, 2018 4:25 pmxxcc1 написа:
искам да елиминирам каквато и да било влага в партера.
Успехи в начинанието.
Влага се елиминира на 100% само при ново предстоящо строителство. При съществуваща сграда всичко е компромис между цена/труд/резултат.
Точно, но темата е за стара сграда и решението какво да се прави е според ситуацията.
чет авг 30, 2018 12:28 pmРуди написа:
ср авг 29, 2018 7:49 pmzz_stefanov написа:
Ако ще копаеш около къщата, то да не е за леене на бетон, а за поставяне на хидризолираща мембрана и евентуално изграждане на дренаж.
Чети из форума за капилярна влага, отвеждане на повърхностни води, хидроизолация на основи, дренаж, както и тази тема viewtopic.php?f=20&t=51805&hilit=%D0%B1 ... 0%BE%D0%BD :)
Може би все пак трябва да се започне от бетона.
Няма как да се прави каквато и да е изолация, ако
стената е на юфка. Така че - като начало водоплътен
бетон, не по-малко от 10 см, добре вибриран, гладък кофраж.
Предварително почистване на стената от ронещи се частици
и измиване.

Ако ще се прави същото упражнение и от другата страна на
стената е добре да се промушат есове от арматура, които да
държат двете страни на сандвича.
Руди, поставянето на хидроизолираща мембрана около основите не изисква задължително леене на бетон. Разбира се нищо лошо няма да се укрепят основите с бетонен пояс.
Отделен е въпроса дали предприетите мерки ще имат ефект, защото както каза шопа 100% резултат може да се гарантира само при нов строеж.
Проблемът при старите сгради е, че влагата заобикаля изолациите като преминава отдолу на основите и се качва по стените. Налягането което кара водата да пълзи по стените може да се намали с дрениране.
Руди - майстор
чет авг 30, 2018 7:36 pmzz_stefanov написа:
Хидроизолираща мембрана около основите не изисква задължително леене на бетон. Разбира се нищо лошо няма да се укрепят основите с бетонен пояс.
Отделен е въпроса дали предприетите мерки ще имат ефект, защото както каза шопа 100% резултат може да се гарантира само при нов строеж.
Проблемът при старите сгради е, че влагата заобикаля изолациите като преминава отдолу на основите и се качва по стените. Налягането което кара водата да пълзи по стените може да се намали с дрениране.
Може да съм пристрастен, но като чуя ронещи се стени се
опитвам първо да спася къщата, после да я подсуша.
Може би пък там да ми е силата.

Тема "Изолиране на къща от влага" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: