• 1
  • 2
Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
kvd74 - специалист
Привет, искам да поукрепя една селскостопанска постройка, по- точно в основите и 70-80 см. нагоре, защото са се подронили сериозно. Значи до тази височина е нещо като много слаб бетон или варов разтвор с цимент и камъни, ширина на една тухла единичка. Та окопах около 15 см. отвън около основата в земята и забих готова арматурна мрежа 6 мм. Нагоре ще правя и кофраж на около 70 см. височина, до там е стария " бетон" и после е "доломе" стена.
Та добре ли е дълбочината на окопаването?
Арматурата към кофража или основата трябва да лежи?
Колко да е дебелината на отливката? Принципно мислех само да го подмажа със силен разтвор.
Прикачен файл:
IMG_20180827_140805.jpg
Последна промяна от kvd74 на ср авг 29, 2018 12:20 pm, променено общо 1 път.
шоп - майстор
Всичко зависи от очаквания резултат.

Ако искаш укрепване на основите си трябва сериозно копаене в дълбочина и под сегашната основа, бигли и бетон поне Б25.

В момента с тази мрежа ф6 и ако бетона е дебел 10 см, наистина ефекта ще е само основата да не се рони.
fbr - майстор
ср авг 29, 2018 11:54 amшоп написа:
трябва сериозно копаене в дълбочина и под сегашната основа,
Копаенето под сегашната основа не е безопасно мероприятие.
ср авг 29, 2018 11:54 amшоп написа:

В момента с тази мрежа ф6 и ако бетона е дебел 10 см, наистина ефекта ще е само основата да не се рони.
С това съм съгласен.
Според мен, паралелна основа на съществуващата поне 40-50 см щирока, с бигли, бетон, както си му е реда, като да се пуснат фусове при армирането, от новата основа към старата, за да поеме част от товара. Във форума се завъртат и строителни инженери, би било ценно тяхното мнение.
шоп - майстор
ср авг 29, 2018 1:55 pmfbr написа:

Копаенето под сегашната основа не е безопасно мероприятие.
100% съгласен и затова трябва да се работи сигурно, внимателно и с много мисъл :idea:

Обаче за да се укрепи една основа ако не се слезе под нея как да стане?

В момента укрепвам основите на едно мазе. Основите са на кота -2 метра.
Отгоре има три етажна масивна къща.

Как процедирам?:

Изкопавам един ъгъл на около 30 см под основата и около 15 см навътре под нея ( 15 см е средно, на места може и 10, може и 20 см да е. Зависи от баластрата)

Подкопаването е до 1,2м в двете посоки. Армирам с електрозаварена мрежа двойна Ф 8, сгъната на Г. Получава се правоъгълна бигла с размер 12х25 см. В краищата рифелово желязо ф18

Всичко е на заварка, а където не може с тел ф2мм.

Заливам с много силен бетон. 10 лопати чакъл, 6 пясък и 25 кг цимент със сила 42,5.
Вибриране за да се уплътни перфектно.

След една седмица повтарям тази операция на следващият ъгъл.

След седмица съединявам двата ъгъла.

Така за 2 месеца с цел набиране на якост на бетона усилването е готово.
Снимки от пред час.

Прикачен файл

SAM_9601.JPG

Прикачен файл

SAM_9600.JPG

Прикачен файл

SAM_9599.JPG

Прикачен файл

SAM_9598.JPG

Прикачен файл

SAM_9597.JPG
шоп - майстор
Още снимки.
От началото на темата докато почивах даже налях две 200литрови бъркала с бетонобъркачката:-))))

Прикачен файл

SAM_9603.JPG

Прикачен файл

SAM_9602.JPG
kvd74 - специалист
Привет и извинавайте за закъснението.
Колега Шоп, укрепването ти заслужава отделна тема, моята е твърде аматьорска, иначе много полезно инфо даваш, за пропорции и размери.
Та аз на следващия ден отляхме бетона 4/1, с един съсед за помощ, но кофража го свалих чак след седмица- днес. Това се получи:

Има малко шупли и на места бетона леко се руби.
Прикачен файл:
IMG_20180905_194406.jpg

В дясно е здрав, в ляво повърхностно лесно се оруби,.Що така? Пропорцията беше една и съща.

Прикачен файл

IMG_20180905_194939.jpg
Последна промяна от kvd74 на пет сеп 07, 2018 3:49 pm, променено общо 2 пъти.
шоп - майстор
Не си вибрирал бетона, затова са шуплите въздух. Ако нямаш иглен вибратор, става и с едно парче арматура да шомполираш нагъсто пресния бетон. Или класиката уради с теслата по кофража:-)

Може със силен разтвор от цимент и пясък да позапълниш кухините.

Иначе е по-добре от колкото е било :idea:
kvd74 - специалист
Е, надявам се да е по- добре. Всъщност дилемата беше дали да го премажа със силен варов разтвор, но така с кофража ми се стори по- лесно, и здраво.
Днес го премазах с теракол и утре мисля да го измажа с битум, да не се мокри. Какво мислите за последнато, има ли смисъл? Малко е стар, но е още течен. Мисля, че е на водна основа или не е възможно.
Прикачен файл:
IMG_20180906_113520.jpg

Прикачен файл

IMG_20180906_113216.jpg
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Теракол, битум...голяма забава пада тук
Цименът и бетоните нищо им няма от мокрене, даже има някакво заздравяване с водата във времето. С теракола си прецакал тази работа, казаха ти силен циментов разтвор, ма що да обръщаш внимание. Битум, пък върху теракол, пък за чий?
kvd74 - специалист
Обръщам внимание. Теракола си е пясък и цимент с химикали за по-бавно стягане, просто го подсилих с още цимент. Шуплите са не една и две, а множество. Няма как да се измаже лесно и добре, цялостно, само с пясък и цимент.
За битумирането ще кажа, стената в ляво е северна и там пада водата от покрива, без улук, и това е една от причините за подрутването преди това. Не мисля, че като остане сух бетона ще е по-зле.
Битума го съхранявам от 2009г. и му е време да влезе в употреба.
  • 1
  • 2

Тема "Позсилване основа на селск. постройка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: