Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
naB4o - специалист
Бях 5 години с бойлер Елдом над пералнята, нищо не поддаде. За пех-ал-пех тръба, имам колега при когото на два пъти се спуква въпросната тръба за година и нещо. След това взе меки връзки и втора година не ги мисли. Меките връзки е хубаво да са качествени, с по-дебела гума, като аз взех и по-широки (джъмбо ли ги бяха писали в магазина), за да не ме ограничават е дебита.
Сушилня имам и аз до пералнята, като тя сама по-себе си не овлажнява въздуха в помещението, а го затопля (моята е конденза, ако е с термопомпа ще е друг ефекта).
Значи няма да е проблем за ЕЛ ТАБЛОТО? То нали има и някакъв капак все пак. Какъв ще е ефекта с термо помпа? Предстои ми и това да избирам, та да знам.
Благодаря на всички, които се включват с коментари! Всеки един ми е полезен.
kozl - майстор
ср окт 16, 2019 9:36 pmraliva написа:
Обаче сега се сетих друго по-притеснително нещо. Ел таблото също е в мокрото помещение :? То няма как да се наводни, но там ще има и сушилня, която вдига много влага. Предвиден е и мощен вентилатор и решетка на вратата , да се вкарва въздух в помещението. Това проблем ли е?
Откак стана авария с бойлера на тъщата оцених колко важно е бойлерното табло да не е в помещението при бойлера, а на удобно място за бързо изключване. Защото като почне да Фърга вода и пара не се влазя в туй помещение :shock:
Освен от бойлерното табло ел.захранването може да се спре и от апартаментното табло с бушоните, но когато аварията те изненада през нощта много по целесъобразно ще е това да стане по-лесно от по-удобно място.
Проточен бойлер с монофазно захранване не може да достави комфорт, колкото по-топла е водата, толкова по-слаба струята. Ако има опция за избор - обемния бойлер е решението. Ако има трифазен ток и партида за предпазител >40А, проточния бойлер е комфорт спрамо обемния, защото може да получиш много повече къпане в сравнение с лимита на обема в обемния бойлер.
И друго за проточните бойлери, че е много възможно да проточват сметката за тока :-D
kozl - майстор
ср окт 16, 2019 4:51 pmraliva написа:
Но не предвидихме това, че на пода няма сифон и ако бойлера протече ще стане мазало. Има ли някакъв начин да се изведе някаква тръба от бойлера към отходната тръба (май така се казва), към която е свързана пералнята? И това ще ни предпази ли от евентуални щети при някакъв проблем? Или пък да сложим проточен бойлер, но казват, че няма да имаме достатъчна топла вода. Разстоянието от бойлера до банята е око 2,5 метра (тръбите вървят по тавана) , а до кухнята е около метър. Бойлера, вече купен, е Stiebel Eltron, за които прочетох и доста лоши отзиви именно със спукване. Но ако с проточен бойлер ще имам достатъчно топла вода, ще го прежаля и ще купя другия.
Благодаря предварително на отзовалите се!
Вече на няколко места се случва да се спука мека връзка в помещения със сифони без да има кой да спре спирателния кран.
Тотално наводнение в апартаментите, че и по стълбите в зависимост от наклона на настилките. Та оказва се, че сифоните не могат да поемат дебита при спукана връзка. Е то много зависи от налягането и от наклона на сифона, но в крайна сметка съдейки по споменатите случаи, сифона не е гаранция против наводнение. Може би по-ефективно ще е вместо меки връзки да се ползват твърди връзки към бойлера.
В хотели в Банско имаше изнесени бойлери в коридора. В проекта беше предвиден канал за дренаж на бойлера, а не за предпазване от наводнение.
ср окт 16, 2019 8:53 pmraliva написа:
Ако стане само локва не е проблем, но нямам праг към коридора и не искам да си представя какво може да стане :) Отделно имам контакти по-ниско долу. Там освен пералня/сушилня ще са ни и рутерите и други устройства, които ще са на високо де. Ще сложа датчици за вода на пода, но то ако се излее като с кофа - кел файда.
Освен датчиците на пода предвиди и стоп клапан след водомера, управляван от датчиците - това ще е спасение от тотално наводнение. За по-сигурно ще требе и UPS, че не се знае кога ще спре тока. Без UPS има стоп клапан като за пералня, който пуща при подадено напрежение, но тогава пък коги нема ток - нема и вода :-D
VLADO66 - майстор
Когато няма сифон е хубаво бойлера да се свърже с водопровода или с трислойна тръба или с полипропиленова такава.
zz_stefanov - майстор
Опитвам се да проумея, какво му е "мокрото" на едно помещение в което няма подов сифон. Ако е само защото има вода до там, то и кухнята е мокро помещение.
Да, рано или късно все нещо прокапва от бойлера, мека връзка, улътнение, баланс, а и идва момента когато трябва да се смени нагревател и трябва да се източи целия. Въпреки че не трябва да е така, съм виждал много перални под бойлерите. Липсата на място води до това.
Ще го прежиявете някак си :)
Както написаха колегите по горе, срещу тотално наводнение сифоните не помагат. Трябва водопроводната арматура да е от качествените, че пазара е залят с тънкостенни ментета, които наистина се пукат отведнъж и стават големи бели.
Благодаря на всички за мнението и съветите. Ще ги вземем в предвид.
Последно само да изясним, няма проблем главното ел табло на апартамента да е във въпросното "мокро" помещение, където ще има висока влажност от сушилня/пералня, но и силен вентилатор с решетка за въздух на вратата?
VLADO66 - майстор
По принцип има проблем и се чудя кой малоумен проектант е сложил там апартаментното табло.
Svezar - специалист
Само ми е интересно каква точно тръба искате да сложите и къде ще стои под бойлера та да хване водата ако протече от него....някак не мога да си го представя освен като огромна фуния с размер колкото дъното на бойлера влизаща в тръба :?
iliya_i - майстор
чет окт 17, 2019 3:47 pmraliva написа:
Последно само да изясним, няма проблем главното ел табло на апартамента да е във въпросното "мокро" помещение, където ще има висока влажност от сушилня/пералня, но и силен вентилатор с решетка за въздух на вратата?
А проблем ли ще е, ако това табло се обърне от към коридора над вратата на мокрото? Обикновено таблата се слагат в коридора, за да са достъпни още с влизането.
Да не дава господ, външен човек, например пожарникар да му се наложи да търси къде по дяволите някой естет-идиот е скрил таблото.

Тема "Съвет при проблем с местоположението на бойлера" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: