Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
Руди - майстор
Пукнатините за една сграда са като високата температура за човека. Може да е само настинка, може да е тежко заболяване. Старите къщи са красиви, тези от снимките са много добре запазени. Ако станете щастлив собственик на някоя от тях, не си мислете, че ще се разминете с един основен ремонт и заздравяване. Това лято говорих със собственици на къщи в Боженци, спретнати и тежки, с мъх по тиклите на покривите, красота! Поддръжката на къщите им е всяка година - ремонт, за да са годни за гости през следващия сезон. Нe, те не се оплакваха, ремонтът за тях се е превърнал в навик, даже някакво удоволствие да видят как отново и отново вдъхват живот в красивите постройки. Живеят с тях и заради тях. Изолацията е лоша, отоплението неефективно, през покрива се губи ужасно много топлина, но пък дърва има и одеалата са от груба вълна и топлят много. Малко ви завиждам за куража. Желая успех!
chapara - майстор
Вероятно ще ви разочаровам , но ремонта на покрива е направен от лаици, нали не изглежда по този начин видимо

Изображение

При такъв красив покрив се иска двойна подсигуровка, подсилване на гредовите щурцове с двойни букови греди (това при ремонта) и дървен пояс със същите , обработени с препарат против всякакви вредители, закопчаят и отговарящ на стоманобетонов пояс. Тук нещата са изюздени и сега продавачите се стремят да се освободят от къщата за която не са се погрижили навреме ,, при ремонта, вероятно от незнание. Лично моя съвет е да бягате да огледате нещо на насрещния баир :wink:
Elena R. - помощник
чет яну 23, 2020 12:59 amchapara написа:
Вероятно ще ви разочаровам , но ремонта на покрива е направен от лаици, нали не изглежда по този начин видимо

Изображение

При такъв красив покрив се иска двойна подсигуровка, подсилване на гредовите щурцове с двойни букови греди (това при ремонта) и дървен пояс със същите , обработени с препарат против всякакви вредители, закопчаят и отговарящ на стоманобетонов пояс. Тук нещата са изюздени и сега продавачите се стремят да се освободят от къщата за която не са се погрижили навреме ,, при ремонта, вероятно от незнание. Лично моя съвет е да бягате да огледате нещо на насрещния баир :wink:
За съжаление, не съм виждала покрива отгоре, достъпа е силно ограничен, защото е много обрасло.
Тази снимкка е най-доброто, което имам за покрива:
Прикачен файл:
IMG_9081.jpg
На втория етаж никъде не се вижда да има пояс. На една от снимките по-горе се вижда, че на 2-рия етаж само на едната стая едната стена е зидана от камък, всичко останало е плетарка. За обработката на дървото с препарат срещу вредители знам, благодаря.
Продавачите са англичани, живеели в друга къща някъде наоколо, и най-вероятно да, не са имали много представа какво и как трябва да се направи по време на ремонта.
Тази събота ще ходя пак на оглед, и се надявам да успея да намеря професионалист, който да дойде с мен на място.
Оглеждам се и за други къщи, но идеята ми е състоянието й да е "за ремонт", защото ремонт ще се прави при всички положения, а си мисля, че ще е по-добре да се направи веднъж добре, а не да се поправят предишни ремонти, които, освен всичко останало, и оскъпяват излишно първоначалната цена.
Благодаря Ви много.
BLUEPUPIL - майстор
чет яну 23, 2020 6:20 amElena R. написа:
Тази събота ще ходя пак на оглед, и се надявам да успея да намеря професионалист, който да дойде с мен на място.Оглеждам се и за други къщи, но идеята ми е състоянието й да е "за ремонт", защото ремонт ще се прави при всички положения, а си мисля, че ще е по-добре да се направи веднъж добре, а не да се поправят предишни ремонти, които, освен всичко останало, и оскъпяват излишно първоначалната цена.
Аз пък да Ви кажа Elena R. по-миналата година успях да си купя къща на над 120 години. Основите са върху скала и има много широки, красиви и тертиплийски каменни зидове- чалъмлийска работа. Няма и една пукнатина по мазилката на вторият кат, като че ли е правена по някаква потулена рецепта на Уста̀ Колю Фичето. Дървените греди не са ядени от дървояди, сигурно защото са от много твърд дъб. Като вървя по чардака не се чува скърцане, сглобките са само дърво и са шедьовър, защото са самозатягащи се. Цепеният камък на покрива не е пипан няколко десетилетия и на пук на законите на флуидите, пак не тече. Сега съм решил да я укрепя с-щу земетръс. Ще ползвам основно дърво от корията на комшията и малко скрити стомана и бетон. Това лято съм ангажирал всички магарета и катъри в района да качат по пътечката баластрата, цимента и арматурата. Двете дълги стоманени греди се съгласиха да ги качат момчетата от българската федерация по катерене и алпинизъм. Имам няколко кози- сами се оправят, не ме търсят за нищо. През двора минава бара. Водата напевно клокочи, бистра и студена. Наоколо няма радиоактивни мини или други комунистически простотии. Членувам в месната ловна дружинка. Дадоха ми и тескере за подборен отстрел. Гърмя ги прасетата от чардака. Докато съм на пусия разквасвам уста с табиетлийска ракия от ошав от сини сливи. Така ще е, какво да се прави, няма лесни работи като стане въпрос за къщи на преклонна възраст!
Elena R. - помощник
пон фев 17, 2020 8:10 pmBLUEPUPIL написа:
Аз пък да Ви кажа Elena R. по-миналата година успях да си купя къща на над 120 години....
Здравейте, описанието на къщата Ви звучи чудесно, с много здраве и щастие да си изкарвате времето в нея. Варианта съвсем без път не е моя, обаче относно земетръс - започнах да чета малко по темата и виждам, че тези къщи, които съм харесала, нямат сантрачи - тези дървените хоризонтални греди в зида, които се слагат през около метър - те изпълняват ролята на противоземетръсни пояси. Тозно от тази гледна точна исках да се консултурам с архитект.
А също така, дали някой от вас знае - може ли по принцип вода от един сондаж да се ползва за две къщи, и на какви условия трябва да отговаря (дебит, друго...) ? И как се определея, дали водата е питейна или не?
Благодаря пак
шоп - майстор
пон фев 17, 2020 9:06 pmElena R. написа:
може ли по принцип вода от един сондаж да се ползва за две къщи, и на какви условия трябва да отговаря (дебит, друго...) ? И как се определея, дали водата е питейна или не?
Ако сондажа има дебит може и повече домакинства да захрани. Качеството на водата се изследва. ХЕИ, лаборатории и т.н. според района.
BLUEPUPIL - майстор
пон фев 17, 2020 9:06 pmElena R. написа:


... обаче относно земетръс - започнах да чета малко по темата и виждам, че тези къщи, които съм харесала, нямат сантрачи - тези дървените хоризонтални греди в зида, които се слагат през около метър - те изпълняват ролята на противоземетръсни пояси. Точно от тази гледна точна исках да се консултурам с архитект.


Не се доверявайте на архитект, когато стане въпрос за земетръсна устойчивост. Трябваха им доста години, за да проумеят, че в повечето случаи, колона 25х25 няма достатъчно сила, да се съпротивлява на хоризонтално натоварване, каквото е това от земетръс, дори и да е част от система с шайби.
Хубу че взеха да правят зидарии с ширини 30, 35 и 38см, защото колоната трябвало да е скрита в зида. За вътре не питайте как какво става като колона 25х35 трябва да влезе в 12.5см стена.
Последна промяна от BLUEPUPIL на ср фев 19, 2020 12:47 pm, променено общо 1 път.
Elena R. - помощник
вт фев 18, 2020 11:23 amBLUEPUPIL написа:
Не се доверявайте на архитект
На кого тогава?
BLUEPUPIL - майстор
Предполагам, че се шегувате!

Тема "Поредна покупка на поредна стара къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: