• 1
  • 2
Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
bobrock - помощник
Здравейте,

Имам нужда от мнение и съвет за разположени в сервизно: бойлер на едната стена и по средата-пералня. Стаята е с размер 1.13м х 0.77 м х 2.50 м. Имам притеснения, че какъвто и бойлер да избера, ще има рискове при теч за пералнята, която е посредата в стаята. Затова търся опции за "по-сигурен" бойлер(80-100л), макар и да няма такъв , предполагам. (Тедан, Елдом или друг модел поцинкован, нали в София водата е по-киселинна).
Някой има ли опит в подобно разположение на тези уреди в едно помещение. Какъв бойлер,марка, модел бихте препоръчали (80-100л, височина 115см)?

PS: Бойлера ще се ползва само няколко месеца, докато пуснат газовата инсталация, и след това ще е като бекъп на двуконтурно газово котле.

Благодаря предварително ! :rock:
Изображение
VLADO66 - майстор
Вземи си неръждаем Тедан.Бойлер като протече, не тече като чешма, а започва да капе и ще го хванеш1 така че не виждам проблем.
bobrock - помощник
ср май 20, 2020 8:48 amVLADO66 написа:
Вземи си неръждаем Тедан.Бойлер като протече, не тече като чешма, а започва да капе и ще го хванеш1 така че не виждам проблем.
Здравейте,

Благодаря за съвета ! А какво е мнението ви за проточен бойлер, предвид, че ел ,инсталацията ми е не е пригодена за такъв(нямам трифазен ток, и предполагам захранващия ми кабел не е много дебела квадратура, а нормална за нормален бойлер ?

Поздрави !
VLADO66 - майстор
Явно нямаш нужната мощност, а ако сложиш по слаб проточен бойлер-7.5 кВ, ще можеш единствено да си миеш чиниите на него.
kozl - майстор
За проточен три трябва трифазен ток и мощност >16 кW.
Наш бойлер Sang над пералня на 16 г. Пералня с горен капак и бойлер Ф450 с вис.70 см. Още не е прокапал, ма се ползва от дъжд на вятър, щото сме на ТЕЦ.
Бойлера може да прокапе, а пералнята да е с чохъл и да се спаси от капките.
Бойлера може да изпусне пара, тогава пералнята може и да стане зян :sad: .
На тъщата (без ТЕЦ) след 8 г. служба бойлера на Елдом (поцинкован) изпусна парата, ама стои в банята, а пералнята в кухнята. Та на следващия ден беше подменен с нов пак на Елдом и пак поцинкован. Интересното, че предния бойлер пак толко време изкара и прокапа.
radius - майстор
Какви са тия поцинковани бойлери, за емайлирани ли пишеш :wink: ?
Christo - майстор
Добронамерен съвет малко встрани от питането. Купете си едноконтурен котел и електрически бойлер със серпентина, подвързана към котела.
bobrock - помощник
Благодаря за съветите !
1) по отношение на изпуснтата пара, става дума за възвратния клапан ли ? Ако, да предвидил съм маркучле което да отвежда в канала
2) Бойлера ще се ползва активно 2-4 месеца, след това ще е просто бекъп. Просто процедурата по пускането на газта ми споделиха, че ще отнеме няколко месеца, а трябва да се нанесем след 3-4 седмици :) Но бойлера не смятам да го демонтирам след пускането на газта.
3) Дали да в едноконтурно илии двуконтурно котлето, се доверих на фирмата, която ще изпълни инсталацията. Ще захранваме само 1 баня, която е на 2 м от сервизното. Дори те ме съветват да сложа някакъв 50л обикновен за тези няколко месеца, макар, че нямаме деца и сме само два ползвателя мисля че един 80 л, ще сложа. Харесал съм на Тедан сръбските, Практик модела, който е по-къс и е с 10 години гаранция.

:partyman:
iliya_i - майстор
Вече 4 часа се чюдя, зашо пералнята трябва да е точно в средата на помещението. Не може ли да се прибере към някой ъгъл в стените?
Christo - майстор
ср май 20, 2020 11:44 ambobrock написа:
Благодаря за съветите !
1) по отношение на изпуснтата пара, става дума за възвратния клапан ли ? Ако, да предвидил съм маркучле което да отвежда в канала
2) Бойлера ще се ползва активно 2-4 месеца, след това ще е просто бекъп. Просто процедурата по пускането на газта ми споделиха, че ще отнеме няколко месеца, а трябва да се нанесем след 3-4 седмици :) Но бойлера не смятам да го демонтирам след пускането на газта.
3) Дали да в едноконтурно илии двуконтурно котлето, се доверих на фирмата, която ще изпълни инсталацията. Ще захранваме само 1 баня, която е на 2 м от сервизното. Дори те ме съветват да сложа някакъв 50л обикновен за тези няколко месеца, макар, че нямаме деца и сме само два ползвателя мисля че един 80 л, ще сложа. Харесал съм на Тедан сръбските, Практик модела, който е по-къс и е с 10 години гаранция.

:partyman:
Половината година парното не работи. Котелът е студен. Отиваме в кухнята с идеята да си измием ръцете, някоя чиния, вилица и тем подобни. Пускаме "топлата" вода. Тя в момента е студена, защото котелът не работи. Котелът "разбира", че има нужда от топла вода. Изпада в режим "студено палене". Това включва продухване на горивната камера, подаване на искра и газ и евентуално палене. Минава време докато котелът мине в нормален режим. До тогава в тръбите тече ненужна студена вода и се изразходва газ повече от нормалното в установен режим. Писнало ни е да чакаме и сме се измили със студена/хладка вода. Преразходили сме газ и вода и не сме си свършили работата както сме искали. Спираме топлата вода, спира и котелът. След пет минути идва жената и иска да си измие и тя ръцете. Филмът започва отново. Тъжна работа....
Как работи това същото с едноконтурен котел? Котелът е работил, докато бойлерът се е стоплил до зададената температура и е спрял. Пускаме топлата вода. Има малко студена вода по тръбите от бойлера до чешмата. След като тя изтече, тръгва топлата. Котелът обаче, не се включва. Той чака температурата на водата в бойлера да спадне под зададената и чак тогава ще се включи. Това ще стане ако имаме относително голяма консумация, например къпем се, голямо миене на чинии, например и т.н. Котелът няма да спре, като спре консумацията на топла вода, а чак когато се стопли напълно бойлерът, който играе ролята на буферен съдържател на топла вода. Едноконтурният котел е по-евтин от двуконтурния. Единственият му минус е, че изисква място за бойлер, но Вие, така или иначе вече сте решили да сложите електрически бойлер и имате място. Има и котли с вграден малък водосъдържател за гореща битова вода и те са междинен компромисен вариант. Питаме продавачите за съвет, но НИКОГА не забравяме, че те искат на всяка цена да продадат изгодно за тях(например залежала стока), пък ние искаме да купим изгодно за нас, което не е едно и също.
  • 1
  • 2

Тема "Съвет за бойлер монтиран над пералня в сервизно помещение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: