Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
Здравейте!

Включвам се във форума с един проект, който подхванах докато тече грандиозен ремонт на хронологично стара, но нова за нас ( :mrgreen: ) къща.
Докато сваляхме напукана мазилка, се появи полу-каменна стена, която ми се стори грехота да замазваме отново. Тъй като тя е оригинална за къщата, планирам да я пооправя и евентуално да придам на стаята характер.

Историята до тук във снимки:
Прикачен файл:
1 (2).jpg Това изникна при свалянето на мазилката.
Прикачен файл:
2.jpg Започнах с грубо чистене на големите парчета варова мазилка
Прикачен файл:
3 (1).jpg Изпробвах няколко варианта за по-финото почистване.



За сега оцетът печели като съотношение цена - ефективност. Поливам с оцет и разтърквам добре с телена четка за да се разкиснат варови наслагания във по-релефните части на камъка. Тъй като стената е в стая, а не искам да мокря обилно пода с вода, техниката дава някакъв резултат (макар и доста по-бавно). Миризмата на оцет не е пренебрежим проблем, но с проветрение и леко измиване с вода, след няколко дни вече не мирише на кисели краставици в стаята.
Прикачен файл:
Screenshot_20200908_101147_com.huawei.browser.jpg След като измих една част от стената ( до някаква степен), направих една снимка и свалих цветовата схема на самите камъни.

Стената нагоре не искам да е бяла, ще търся цвят, който да хармонизира с камъните, но без да взима превес над тях. Моля да се се стряскате от тъмните цветове - по-светъл нюанс също би свършил работа. Давам този подход като идея към хора, който в бъдеще ще трябва да напасват цветове :) .

До тук е това. Сега следват няколко въпроса.
1. Между камъните и мазилката нагоре ще остане ръб ( около 3-4 см в полза на мазилката, която стърчи), който много ми се иска да направя от дърво ( тип перваз, Г-образен) за да има приятно за окото преминаване. Другият вариант е просто ръб, който обаче ми се струва постен, а и ненадежден от всякакви бъдещи почуквания със кой знае каква мебелировка.
2. Изобщо не ми се иска да лакирам камъните и да се получи някакъв вид на мокри/мазни и по-тъмни камъни като в механа. Все пак обаче е добре да го покрия с нещо. Имате ли предложения?
3. Фугите също няма да са бели - тук ме гложди дали е добра идея фугите да се приближават със цвета на стената нагоре. НО - тонират ли се достатъчно прецизно фугиращите смеси за такова амбициозно начинание?

Ами ако имате предложения - давайте! Аз ще пускам снимки с информация, щом имам напредък.
Поздрави и спорна работа!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Гранит. Няма никаква нужда да го покриваш с нещо.
torbalan - Дървен философ
Аз мия доста камъняци с кислол.
На цена е горе-долу като евитния оцет, но е по-ефективен.
Ако искаш - купи една бутилка и си направи проба в някое ъгълче, дали ще ти хареса.

Дори след, като изпратя този пост, ставам да мия плочките, че ги омазах вчера с цимент...

Прикачен файл

DSCF6579.jpg
DSCF6579.jpg (80.93 KиБ) Видяна 2238 пъти
ср сеп 09, 2020 6:28 pmtorbalan написа:
Аз мия доста камъняци с кислол.
На цена е горе-долу като евитния оцет, но е по-ефективен.
Ако искаш - купи една бутилка и си направи проба в някое ъгълче, дали ще ти хареса.

Дори след, като изпратя този пост, ставам да мия плочките, че ги омазах вчера с цимент...
Оп - това от къде? До сега не съм виждала такава химийка :? Сега гледам и в БГ мама са го открили, ако е разтвор на солна киселина (както пишат) се сдобих с едно такова от железарията на село. Ама не посмях много да мажа с него - честно казано след като не мога хубаво да полея после и да го измия, не знам дали ми се рискува.
torbalan - Дървен философ
ср сеп 09, 2020 6:45 pmNia9 написа:
...
Оп - това от къде?
...
От кварталния магазин. Имаше го дори по време на соц-а. По памет - 8% разтвор на солна киселина във вода. Ама изхвърлих бутилките....
zz_stefanov - майстор
Пази си очите и ръцете от кислола. Не го вдишвай.
За гранита ти става, за други камъни не.
Последна промяна от zz_stefanov на ср сеп 09, 2020 8:43 pm, променено общо 1 път.
torbalan - Дървен философ
Мдам. Хубав съвет!
имай впредвид че мазилката е един вид бариера и не случайно е сложена. внимавай какво ще сложеш по нея или до нея после да не питаш с какво се чисти мухъл :) иначе можеш с един воден лак мат да лакираш поне да ги запечаташ
miliad - майстор
ср яну 13, 2021 10:36 amgogobyte написа:
имай впредвид че мазилката е един вид бариера и не случайно е сложена. внимавай какво ще сложеш по нея или до нея после да не питаш с какво се чисти мухъл :) иначе можеш с един воден лак мат да лакираш поне да ги запечаташ
Мх. Варовата мазилка поема и отдава атмосферната влага. Гранита - не.

Тема "Реставриране на каменна стена" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: