• 1
  • 2
Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
Здравейте уважаеми самоуки ентусиасти и майстори.
Предстои ми сама да правя доста грандиозно реновиране на панелен апартамент от 88 година.
Настоящо състояние.
Върху бетонните стени по койито само на места има нанесана шпакловка / май така си е било в оригинал/ са сложени тапети.
Върху бетонният под има залепен с някакво нечовешко лепило балатум.
Тавана е на някаква шпакловка която трудно мога да нарека шпакловка.
Поради ограничени средства и също невъзможност да се освобождават стаите да влизат и излизат майстори и т.н. , съм се амбицирала подобренията да ги направя аз. Имам минимален опит , макар и това в което съм взимала участие или да съм правила до момента да е било с приемлив резултат.

За пода съм решила да си улесня живота максимално , дори няма да махам балатума , защото бога ми махане това НЯМА, ще сложа фибран 20 или 30 милиметра за изолация и поемане на леките неравности и ламиниран паркет .

За тавана , също имам намерение да го правя максимално лесно, ще надера и сваля напуканото и подлущено в момента , слагам бетон контакт и залепвам отгоре тези стериопорените панели квадратните дето могат и да се боядисват.

Най-голям проблем са ми стените .
Като за панелка е учудващо приемлива , няма драстични кривини , знам че най-лесния вариант ми е гипсокартон , но при него ме притеснява това , че едно чукване по стената с ъгъла на нещо , ще остави вечна бъркаща ми в здравето следа.
За момента от всичко което изчетох може би най-добрият вариант е да се нанесе
с мрежа и ъгли , шпакловка , може би с гипсово лепило или гипсова шпакловка , после отгоре да се сложи от тази дето се нанася с валяк и се заглажда с нож две ръце и после с жирафчето и боя , въпроса който най ме притеснява е дали има вероятност да стане много криво. Не целя да е професионално гладко , така че муха да се разчекне , ясно ми е че това става само с кадърни майстори , които просто за жалост не мога да си позволя.

Също така и в мен се е загнездил въпроса с ел. инсталацията , тя за момента не е правила никакви проблеми , но си е на 33 годинки , чуденката ми е дали да не взема да я подменя, или да я оставя така, идеята ми е че правейки сега ремонт , най вероятно идните 15-20 години , най-много някое латексче за освежаване , друго няма да може да се прави , ще съм благодарна за всеки съвет и мнение , за ел. инсталацията , ако тръгна да правя нещо , може би ще е най добре , поне за най сложните моменти , все пак да ангажирам специалист , за да не се изпържи моя милост ентусиаста.

Също имам намерение да направя накой ВиК модификации , да изнеса мивка на балкона и да прустроя самостоятелната тоалетна , в баня с тоалетна , както и да вкарам вода в една от стаите , така че реално да станат две кухни. Но това ще е на по натаъшен етап .

Най-първо трябва да осигурим почните помещения на "работната ръка" разбирайте дъщеря ми на 12 години и мъжът ми който може би има най правилан преценка за нещата , че като не разбира , не се наема за такива неща.

Ще кача снимки ,когато сваля тапетите в двете спални , а дотогава ще се радвам , ако поне няколко преминали през подобни перипети , се включат в темата за да дадат "патил" съвет , как да процедирам.

Благодаря предварително на всички , които не подминат темата а се смилят върху моята пълна некомпетентност и окажат съдействие.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Честит апартамент!
Задължително подмени ел инсталацията. С моя опит, вече не бих викала "специалист". Влизам им в положението, че и те семейства хранят, но ...
Относно втората кухня - имаше някакво законово положение, че не бива над сухо помещение да има мокро, провери и го дообмисли
За балатума - пробвай като нагрееш, дали няма да се отлепи. Бих махнала, защото съм виждала какво се въди отдолу, измежду...
По таван и стени е писано много, чети
Подмени ВиК, щом ще правиш нова баня/тоалетна...
Успех!
-
съб юли 17, 2021 1:15 pmn_a написа:
Честит апартамент!
Благодаря , дано да доживеем да го изплатим
съб юли 17, 2021 1:15 pmn_a написа:
Задължително подмени ел инсталацията. С моя опит, вече не бих викала "специалист". Влизам им в положението, че и те семейства хранят, но ...
Много съм на "Вие" с тока , познанията ми се изчепват с това да си подменя някоя закъсана жица , да запоя , да си меня контакт /ключ /щепсел и да си направя подвижна лампа. Основния ми проблем е че не мога и да намеря схема на инсталацията , би трябвало да са по някакъв стериотип , понеже са се еднакви блокове , писах до архитектура и градоустройство , още чакам отговор да ми кажат този блок на кой чертеж отговаря. Или ти съветваш да си направя изцяло нова инсталация с нов път да не повтарям по предишния?
съб юли 17, 2021 1:15 pmn_a написа:
Относно втората кухня - имаше някакво законово положение, че не бива над сухо помещение да има мокро, провери и го дообмисли
Подмени ВиК, щом ще правиш нова баня/тоалетна...
Именно това ми е идеята , да дам нови тръби , това което смятам да го правя на втора кухня граничи именно с банята която си е в момента. Има и втора тоалетна именно нея искам да преустроя , така че да има две бани , целта е да направя жилището почти разделено на две , така че някой ден момата, ако доведе зет , да можем старците да сме по отделно от младото семейство , за да се избегнат много вмешателства и конфликти , но все пак да сме достатъчно близко за ад помагаме.

съб юли 17, 2021 1:15 pmn_a написа:
За балатума - пробвай като нагрееш, дали няма да се отлепи. Бих махнала, защото съм виждала какво се въди отдолу, измежду...
Там където успях все пак да го надигна , си е чисто , няма съквартиранти , от години редовно е пръскано срещу буболечки. Желанието ми да оставя балатума е и защото е от старите СОЦ производства , деето както се шегуват , държи панела, а и да е допълнителна изолация , в апартамента отдолу макар и да се живее сякаш не се отоплява и много дърпа.
съб юли 17, 2021 1:15 pmn_a написа:
По таван и стени е писано много, чети
Толкова прочетох че в главата ми стана пълна каша , успях уж да сглобя някакъв подход , въпроса е дали той е най-удачен , а именно
Гипсово лепило или гипсова шпакловка за основа с мрежа и ъгли , след третиране с бетон контакт и отстраняване на подкукуружени остатъци от преди , после две ръце от тази финната шпакловка дето се нанася с валяк специален и се изправя с нож , по видеата изглежда супер лесно /естествено те са направени от хора с по двадесет декара направени шпакловки/ , но на теория смятам че приемливо бихче могли да го донадим , с нормалната процедура с мистрия не бих се захванала , само като го гледам и ми е ясно че на петия квадрат ще съм тотал щета и няма да имам физическата издържливост и умението да го извърша като хората. По скоро питането ми е , какво мислите за този нахвърлян план за действие спрямо стените , пропускам ли някоя жизненоважна стъпка . а също и за времето , от това което чета , стигам до заключението че е най добре като време между стъпките следното
1 ден Шкурене , чистене бетон контакт
2 ден , шпакловка с поставяне на мрежа
2 или 3 дни да стегне хувало и да избяга влагата
5 или 6 ден първа финна ръка с валяка
6 или 7 ден втора финна ръка с валяка
7-8 ден финно шкурене
8-9 ден първа ръка латекс сутринта и втори вечерта
шоп - майстор
съб юли 17, 2021 2:43 pmDosseva написа:
от това което чета , стигам до заключението че е най добре като време между стъпките следното
1 ден Шкурене , чистене бетон контакт
2 ден , шпакловка с поставяне на мрежа
2 или 3 дни да стегне хувало и да избяга влагата
5 или 6 ден първа финна ръка с валяка
6 или 7 ден втора финна ръка с валяка
7-8 ден финно шкурене
8-9 ден първа ръка латекс сутринта и втори вечерта
Много ме кефи такова планиране и срокополагане!
Това за една стена, стая или за целият обект е?
От един или от n на брой човека без профи опит е разкладката?
съб юли 17, 2021 3:23 pmшоп написа:
съб юли 17, 2021 2:43 pmDosseva написа:
от това което чета , стигам до заключението че е най добре като време между стъпките следното
1 ден Шкурене , чистене бетон контакт
2 ден , шпакловка с поставяне на мрежа
2 или 3 дни да стегне хувало и да избяга влагата
5 или 6 ден първа финна ръка с валяка
6 или 7 ден втора финна ръка с валяка
7-8 ден финно шкурене
8-9 ден първа ръка латекс сутринта и втори вечерта
Много ме кефи такова планиране и срокополагане!
Това за една стена, стая или за целият обект е?
От един или от n на брой човека без профи опит е разкладката?
Това е плана за една стая 3 м на 3,20 м висока 2,60 с две драти и троен прозорец , идеята е че трябва да се прави помещение по помещение , тоест само едно може да е свободно в даден момент
Идеята е че тук говорим , преди това да е празна стая на голи стени и балатум , изшкурено и изчоплено.
Junak - майстор
Това с паркета няма как да стане. Реди направо върху балатума. За фибрана забрави. Но най добре махни балатума и сложи 2 - 3 мм подложка за ламинат. И то само при положение, че пода ти е равен...
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
1. Мислиш за нероден Петко. Зетят може да си има къща на Бахамите, ДайбожеВсекиму...
2. Почвай детската и ще видиш кое как ти се отдава :-)

Твърде много умуваш, без да имаш над какво, реално. Смъкни тапети, позчисти стените и много добре ще видиш как върви ел инсталацията. Вадиш кутии, контакти, вадиш кабели и сменяш... Тук питай кое-как, в съответния раздел...

Успех!
Lutchezar - майстор
Живял съм в Софийска панелка '88. Електрическата инсталация е вкопана в замазката. Черни бакелитови контакти от пода, каблеът влиза и излиза. Някой от кръговете тръгваше от бушон в таблото и се връщаше в друг бушон. Та не е лесна смяната.
Според мен ано няма проблем не се пипа. Ако има нужда от някой друг контакт се пуска и се свързва към вече съшествуващата инсталация. Къртенето в този соц бетон хич не е лесна и бърза работа.
ВиК е друга тема. Щранговете сигурно вече са сменени, но тръби за и в кухня и баня най вероятно не са. Трябва да се прецени състоянието им. Може да са изгнили, може да са като нови...
При мен нямаше топла вода и парно, та изолацията беше доста пожелателна. Стените независимо как са измазани са си един проводник на звук, чува се всичко през няколко етажа..
Важно е изложението,и дали е вътрешен или външен апартамент.
съб юли 17, 2021 3:45 pmJunak написа:
Това с паркета няма как да стане. Реди направо върху балатума. За фибрана забрави. Но най добре махни балатума и сложи 2 - 3 мм подложка за ламинат. И то само при положение, че пода ти е равен...
Пода не го знам какъв е като правина , както писах е лепен балатума , и наистина няма махане , опитвала съм в коридора , то е като циментирано , а пода уж не е прекалено крив , това с фибрана защо смяташ е лоша идея , не го оспорвам , но мой колега преди две години именно така постави паркета, и драстично му се подобриха нещата с отоплението а и с шумовете отдолу.

съб юли 17, 2021 3:53 pmn_a написа:
1. Мислиш за нероден Петко. Зетят може да си има къща на Бахамите, ДайбожеВсекиму...
2. Почвай детската и ще видиш кое как ти се отдава :-)

Твърде много умуваш, без да имаш над какво, реално. Смъкни тапети, позчисти стените и много добре ще видиш как върви ел инсталацията. Вадиш кутии, контакти, вадиш кабели и сменяш... Тук питай кое-как, в съответния раздел...

Успех!
1. От една страна си права , но от друга по добре от сега да ги измисля нещата , пък живот и здраве , ако зетя има къща на бахамите а пък празната полу-самостоятелна част ще ни бъде за гости.
2. Започването е неизбежно , но съм от типа хора които преди да нарежат , обичат да плануват почти всичко което може да ги изненада за да са подготвени.
съб юли 17, 2021 5:06 pmLutchezar написа:
Живял съм в Софийска панелка '88. Електрическата инсталация е вкопана в замазката. Черни бакелитови контакти от пода, каблеът влиза и излиза. Някой от кръговете тръгваше от бушон в таблото и се връщаше в друг бушон. Та не е лесна смяната.
Според мен ано няма проблем не се пипа. Ако има нужда от някой друг контакт се пуска и се свързва към вече съшествуващата инсталация. Къртенето в този соц бетон хич не е лесна и бърза работа.
ВиК е друга тема. Щранговете сигурно вече са сменени, но тръби за и в кухня и баня най вероятно не са. Трябва да се прецени състоянието им. Може да са изгнили, може да са като нови...
При мен нямаше топла вода и парно, та изолацията беше доста пожелателна. Стените независимо как са измазани са си един проводник на звук, чува се всичко през няколко етажа..
Важно е изложението,и дали е вътрешен или външен апартамент.

Баш тия са контактите , и на мен не ми изглежат лесни за откопаване , затова и се чудя дали да не пусна нова инсталация по пода покрай фибрана в канал , дето само от земята нагоре което ще върви да трябва да му изкъртя мъничко. Притеснението ми за навръзване към старата инсталация е , да не почнат да се пренатоварва мрежата. Свекърва ми има къща и там трябва да избираш между хубавините на живота , или бойлер или да пускаш да ти топли конвектора стаята , двете накуп не става.
Щранговете са подменени затова и съм намислила директо от тях с малко преустройка да дам нови тръби за мивката изнесена на балкона която граничи с банята и стената на едната стая която граничи с щранговото помещение. За самостоятелната тоалетна дето искам да и добавя и душ , задължително ще трябва да изкопам от някъде чертежите , защото там едната стена трябва да се поизкърти , и трябва да мине през архитект и община за разрешение , да не стане да си направя квото ми е хрумнало и после да отпера някаква глоба че съм нарушила структурата и да трябва да възстановявам. При нас е с ТЕЦ а апартамента е крайно външен , три балкона имаме една единствена стена дето да граничи със съседи , всичко друго е въздух и стълби.
Lutchezar - майстор
В случая с къщата, който описваш или партидата е за малка консумация, или кабелите са неправилно оразмерени. В апартамента партидата е сметната и оразмерена, винаги можеш да се опиташ да я претовариш с консуматори и тогава все нещо няма да работи.
Позната пък опаковва цялата панелка с фибран отвътре, под, тавани, външни стени, но тя е на последен етаж.
Готвенето иска отделен комин за отвеждане на въздуха, ако няма или не е бил за кухня ще си имате проблеми със съседи отгоре и дори отдолу ако има проблем с вентилацията. Прекарването на канали има смисъл само на къси разстояния по възможност прави не хоризонтални...
Преправянето на панелка е скъпа тежка и неблагодарна работа. Опитай се да оптимизираш нещата и да действаш приоритетно. Аз след като осъзнах че каквото и да правя все ще си остане същата панелка я продадох на оптимист да довърши започнатото. Но всеки си има различни цели и нужди, явно сте решили че това е вашето.
  • 1
  • 2

Тема "Цялостен ремонт на панелен апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: