• 1
  • 2
Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
calcaneus86 - напреднал
Здравейте! Живея в стара четириетажна кооперация (1942 г.) в София и ми е мерак да възвърна черния блясък на мозайката на стълбището. Ще приложа снимка. На нея лявата страна третирах с кислол (белият участък в горния ляв ъгъл не е третиран с нищо), а дясната с немски препарат на Mellerud за основно (интензивно) почистване след ремонт на настилки (включително мрамор, мозайка). Резултатът е никакъв. Отворен съм към всякакви идеи.
Благодаря предварително!
П.С. Стълбището не е особено поддържано - има множество петна от латекс и какво ли не, но не е в окаяно състояние. Плаче за реновация.
Прикачен файл:
IMG_1297.jpeg
Последна промяна от calcaneus86 на вт авг 03, 2021 1:26 pm, променено общо 1 път.
chapara - майстор
Първо слабодълбочинно шлайфане, после ще продължим.😎
LazarGanev - "Велик майстор"
Много си е хубава мозайката, ако се освежи ще стане супер. Ако беше гранитогрес от 1942г, какво ли щеше да е останало? :cool:
kozl - майстор
Мил съм мозайка с разни препарати и резултата е изсветляване.
Потъмняване се получава при третиране с импрегнанти.
Преди години си позашлайфах мозаечните шапки на балконските парапети и ги мазах с гръцки импрегнант, който силно смърдеше на ацетон и попиваше значително, та три пъти ги мазах и още има ефект.
Шлайфането ще премахне боите в-у мозайката и ще я направи по попиваема, т.е. подходяща за импрегниране.
Обаче има доста препарати за импрегниране. Някои от тях са малотрайни и трябва поне месечно да се повтаря третирането.
Ползвал съм няколко видове от еднокомпонентните смърдящи. Най-добър ефект се получи с най-смърдящия на ацетон и най рядък като течност. Това беше преди години и всички опити да открия от същия бяха неуспешни и вече съм загубил и данните за него.

И малко инфо за това.

А преди повече години, коги немаше разни видове препарати, мозайките ги импрегнираха с паркетин :roll:
calcaneus86 - напреднал
вт авг 03, 2021 7:50 amkozl написа:
Мил съм мозайка с разни препарати и резултата е изсветляване.
Потъмняване се получава при третиране с импрегнанти.
Преди години си позашлайфах мозаечните шапки на балконските парапети и ги мазах с гръцки импрегнант, който силно смърдеше на ацетон и попиваше значително, та три пъти ги мазах и още има ефект.
Шлайфането ще премахне боите в-у мозайката и ще я направи по попиваема, т.е. подходяща за импрегниране.
Обаче има доста препарати за импрегниране. Някои от тях са малотрайни и трябва поне месечно да се повтаря третирането.
Ползвал съм няколко видове от еднокомпонентните смърдящи. Най-добър ефект се получи с най-смърдящия на ацетон и най рядък като течност. Това беше преди години и всички опити да открия от същия бяха неуспешни и вече съм загубил и данните за него.

И малко инфо за това.

А преди повече години, коги немаше разни видове препарати, мозайките ги импрегнираха с паркетин :roll:
Благодаря за изчерпателния отговор! Въпросът е това шлайфане може ли да го извърша в домашни условия със задоволителен ефект или ще ми трябва професионална фирма? Какви инструменти са ми необходими? Гледах някакви камбани за мозайки. На каква машина се монтират? Вдига ли се много прах, в случай че е необходимо само повърхностно, както беше споменато и преди това от колега?
chapara - майстор
Явно не си ходил в казармата😁Там машината беше войника! Взимаш различни по едрина шмиргели и започваш въртеливо търкане на ръка с малко вода. Получава се една каша която спомага за търкането. Сменяваш ги от едър към най фин. Опита ще ти покаже. Това е непрофесионалния начин, но няма вероятност да закопаеш мозайката! От време на време събираш кашата с мокра гъба да видиш задоволява ли те ефекта. След достигане на желан ефект по гладкост доизглади с водна шкурка и измий, на финала с малко оцет да не побелява. За черната част ползвай за импрегниране най обикновенна черна вакса за обувки, а за светлата както каза колегата паркетин. За отсичане хартиено тиксо.
Успех.
calcaneus86 - напреднал
вт авг 03, 2021 1:23 pmchapara написа:
Явно не си ходил в казармата😁Там машината беше войника! Взимаш различни по едрина шмиргели и започваш въртеливо търкане на ръка с малко вода. Получава се една каша която спомага за търкането. Сменяваш ги от едър към най фин. Опита ще ти покаже. Това е непрофесионалния начин, но няма вероятност да закопаеш мозайката! От време на време събираш кашата с мокра гъба да видиш задоволява ли те ефекта. След достигане на желан ефект по гладкост доизглади с водна шкурка и измий, на финала с малко оцет да не побелява. За черната част ползвай за импрегниране най обикновенна черна вакса за обувки, а за светлата както каза колегата паркетин. За отсичане хартиено тиксо.
Успех.
За казармата - позна :D. Как изглеждат тези шмиргели, за да ги купя. Под водна шкурка какво имаш предвид? Благодаря за помощта!
nork - специалист
вт авг 03, 2021 1:28 pmcalcaneus86 написа:
За казармата - позна :D. Как изглеждат тези шмиргели, за да ги купя. Под водна шкурка какво имаш предвид? Благодаря за помощта!
Я извикай първо една, две фирми дето с това се занимават да ти кажат малко цени, пък после се забавлявай, ако имаш толкова свободно време и ентусиазъм. За малки квадратури отказват или обявяват космически цени, но щом е за целият вход ще се навият.
Имам съмнения, че няма да ти хареса и крайния резултат при направи си сам.....
calcaneus86 - напреднал
вт авг 03, 2021 1:44 pmnork написа:
вт авг 03, 2021 1:28 pmcalcaneus86 написа:
За казармата - позна :D. Как изглеждат тези шмиргели, за да ги купя. Под водна шкурка какво имаш предвид? Благодаря за помощта!
Я извикай първо една, две фирми дето с това се занимават да ти кажат малко цени, пък после се забавлявай, ако имаш толкова свободно време и ентусиазъм. За малки квадратури отказват или обявяват космически цени, но щом е за целият вход ще се навият.
Имам съмнения, че няма да ти хареса и крайния резултат при направи си сам.....
Какъв цял вход? Знаеш ли на останалите колко им прави впечатление, за да допуснат да се стигне до това състояние? Аз съм новодомец на втория етаж и бих желал да я освежа до партера евентуално или поне плащадката пред вратата ми, която съм снимал.
chapara - майстор
Пробвай в Гугъл с "дискове за шмиргелене" и "дискове за полиране". По принцип може и с ъглошлайф, но прахоляка е🤤 Гледаш дискове за камък.
  • 1
  • 2

Тема "Реновиране на мозайка на стълбище в стара кооперация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: