• 1
  • 2
Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
Здравейте,
Закупихме старо жилище, което трябваше да изринем. Част от нещата, които сменихме, бяха радиатори на ТЕЦ.
Някои от тръбите имаха ръжда и по препоръка на майстори, ги заменихме с полипропилен с алуминиева вложка.
Решихме да затапим единия радиатор, където няма да се ползва и майсторите директно смениха и вертикалните щрангове, защото било трудно за затапване.

Въпросът ми е, според вас грешка ли е било смяната на железните тръби с полипропилен, ако все още не са протекли?
Огромен ли е шансът новите тръби да протекат и с такива ли се сменят?
Има ли други хора, които са си сменили вертикалните тръби или това е било екзотично и опасно решение на нашите майстори?
Минал е един сезон, нищо не е протекло.
kozl - майстор
Това дето е на снимката прилича на РЕХ тръби. Нормално се ползват за радиатори.
Подмяната не е грешка, въпроса е колко качествено са направени връзките със старите тръби и радиаторите.
krasi92 - майстор
Всяко едно ново нещо е добро. Майстора е преценил и ги е направил. Сложил ви е тръби с алуминиева вложка но пексал както каза Козл а не полипропилен. И двата варианта стават. Грешката която е допуснал майстора е с намаляването на диаметъра на тръбата в дъното на снимката. Ако имате намерение да ги криете в куфар сложете някакви ревизии горе и долу да си наблюдавате фитингите.
cvetomir_77 - специалист
Тръбите са перфектни, стига да не вдигнете температура на водата над 95 градуса!!! Над тази температура връзките започват да текат като лейки и тръбите започват да се напукват.
chapara - майстор
Само на мен ли ми се струва че тръбите в плочата не са сменени или вече съм за очила? Ако не съм за очила, това е ,,пладнешки грабеж"!!
muhala - майстор
Гарантирано ще се прецакат много преди да се предадат старите.
Ако е имало ръжда по старите, тръби, се шкурят, обработват с ръждопреобразувател и боя.
Тези адаптори ще текнат то 5 години гарантирано. Просто няма пропуск. Аз не съм виждал адаптор на 5-10 години да не е текнал.
Освен това тази тръба няма да надживее желязната тръба.
Майстора с каква квалификация е, че му вярвате ?

ЕДИТ. Виждал съм медни тръби в сграда на около 100 години в центъра на София. Ами не са мръднали, но не са пластмасови.
kozl - майстор
Голи факти.
Блока на родителите ми е от 1970. Черни тръби. Поне аз докато съм живял там до към над 2000г нямаше проблеми с тръбите. След това незнам. Може и да е имало ремонти тук там, но до момента няма мнения за подмяна на тръбите на отоплителната инсталация, както стана с тръбите за топла вода. Преди 2000 сменихме радиаторите в апартамента от чугунени с алуминиеви. Връзките от радиаторити към черните тръби са с РЕХ тръби и подобни преходи като на снимката и до момента не е имало проблеми.
Тук дето живея, щранговете са он полипропилен с алум.вложка до колекторни табла в апартаментите. Схемата е лъчева и от колектор до радиатори тръбите са РЕХ с ал.вложка и адаптори на стягане с резба. 20 г от как се експлоатира сградата. Проблеми с течове от отоплинелната инсталация имаше, но не в тръбите и адапторите, а в спирателните кранове от уплътнението на остта им и от обезвъздушителите.
Факт е, че от как съм отговорник абонатна станция аз не съм засичал Т на топлоносителя от Топлофикация по-висока от 80 гр. при това тази на ВОИ не съм засекъл да надвишава 60 гр.
Пак факти - черните тръби в София във ВОИ инсталация се износват проогресивно при подмяна на водата със свежа от водопровода.
Нарочно записах София, защото съдържанието във водата определя това колко водата ще отнася и колко водата ще натрупва по черните тръби.
Оказва че не може да се редактира мнение а се създава нова тема.. неадекватно съм написал, не става въпрос за при мен а мой познат - той ми прати снимки, а при мен ситуацията е сходна но това няма значение.

Абсолютно ме отказахте да правя нещо такова и при мен, по-добре нищо да не бутам то идеята беше че сега тъкмо се маха всичко старо при мен и да се подобри каквото може...

От чисто любопитство, щом държат тези връзки по максимум 5 години на pex тръбите - кой тогава е най-добрия вариант за смяна на тези железните тръби в случай на проблем?
muhala - майстор
Според мен изчисти ръждата ако има някъде, шкури , мини с ръждопреобразувател и грунд.
Ако слагаш адаптори, гледай да се виждат, за да може да се подменят ако се налага.
нед окт 09, 2022 9:18 pmpetkokaradimitrov написа:
Оказва че не може да се редактира мнение а се създава нова тема.. неадекватно съм написал, не става въпрос за при мен а мой познат - той ми прати снимки, а при мен ситуацията е сходна но това няма значение.

Абсолютно ме отказахте да правя нещо такова и при мен, по-добре нищо да не бутам то идеята беше че сега тъкмо се маха всичко старо при мен и да се подобри каквото може...

От чисто любопитство, щом държат тези връзки по максимум 5 години на pex тръбите - кой тогава е най-добрия вариант за смяна на тези железните тръби в случай на проблем?
  • 1
  • 2

Тема "Смяна на тръби и щрангове ТЕЦ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: