• 1
  • 2
Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
agavazov - напреднал
Слагам тапетни врати (касата се вгражда) и днес пробно запълних с една ръка хастарна мазилка с която работя за пръв път, като положих и мрежа, а преди това обезпраших и грундирах.
1-ва ръка варира между 3 см до 6 см, с 2-ра ще заравня и отгоре смятам да затворя с гипсово лепило и да финиширам с полимерна шпакловка (готова шпакловка) пак с мрежа.
Използвам "Боро - Хастарна мазилка 330"

Имам няколко питания:
1. Освен цимент в тази мазилка има и вар, който не се слави със здравина. Дали това решение ще е "рехаво", макар и армирано с мрежа, защото касата на врата си има вибрации.
2. Прочетох, че мазилката изисква съхнене над месец (предвид, че имам слоеве над 5 см).... мога ли да затворя с гипсово лепило, няколко дни след полагане на мазилката и после и да финиширам с шпакловка и да съм спокоен, че до 2/3 месеца ще изсъхне (няма да слагам грунд или латекс над финиша, следващите няколко месеца)
3. Проблем ли са участъците при които една ръка е над 5см
4. Трябва ли да правя нещо специфично между 1-ва и 2-ра ръка

Всички допълнителни съвети са добре дошли


Без мазилка
Прикачен файл:
0.jpg
0.jpg (66.43 KиБ) Видяна 4140 пъти

С мазлика
Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (50.62 KиБ) Видяна 4140 пъти
Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (72.64 KиБ) Видяна 4140 пъти
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Вар в циментова мазилка се слага за пластичност, против съсъхване - да не се напуква.
Съхненето на мазилка не е просто изпаряване на вода. Става си химическо свързване, което си иска време
Гипс не вирее на влага
Полимер пък, на мокро, пиши го подкожушено по рождение
Изобщо...
agavazov - напреднал
Ако съм разбрал правилно....

Варо-циментовата мазилка е напълно подходяща за целта (поради гъвкавостта си).

Запълвам смело до 7/8 см, чакам около месец да изсъхне и свърже, затварям с гипсово лепило (от другата страна няма да затварям известно време за да съм сигурен, че ще има пролука да диша, ако има нужда) и финиширам с шпакловката.
miliad - майстор
Тръгнал си да монтираш тапетни врати на 7-8 см фуга! С тази "дантелена" каса.
И защо?
Това е за зидане, не за мазилка.
При такава дебелина хоросана ще се нацепи само от изпарението на водата. Трябва да нанасяш на два-три пласта, като изчакваш първият да дръпне леко.
agavazov - напреднал
ср окт 18, 2023 10:39 pmmiliad написа:
Тръгнал си да монтираш тапетни врати на 7-8 см фуга! С тази "дантелена" каса.
И защо?
Това е за зидане, не за мазилка.
При такава дебелина хоросана ще се нацепи само от изпарението на водата. Трябва да нанасяш на два-три пласта, като изчакваш първият да дръпне леко.
Иска ми се да го запълня "монолитно", без картон или фибран.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет окт 19, 2023 12:26 amagavazov написа:
ср окт 18, 2023 10:39 pmmiliad написа:
Тръгнал си да монтираш тапетни врати на 7-8 см фуга! С тази "дантелена" каса.
И защо?
Това е за зидане, не за мазилка.
При такава дебелина хоросана ще се нацепи само от изпарението на водата. Трябва да нанасяш на два-три пласта, като изчакваш първият да дръпне леко.
Иска ми се да го запълня "монолитно", без картон или фибран.
Изпълва се с парчета тухла, щом зидарията отстрани е тухлена. Не се правят дебели пълнежи само с мазилка
и... РАБОТЍ ПРИ ПОСТАВЕНА И ЗАТВОРЕНА ВРАТА. Ако не се сещаш защо, все някак ще разбереш
miliad - майстор
Како, добър съвет даваш, но не е за тези врати.
Касата е тънка алуминиева, обикновенно елуксирана. А хоросана е'''ва мамата на елуксацията. Изобщо мазане, пердашене и подобни дейности хич не ги виждам, ако касата не е добре опакована и защитена.
Като цяло сбъркана поредица от дейности.
Първо трябваше да изправи отвора , дори и с монтаж на черна каса или закладни и тогава да поставя вратата на 2мм фуга.
Минало-заминало.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет окт 19, 2023 8:18 ammiliad написа:
Како, добър съвет даваш, но не е за тези врати.
Касата е тънка алуминиева, обикновенно елуксирана. А хоросана е'''ва мамата на елуксацията. Изобщо мазане, пердашене и подобни дейности хич не ги виждам, ако касата не е добре опакована и защитена.
Като цяло сбъркана поредица от дейности.
Първо трябваше да изправи отвора , дори и с монтаж на черна каса или закладни и тогава да поставя вратата на 2мм фуга.
Минало-заминало.
:-( На снимките различавам само безкрайно нескопосано мазане на модерни смеси, не различавам касата...
agavazov - напреднал
n_a написа:
:-( На снимките различавам само безкрайно нескопосано мазане на модерни смеси, не различавам касата...
Снимал съм около 3см хастарна мазилка с мрежа, нищо повече. Но нека се върнем на темата. Май ще мина на решение с екструдиран полистирен, за да не се вкарвам във филм.
agavazov - напреднал
чет окт 19, 2023 6:08 amn_a написа:
Изпълва се с парчета тухла, щом зидарията отстрани е тухлена. Не се правят дебели пълнежи само с мазилка
и... РАБОТЍ ПРИ ПОСТАВЕНА И ЗАТВОРЕНА ВРАТА. Ако не се сещаш защо, все някак ще разбереш
Ако някой ще пробва подобно начинание, задължително се монтира крилото преди затваряне на касата (при мен е свалено за да не го цапам излишно)
  • 1
  • 2

Тема "Специфики на хастарна мазилка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: