Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
LazarGanev - "Велик майстор"
Живеем в славно време - на границата между пещерната ера и изкуствения интелект😀
шоп - майстор
съб май 25, 2024 10:55 pmnеwage написа:
В един селски дом винаги гори печка, за какво ми е тоз котел, след като печката произвежда достатъчно топлина да стопли вода за миене и за банята...
Слънчев колектор засега няма да слагам.
Направо съм изумен от темата!?

Има печка, която винаги гори.
Чудесно!!!

Вие сте написали, че печката винаги: произвежда достатъчно топлина да стопли вода за миене и за банята...

Тогава защо питате и си усложнявате живота?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед май 26, 2024 12:48 pmшоп написа:
...

Направо съм изумен от темата!?

..
Ексхибиционисти, Сър
MamaMy - майстор
Някой обича да му е трудно и гадно. Да, но повечето потребители четящи този форум не са мазохисти. Всеки ще си прецени за себе си, но ако уредите работещи с огън на дърва са толкова добри, нямаше да бъдат измислени нито пелетарниците, нито нафтовите или газовите горелки. Още щяхме да сме на ниво парни двигатели и щеше да има професия огняр на градски автобус. Виж бойлерите на твърдо гориво си имат и предимства, но не са за система. Предполагам, че и на тях може да бъде монтирана горелка, но случая не е такъв.
Относно печките на дърва, също не ги отричам. Има много добри, но да имат излишна енергия за да захранят проточно душ за къпане е все едно да имат КПД 2%. За миене на чинии да. Виждал съм такъв в една селска къща, но пак не бих си го причинил. Това по цял ден да фъсти пара от мивката, не благодаря. Тази влага ще е постоянен проблем. Ако пък е достатъчно малък съда, то ефекта от него също ще е малък. Вярно като се изпари водата ще спре да съска пара, но се губи ефекта от натрупването на топлина когато има много огън. Има обаче начин да се изгради такава ефективна система. За тази цел е буфера (външен за системата бойлер за натрупване на енергията). Ако се изгради система подобна на ДБ слънчев колектор с източване, има шанс да се получи нещо прилично. Единствения недостатък е, че при напълване на буфера (загряване до 90 градуса) и източване на съда върху печката, той ще се нагрява на сухо.
Киррил - специалист
нед май 26, 2024 12:48 pmшоп написа:
Вие сте написали, че печката винаги: произвежда достатъчно топлина да стопли вода за миене и за банята...
Тогава защо питате и си усложнявате живота?
съб май 25, 2024 5:00 pmnеwage написа:
Дайте идеи как да ги подвържа, така, че който и от двата да гори да има топла вода в тръбопровода, без да се налага да тичам да отварям и затварям кранове.
Човекът е задал коректен въпрос и не е нужно да му се подигравате и осмивате.
Явно има достатъчно топла вода за миене, но това е съпроводено с манипулации по бойлерите в мястото на свързването им, които иска да избегне, и не е свързано с управление на процесът работа на самите бойлери.
Предполагам, че работят на принципът на малките ел. бойлерчета над мивките. Водата се регулира с крана на студената вода, а топлият край е постоянно отворен.

п.с.
Ексхибиционизмът (на латински: exhibeo – показване, излагане) е психологична нужда от показване на голи части от тялото (които по принцип са покрити с дрехи) пред други хора. Такива части са най-вече женските гърди, гениталиите и задните части и на двата пола.
MamaMy - майстор
нед май 26, 2024 2:20 pmКиррил написа:
...Предполагам, че работят на принципът на малките ел. бойлерчета над мивките. Водата се регулира с крана на студената вода, а топлият край е постоянно отворен.
Кириле, когато не разбираш от нещо, не е задължително да пишеш в темата. Автора изрично е писал, а и в цялата тема го коментираме, че бойлерите му са под налягане. Тоест не са отворена система. Аз признавам си такъв бойлер не съм виждал, но и в линка от магазина пише същото.
съб май 25, 2024 5:00 pmnеwage написа:
Здравейте.
Замислям система за топла вода с два бойлера - единият е на дърва, ето такъв) и е голям, 80 литра, а другия е малък и стои върху печката (ето така) - щом запаля печката стопля малко вода за миене на чинии и др.
Идеята е, че големия ще го паля, когато трябва да се топли голямо количество вода за къпане, пране (пералнята е специална, без нагревател, взима топлата вода направо от тръбопровода), докато втория, малкия ще топли винаги, когато готварската печка гори, малко количество вода - за миене.
Последна промяна от MamaMy на нед май 26, 2024 3:01 pm, променено общо 1 път.
Andri01 - майстор
...също и на индивидите / и от женски пол !!/ при които сивите полукълба са обвити с гащи, а не с черепна кутия. Примери .... :? ?!
ivanovbg - майстор
Едно време баба ми винаги имаше една голяма тенджера на печката и с един черпак си взимаше топла вода за ежедневните нужда, но сега глупаците хем искат да живеят в гората, хем да имат всички удобства като в града.
Andri01 - майстор
Ако града" е бивше"СЕЛО", забрави - удобствата се променят, но не и селяндурите! За това не рядко гората е за предпочитане!
Чираче - майстор
В селата живеят селяни, а в градовете СЕЛЯНДУРИ. Личи по постовете им.

Тема "Система за топла вода с два бойлера на дърва" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: