Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
siscokz - помощник
Значи става въпрос за една къща, която е изцяло тухлена и без колони. В мазето естествено няма твърд под, а е пръст. С брат ми я стягаме и искаме да направим плоча в цялата маза, за да стане като помещение за живеене. Знам, че трябва да се копае по надолу, за да направим изолация като сложим едри камън после пясък, найлон арматура и накрая бетона. Въпросът ми е на каква дълбочина трябва да копаем и каква височина на съотвените материали трябва да се постигне за да се залее плочата? И другият въпрос: арматурата сама с един ред полета ли да мине или да се прави като нормалните плочи, то в случая не виждам кой знай какви натоварвания. Моля помагайте.
velsi - Почетен майстор
Ако е само подова плоча мисля, че няма нужда от арматура на две нива. Някаква фракция (натрошени камъни) за основа, трамбовани, мрежа от арматурно желязо Ф6 да речем през 10-15 см и бетон около 8 см мисля е достатъчно. Ако мислите обаче с тази плоча да укрепвате основите на къщата, то тогава не е лошо да се посъветвате с проектант-конструктор, който да ви даде насоки за конкретния случай.
siscokz - помощник
Днес тъкмо махнахме дюшемето и като започнахме да копаем само пясък и пясък и пясък. Много се замислям дали въобще е нужно да се слагят камъни а не направо върху пясъка и без това е доста трамбован. Дали ще има влага по този начин или да все пак да си копнем малко надолу и да го правим както си му е редът или да изберем икономичният вариан направо заливка.
Duke_BG - специалист
за армировка използвай заварена мрежа Ф 5 или 6 мм с око 20х20 см - по лесно и стабилно е и я подпри така че да е по средата ма излетия бетон
emil_v r - майстор
Наилона ! Здр. Дуке-бг

Тема "Бетонна плоча в мазето - КАК?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: