Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте на всички!Интересувам се някой може ли да ми помогне и да ми даде информация с какво се изработва калъп за гипсова отливка?От къде да намеря материала?
С две думи за какво става въпрос.Мои познат има много красиви дърворезби-бирелефи.Бих искал да ги сваля на калъп и да ги лея от гипс или някакъв друг материал /по здрав/.Надявам се някой да сподели мнение и опит!
lambov - специалист
Комерсиално мисли6 ти !
Ще лееш в серийно производство?
Скъпо е !
lambov - специалист
ако релефът или пластиката няма обратни ъгли прави6 калъп от лепоксидна смола. Но ако има такива ъгли то трябва да го направи6 от силикон и гипсово корито. Успех
solo5 - майстор
как с епоксидна смола върху барелеф :?
с каквото и да решиш, трябва да се намаже с нещо мазно отдолу за да не залепне материала
hygro - майстор
За епоксидни калъпи има спрей със силиконов отделител.
lambov - специалист
Задължително ти трябва отделител, ама ако не си лял калъп ще се видиш в чудо.
1-изолираш пластиката или релефа( можеш да го намажеш с веро, също става и с грес или някаква мазнина)
2-взимаш качествен универсален силикон и полагаш равномерно около 3-4 см. слой, върху пластиката. Трябва да бъде равномерно за да не ти се скъса силикона при отлепването.
3- отгоре върху силиконовият калъп преди да е отделен, трабва да отлееш гипсово корито.

ето ти няколко гипсови отливки които съм правил преди. Пластиките са моделирани от глина, отляти са от гипс и са покрити отгоре с бронзова патина.

Прикачен файл

IMG_3354.jpg
IMG_3354.jpg (24.79 KиБ) Видяна 45619 пъти
lambov - специалист
калъп от лепоксидната смола се исползва най-често при отливки на гипсови корнизи

Прикачен файл

IMG_3356.JPG
IMG_3356.JPG (58.1 KиБ) Видяна 45613 пъти
karamundi - специалист
калъпи се правят от гипс и може да ги отливаш от керамика но трябва да ги печеш
SuB^ZerO - специалист
Година и половина по-късно ми се иска да отворя пак темата. Имам идея и се чудя дали е възможно нейното осъществяване . Сещате се за прозрачните листи с които се ламинира да речем А4 лист.Ако един такъв лист се постави върху детайла на който искаме да направим калъп и после се загрее достатъчно ...за да се разтопи ... ами няма ли като изстине да се получи желаната форма ? (естествено за по прости фигури).И ако може и някой е пробвал ... да каже каква температура му трябва на това(във фурната дали ще се получи) Абе честно да си кажа идеята ми е да зарадвам приятелката си с вибратор ... и имам стъклена секс играчка която обаче не вибрира...разглобих така или иначе счупеният контролер от PlayStation-а и моторчето за вибрация ме вдъхнови, та иска ми се да направя отливка на стъкленото тяло в която да монтирам моторчето ,батерия (9V) и едно ключе.Материалът който мисля да ползвам е универсален бял силикон - тук идва другият въпрос дали силикона е подходящ защото все пак ще влиза ..........та дали няма да е нехигиенично ? Моля за HELP
LazarGanev - "Велик майстор"
Боже какви мераци у днешната младеж :shock: :-D . Искам да те отчая в друга посока - това моторче няма да ти свърши работа със "стъклената сексиграчка", защото не е сметната за нея. По-малко пушене и повече учене е трябвало...

Тема "От какво и как се прави калъп" | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: