• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
todorov - помощник
Здравейте. Напраих си печка с водна риза /за локално парно/. Уж изчислявах и сравнявах данни за горивната камера,но нещо съм сгрешил. Проблема е, че няма тяга в камерата. Огъня гори спокойно и в началото се разпалва трудно. някой може ли да подскаже какво трябва да корегирам за да се получи така както трябва?
velsi - Почетен майстор
Не бързай с изводите. В топло време и в студено нещата с комините стоят различно. Може да се окаже, че всъщност нямаш проблем.
estrogen - специалист
Да голямо значение има атмосферното налягане . Ние сме на локално парно от 4 години (стар руски чугунен котел 25 кВ на твърдо гориво - въглища) и се случва на месеца 1-2 пъти когато налягането е по-ниско или по-високо ( гледам го на барометър) просто не се получава горене а тлеене на горивото . Успехи
todorov - помощник
Благодаря Ви за оптимизма момчета, но не е от времето. Миналата зима пробвах много неща за подобрение, но не се получи. От всичко, което съм прочел до сега по темата започвам да си мисля, че проблема е в D на кумина или в недостига на въздух отдолу.
Под скарата има разстояние 550 х 350 х 70 в мм. Димоотвода е с D130, а общото сечение на отворите на вратичката е 8,3 кв.см.
На път съм да я направя като камина т.е. да отворя под скарата голям отвор, но не съм сигурен колко ще е достатъчен и дали ще се наложи да увелича D на димоотвода до 180. ??????????
Ако увелича отвора отдолу дали ще е достатъчно сечение, което ще остане на лицето, от порядъка на 500 х 100 /като част от обема ще е зает от пепелника/
Transporterr - специалист
това е вярно трябва да има достъп на въздух до огнището ,не забравяй че все пак е добре да се регулига този досъп иначе много дърва ще отидат
и още трябва да има достъп на външен въздух в помещението с печката\камината :!: .успех
hygro - майстор
velsi написа:
Не бързай с изводите. В топло време и в студено нещата с комините стоят различно. Може да се окаже, че всъщност нямаш проблем.
velsi е прав. Когато коминът е студен, изходните газове се охлаждат бързо и коминът няма тяга. Това се проявява най-силно, когато външната температура е по-висока от тази в комина и тягата става низходяща. В началния момент надув на горивната камера с помощта на прахосмукачката, може да спести доста усилия. След подгряване, положението се нормализира. Излишното разширяване на диаметъра над оптималния (ако е калкулиран правилно :wink:) не е препоръчително.

Недостиг на тяга може да има и поради малка височина на комина или при недостиг на пресен въздух например при подналягане в помещението, създадено при обтичането на сградата от вятъра. Във втория случай решението е в специален капак, който използвайки ефекта на Бернули при вятър създава подналягане в комина.
крум - специалист
hygro написа:
Излишното разширяване на диаметъра над оптималния (ако е калкулиран правилно :wink:) не е препоръчително.
Може ли повече информация за горното?
Как се калкулира, какви са страничните (негативните) ефекти?
hygro - майстор
крум написа:
hygro написа:
Излишното разширяване на диаметъра над оптималния (ако е калкулиран правилно :wink:) не е препоръчително.
Може ли повече информация за горното?
Как се калкулира, какви са страничните (негативните) ефекти?
Увеличаването на диаметъра намалява скоростта на газовете и увеличава контактната площ с димоотвода. Вследствие понижаването на температурата тягата намалява. Калкулацията цели намирането на компромис между аеродинамичното съпротивление на тръбата и подналягането, което се създава вследствие тягата при разчетния дебит и температури. Има готови таблици за параметрите на комини, вероятно Гугъл ще помогне...
todorov - помощник
higro, от отговорите разбирам, че си специалист по темата. Можеш ли да ми кажеш нещо повече за "димен дефлектор".- как се изчислява за оразмеряване, какво е положението му спрямо отвора на печката към комина и какви форми се препоръчват. Виждал съм няколко разновидности , но не ми е съвсем ясно какви са + и - им. Ако можеш да предложеш нещо повече ще съм благодарен, а до колкото виждам - има и други, на които им е интересна темата.
leonardo_vd - модератор
Аз имах проблем с комина, който е в панелно жилище и както знаете след време фугите са се поотворили и от там идва и спада на тягата. Реших да си направя собствен комин и понеже съм на последния етаж стана много лесно, пробих плочата на терасата и изведох нагоре тръба дълга 5м, но не я изолирах в участъка, който е над балкона. Започна се едно изтичане на чернилка от вратичката за почистване, което смятам че е от конденза на комина. От там идва и по-малката тяга. Това лято го изолирах с вата и измазах. Проблемите поне за сега свършиха, комина тегли и няма чернилка :)
  • 1
  • 2

Тема "Проблеми с горенето на камина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: