• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
А аз да попитам, някой знае ли ЗИЛ-овия компресор колко литра в минута прави?
puxli - помощник
върни се на предната страница .там е написано колко прави
estorm - специалист
Някой ще подскаже ли с какво се затапва картера отдолу на зиловия /трябва ли ваничка/?
Пресостат с 4-ри изхода ли или с един е по добре да взема? Тоя с един що е по скъп?
Ще си сглобявам един зилов и по темата се ориентирам горе долу какво ще правя.
До тук имам компресор Зил 130 и монофазен двигател 2,2квт.
Смятам да взема една нова 60л бутилка за газ.
Ще се ползва за дребни неотговорни боядисвания, евентуално някоя пневматична джаджа.
Нищо конкретно ама ще ми е кеф да си го направя вместо да си купя едно китайче ново за 160лв.
andro440 - майстор
estorm написа:
Някой ще подскаже ли с какво се затапва картера отдолу на зиловия /трябва ли ваничка/?
Пресостат с 4-ри изхода ли или с един е по добре да взема? Тоя с един що е по скъп?
Ще си сглобявам един зилов и по темата се ориентирам горе долу какво ще правя.
До тук имам компресор Зил 130 и монофазен двигател 2,2квт.
Смятам да взема една нова 60л бутилка за газ.
Ще се ползва за дребни неотговорни боядисвания, евентуално някоя пневматична джаджа.
Нищо конкретно ама ще ми е кеф да си го направя вместо да си купя едно китайче ново за 160лв.
аз съм с такув компресор -направил съм му картер от дебела ламарина 4 мм /дълбок е около 40 мм . биелите отдолу съм ги пробил и нарязах резба 8 мм -там направих /от тръбички / нещо като лопатки да загребват масло от картера и да мажат вала и лагерите ,отстрани на капака на самия компресор -има отвор с резба -него съм го запушил с една /гресьорка / монтирал съм малко казанче за доливане на масло ,но трябва да погледна къде влиза тръбичката му ,че то беше преди 20 години ...освен това съм монтирал водна помпа ,която се върти от мотора -прекарва водата през радиатор за парно от ЖУК/НИСА/ и охлажда компресора -но пак прави конденз.на бутилката имам клапан за налягане и на 6 атмосфери изпуска ...общо взето много си играх тогава ,но за конденза впоследствие реших проблема с един стар порожарогасител на 2 метра по високо от самия компресор ,за боядисване на коли-не става -винаги се изплюва ,на последната ръка
estorm - специалист
Андро според изчетеното в темата няма нужда от водно охлаждане. Освен това при мен ще работи рядко и по малко. Обаче никой не каза в темата дали мога да затапя картера с равна планка или трябва ваничка. Но пък пише, че няма нужда от преработка т.е да дупча биелите и да слагам пластинки.
Останах с впечатлението, че отдолу е затапен равно и се пълни картера с масло и затова слагат съд да поема излишното масло при работа. Така излиза, че биелата плува в маслото защото се наливат 700мл или нещо греша? Друга разлика виждам, че затапват отдушника /5 /а вадят изход към казанче от друго място. А защо да не взема изход за казанче от отдушника не разбирам.
А на схемата от нет-а виждам, че не се пълни картера догоре и ползват отдушника.

Прикачен файл

компресор1а.JPG
компресор1а.JPG (30.72 KиБ) Видяна 3000 пъти

Прикачен файл

компресор1.JPG
andro440 - майстор
estorm написа:
Андро според изчетеното в темата няма нужда от водно охлаждане. Освен това при мен ще работи рядко и по малко. Обаче никой не каза в темата дали мога да затапя картера с равна планка или трябва ваничка. Но пък пише, че няма нужда от преработка т.е да дупча биелите и да слагам пластинки.
Останах с впечатлението, че отдолу е затапен равно и се пълни картера с масло и затова слагат съд да поема излишното масло при работа. Така излиза, че биелата плува в маслото защото се наливат 700мл или нещо греша? Друга разлика виждам, че затапват отдушника /5 /а вадят изход към казанче от друго място. А защо да не взема изход за казанче от отдушника не разбирам.
А на схемата от нет-а виждам, че не се пълни картера догоре и ползват отдушника.
Според всеки е различно ! Картера при зила - не е затапен а през коляновия вал на компресора върви масло под налягане и маже лагерите -това масло изтича в картера -и от там вероятно в картера на двигатела ...казах как е правилно -направи както решиш !
estorm - специалист
Малко да повдигна темата, че пак ми потрябва компресора.
Направил съм го работи страхотно и учудващо тихо.
Обаче имам един нерешен проблем. Картера отдолу го затапвам с гарнитура от клингерит намазана със силикон и 3мм ламарина. Това лежи върху солидна основа и не измята ламарината. Но не мога да го спра да тече от там. Сълзи дори без да работи. Налягане в картера нямам тъй като има отворен отдушник/ разширителен съд. Просто не могат четирите му болта да пристегнат плътно клингерита.
Каква по мека гарнитура може да се измисли, лепило някакво ли или какво друго.
Мажа уж със маслоустойчив силикон за гарнитури, но предполагам е ментак.
Корпуса там метал ли е или чугун? Ако е метал направо ще му заваря ламарината.
Е с тоя силикон се мъча.

Прикачен файл

Зас.JPG
Зас.JPG (43.9 KиБ) Видяна 2734 пъти
Krass - майстор
Аз съм сложил гарнитура от 6мм маслоустойчива гума, а картерът е от 8 мм ламарина. И пак тече. И не само когато работи. Абе свиквай. :sad:
estorm - специалист
Е да му свикна трябва да му сложа един капак отгоре и да не го виждам. Както на колата :-D Ама съм се заял с него тия дни и пак го разглобих. Точно щях да мисля гума и дебела ламарина. Добре, че ме предупреди. Значи май и заварката ще отпадне, че е чугун. Да взема да го залепя с тия стомана лепило :? Без клингерита.
estorm - специалист
Залепих го с лепило и миряса - засега. Обаче?? На компресора от предните снимки отдушника е в най висока точка на картера. Моя го взех с направен отдушник по средата на картера. Мааалко по високо от нивото където фабрично влиза маслото. И сега като го пусна от тия 700мл масло вътре към 500 вади отвън. В бутилката дето съм сложил. На пяна. Накрая махнах това количество и в него има около 200мл като сега вади само около 100. Маслото е 15в40 прави го на пяна, Въпросът е да разредя ли с нещо маслото или да го сгъстя? И с толкова малко масло проблем ли е, че работи? То по малко и работи де. Пък и отдушника вече не мога да преместя. Така хубаво го залепих :-D
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11

Тема "Компресор за въздух от ЗИЛ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: