• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
dannybo - помощник
8180 написа:
Кофти,
Аз разчитах да "купя" нещо пробвано и работоспособно, че на пролет ще ми трябва.
Нещо го мисля електирческо - да се задейства заедно с аспиратора, ама едва ли си струва. "Пасивната" клапа ме заинтересува.
Дайте и др. идеи - тази от камионите ми се струва най-удачния претендент.
А защо просто не си купиш една механична(пасивна)? Аз си взех такава - струва няколко лева.
expander - специалист
Предполагам, че говориш за едни пластмасови клапи.
По-точно един кръг разполовен по диаметъра си, където е поставена и оста около която двете половинки се въртят, като затварянето е реализирано с една тънка стоманена тел. Видях ги след като си правих експериментите вкъщи и ако ми се наложи (защото в момента нямам проблем с миризми от комина) сигурно ще монтирам една на извода на аспиратора. Направи ми впечатление, че още в магазина някои от тези клапи не затваряха плътно, може би ще трябва да се модифицира малко...
dannybo - помощник
Направо си монтирай една, че не знаеш кога някой съсед ше стане луд фен на пърженето както при мен. Аз в момента съм без абсорбатор (стария го демонтирах), защото чакам да докарат в магазина марка Faber. Въпреки, че съм сложил плик на отвора на комина миризмата на пържени филийки сурин и на пържени картофи вечер доста удря в носа. С въпросната клапа доскоро нищо не се усещаше.
Matchless - специалист
expander написа:
Предполагам, че говориш за едни пластмасови клапи.
По-точно един кръг разполовен по диаметъра си, където е поставена и оста около която двете половинки се въртят, като затварянето е реализирано с една тънка стоманена тел. Видях ги след като си правих експериментите вкъщи и ако ми се наложи (защото в момента нямам проблем с миризми от комина) сигурно ще монтирам една на извода на аспиратора. Направи ми впечатление, че още в магазина някои от тези клапи не затваряха плътно, може би ще трябва да се модифицира малко...
Тези възвратни клапи, които съм виждала са такива както си ги описал, но не се въртят а само се притварят двете половинки на кръга, а при отворено полжение кръгът е цял и затваря отвора.
8180 - майстор
Тани написа:
Тръбата навън ли ти излиза или в комина?
При мен е за къща.
Още не съм решил окончателно, в т.ч. и заради евентуалното смесване на миризми. Аспиратора сигурно ще го пусна самостоятелно навън - там ми се ще нещо да спира обратния поток при вятър.
Отделен въпрос са вентилаторите в две кенефобани една над друга в общ отдушник. Освен ако и тях не изкарам хоризонтално навън или ги обслужвам с общ вентилатор. Независимо от решението пак ми се ще да се притварят.

dannybo,
Пасивните са чудесен вариант, ако ще ги управлявам само аз, обаче често такива устройства предизвикват развод :sad:
velsi - Почетен майстор
Една идея от мене. Ако ще правите клапа спомнете си за конструкцията на добрата стара фотографска диафрагма (бленда). Струва ми се не толкова сложно за изпълнение, а затварянето ще е перфектно.
Тани - модератор
То има и готови такива и не са скъпи, но остава пролема как въздуха сам ще си я отвори и то само от едната посока :-D

Ако въздуха ще се извежда навън има едни пластмасови решетки ,които предпазват отвора на тръбата от дъжд имат клапа за вятъра и не на последно място - не могат да влизат птички в аспиратора! И не на последно място - понеже са квадратни и бъшния им размер е по-голям размер от диаметъра на тръбата - скриват разкъртеното на стената около отвора.
  • 1
  • 2

Тема "Неуспешна възвратна клапа за аспиратор..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: