Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Имам соларна система за БГВ с 10панела и два бойлера по 500л.Денивелацията е 16 метра.Вече четвърта година изпразвам,пълня и "надувам" системата с обикновена помпа от кафе машина и гъвкава връзка, въпреки че е с малък дебит а системата събира 47л. топлоносител.Беше ми омръзнало да ходя и да се моля( и да плащам)на "специалисти".Понеже системата ми е направена така, че да се пълни от най-ниската точка(до бойлерите в мазето),бях решил да си купувам такава помпа, с каквато идваха техниците от фирмата.От както прочетох първия пост в тази тема и си "спретнах" елементарното и евтино устройство на колегата :prayer: =D> съм си спестил поне 1500-2000лева от профилактика,подръжка,транспортни разходи.Живея на30-40км. от офиса на най-близката фирма занимаваща се със соларни системи и както разбирате за всяко повикване се заплаща и транспорт.А нали основната задача на една такава система е да ти снижи разходите. Какъв е смисъла като ще спестявам от електричество,да ги давам за абонамент и подръжка :-D :-D :-D
gnt69 - майстор
Защо не заредиш с антифриз. Аз от 10 години съм с антифриз и се свиркам. Нито точа нито пълня.
шоп - майстор
:? и мен ми стана интересно. Ако е с антифриз и пропилен гликол веднъж се пълни. Какви 1000-2000 лева за пълнене?

ако е пък с вода не трябва никаква помпа. Водопроводното налягане си върши работа...
LazarGanev - "Велик майстор"
gnt69 написа:
Защо не заредиш с антифриз. Аз от 10 години съм с антифриз и се свиркам. Нито точа нито пълня.
Нали ти отговори - защо да дава спестените пари за антифриз :cool: . Помисли само - кога трябва да ги даде тези 200лв за пропиленгликол? След края на туристическия сезон няма смисъл, преди туристическия сезон парите са свършили, а има толкова неща, дето трябва да се свършат, в самия летен сезон туристи много, хиляда други ангажимента, пък ние да харчим пари за антифриз, при положение, че системата си работи перфектно с вода :cool:
Солара е правен 2005година и не е работил и ден с вода.Пропиленгликол не съм пълнил-само антифриз.И така вече 12години.Първите няколко години плащах годишен абонамент за подръжка(300-350лв)Идваха на пролет и есен да го прегледат или евентуално ако нещо се повреди(датчици,обезвъздушители и др.) Сега обаче освен че качиха абонамента започнаха и с номерата-Утре...Другата седмица...Имаме голям обект...
И така приказката за неволята ми стана любима.А пълнене и изпразване се налага: смяна на бойлер ,смяна на разширителен съд ,авт. обезвъздушители -все по нещо има. :? Сам си го поддържам с подръчни средства и материали и четене по форуми.
LazarGanev - "Велик майстор"
todesto написа:
Пропиленгликол не съм пълнил-само антифриз.И така вече 12години.
Ако под "антифриз" разбираш автомобилен антифриз, т.е. етиленгликол, то значи ти си убиецЯ Кажи как се казва хотела ти, за да предпазя познати от отравяне :x
ktch_1964 - специалист
Колега Тодесто, не се впрягай на думите на "великият майстор" , той кото усети , че вече няма келепир за него или такива като
него изпада в нервна криза и започва да обижда. Така постъпи и с мен в една друга тема. Колега Тодесто, хайде помоли човекът
който те обиди като е "велик майстор" да ти обясни колко е налягането на водопровода което се поддържа в бойлера , колко е
налягането на антифриза в системата, и при евентуален пробив на серпентината в бойлера дали антифриза ще се смеси с водата
или водата ще изхвърли антифриза навън. Браво на теб , че си се справил сам и че си отсвирил мошенниците.
LazarGanev - "Велик майстор"
Не, че се връзвам на обиди от ощипани девици, но като става въпрос за живота и здравето на хора съм длъжен да отговоря! Налягането в соларната система е 6 бара (на толкова избива предпазния клапан), а във водопровода водата много често е с по-ниско налягане, да не говорим че като спре водата става вакуум в бойлера. Ако се спука серпентина, почти сигурно е, че флуид от соларната система ще попадне във водосъдържателя на бойлера. После никой не знае кое дете ще си налее вода да пие. Белите стават много лесно. У дома никой не може да ти забрани да се тровиш, но в обществени сгради това е абсолютно недопустимо. Почти съм сигурен, че системата е била напълнена с пропиленгликол още отначало, а не с етиленгликол, но не се знае после с какво е доливано - много вероятно да е добавен етиленгликол. Да го обясня на по-разбираем ( за някои) език - разликата е като между етиловия и метиловия алкохол, ама много по-силно изразено. Изобщо, ама изобщо не трябва човек да си прави тънки сметки за някакви мижави (по-скоро мними) икономии! Нито някой да се обижда от острия тон, скойто съм го казал!
ktch_1964 - специалист
Виждал съм много соларни системи , но не съм виждал до сега да работят с налягане от 6 бара. На соларна система се монтират
предпазни вентили на 2,5бара и налягането в системата се поддържа на 1,6 - 1,8 бара. Нека и други колеги да споделят с какво
налягане работят системите им.
gnt69 - майстор
ktch_1964 написа:
Виждал съм много соларни системи , но не съм виждал до сега да работят с налягане от 6 бара. На соларна система се монтират
предпазни вентили на 2,5бара и налягането в системата се поддържа на 1,6 - 1,8 бара. Нека и други колеги да споделят с какво
налягане работят системите им.
Моята е нопомпена на 3 бара с предпазен клапан на 6 бара.

Тема "Пълнене на солар с антифриз" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: