Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
vanko68 - специалист
В автомобилния антифриз има етиленгликол,който е опасен при поглъщане примерно.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0% ... 0%B8%D0%B7
Здравейте
ЪП-вам темата с идея да съм полезен и на други като мен :). И аз като колегата пуснал тази тема, реших да си направя сам соларната система и стигнах до момента с пълненето на пропилен гликола. Мислех и аз да напълня с-мата от най високата точка и после само да вдигна налягането, но се сетих за следното решение: бензинова помпа която да вдига налягане мин. 3 бара! В случая аз намерих бензинова помпа Bosch - 4 бара за Ауди 80. Иначе има и бензинови помпи за Мерцедес, който са до 6 -7 бара. Така за 15 мин. успях да напълна системата която събира 16 литра соларна течност и да вдигна налягането на 2,5 бара. На снимките долу може да видите решението.

Прикачен файл

pompa-3.JPG

Прикачен файл

pompa-2.JPG

Прикачен файл

pompa-1.JPG
Andri01 - майстор
И друг начин за пълнене: туба от минерална вода 10л,на капачката два отвора-вход за въздух / стар вентил от гума/ и изход за водата /системата е DB и се зарежда с дестилирана вода/. Въздуха се подава от ел. помпата за гумите на колата. Тези туби издържат до към 3-4 Bar.
LazarGanev - "Велик майстор"
kyna написа:
Здравейте
ЪП-вам темата с идея да съм полезен и на други като мен :). И аз като колегата пуснал тази тема, реших да си направя сам соларната система и стигнах до момента с пълненето на пропилен гликола. Мислех и аз да напълня с-мата от най високата точка и после само да вдигна налягането, но се сетих за следното решение: бензинова помпа която да вдига налягане мин. 3 бара! В случая аз намерих бензинова помпа Bosch - 4 бара за Ауди 80. Иначе има и бензинови помпи за Мерцедес, който са до 6 -7 бара. Така за 15 мин. успях да напълна системата която събира 16 литра соларна течност и да вдигна налягането на 2,5 бара. На снимките долу може да видите решението.
С ТОВА не е ли много по-просто и лесно?
LazarGanev написа:
kyna написа:
Здравейте
ЪП-вам темата с идея да съм полезен и на други като мен :). И аз като колегата пуснал тази тема, реших да си направя сам соларната система и стигнах до момента с пълненето на пропилен гликола. Мислех и аз да напълня с-мата от най високата точка и после само да вдигна налягането, но се сетих за следното решение: бензинова помпа която да вдига налягане мин. 3 бара! В случая аз намерих бензинова помпа Bosch - 4 бара за Ауди 80. Иначе има и бензинови помпи за Мерцедес, който са до 6 -7 бара. Така за 15 мин. успях да напълна системата която събира 16 литра соларна течност и да вдигна налягането на 2,5 бара. На снимките долу може да видите решението.
С ТОВА не е ли много по-просто и лесно?
Първо мислех с точно тази помпа да го направя, но преди време бях купувал такава и си спомням, че вдигаше малко налягане реално. Поразпитах и в магазина в който я намерих ми казаха че не вдига повече 1 - 1,5 бара. А това на мен не ми върши работа. При мен водния стълб е 12 - 13 метра.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами аз ползвам точно такава и вдига до 2.5 бара. Не че не искам да може и повече, но не е лошо. Харесал съм си едно Вило, ама е 600+ лева и все се отказвам :)
LazarGanev написа:
Ами аз ползвам точно такава и вдига до 2.5 бара. Не че не искам да може и повече, но не е лошо. Харесал съм си едно Вило, ама е 600+ лева и все се отказвам :)
:) вече знам, че вдига до 2,5 бара! Но така или иначе исках помпата да вдига повече. Според наблюденията ми на мои приятели ( 3ма човека ), техните соларни с-ми са на 3 бара направени. Ще пробвам след време и моя да го вдина на 3 бара да видя какъв ще е ефекта.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами ако го напълниш откъм панела, долу налягането ще стане 3,5 бара :wink:
LazarGanev написа:
Ами ако го напълниш откъм панела, долу налягането ще стане 3,5 бара :wink:
Даммм и това е решение, но мен ме мързеше да мъкна всичко горе на покрива на блока и ток да търся - малко сложно, макар вече веднъж го правих при монтажа, но втори път - не :)
А и идеята е и на мойте приятели да им ги поддръжам с-мите ако се наложи. Затова предпочетох този вариянт, а и помпата ми струва само 20 лв - втора ръка - осталото го имах фандък. Скоро и още един приятел ще си сложи, така че в блока ставаме 5 соларни с-ми.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ти си знаеш. Аз с такава помпа поддържам доста повече инсталации. Недей да очакваш някакво подобрение в работата на солара от повишаване на налягането. Има значение само при спиране на тока - по-високото налягане повишава температурата на кипене с някой друг градус, но от половин атмосфера влиянието едва ли ще го забележиш

Тема "Пълнене на солар с антифриз" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: