Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
world_explorer - специалист
Сам си направих солара за топла вода в къщи и съм нмого доволен :-D , че не дадох пари за майстори.
Възникна проблем при запълването на серпантината с антифриз. След проучване стигнах до следните решения:
1. Да доидат да ти я напънят от фирма- цена 60 лв. :shock: :?
2. Да сикупя СПЕЦИАЛНА помпа за това - обясниха ми, че тя струвала 600-900 лв. :shock: :shock: :shock: :shock:
3. Да си го напълня сам ( лесно е). Става по следният начин: Пълня го с вода, работи известно време, отстаранявам течове и т.н. след което изпразвам системата и меря колко е водата. Правя изчесление колко антифриз трябва да сложа и го пълня от най високата точка. Останалото го допълвам с вода от водопровода до работното налягане. Лесно е без пари е не е необходима фирма но има един недостатък ако се наложи да изпразваш отново не можеш да го пълнеш по този начин без да намалиш концентрацията на антифриза.

И последното което аз направих:

4.Направих си помпа. Помпата е от кафемашинка за 25 лв. чисто нова. Пробвал съм вдига 10 атмосфери налягане. Гъвкава връзка от едната страна мъжко най-малкият размер (не ми се мери) а от другата какъвто е накрайника за серпантината- цена около 5 лв. Двете резби на помпата и на гъвкавата връзка не са еднакви но няма проблеми-навиваш тефлонова лента и завиваш-на пласмасата сама се нарязва резбата и държи.
Моита система има 7 литра течност и я пълня за около 2 часа на три пъти. Помпичката трябва да почива помалко-не е предвидена за дълга работа.
И още нещо преди да се започне трябва да се обезвъздъши помпата ако в системата има налягане. Ако няма не е необходимо.
Вече два пъти ми се налага да пълня и няма никакви проблеми. :wink: :!: :wink: :-D

Прикачен файл

1.jpg
Временното решение помпата към "резрвоара"
1.jpg (61.25 KиБ) Видяна 16202 пъти

Прикачен файл

2.jpg
Гъвкавата връзка към помпата
2.jpg (54.51 KиБ) Видяна 16202 пъти

Прикачен файл

3.jpg
Гъвкавата връзка към серпантината
3.jpg (60.39 KиБ) Видяна 16202 пъти

Прикачен файл

4.jpg
Помпата
4.jpg (62.97 KиБ) Видяна 16202 пъти
Стефан - майстор
world_explorer написа:
... Останалото го допълвам с вода от водопровода до работното налягане. ....
Вече два пъти ми се налага да пълня и няма никакви проблеми. :wink: :!: :wink: :-D
Замисли се дали да пълниш от чешмата. По тоя начин вкарваш калций в системата. След време ще се чудиш защо не функционира :? :lol:
world_explorer - специалист
По принцип няма проблеми ако го пълнеш еднократно и не допълваш повече с вода от чешмата - вкарваш калцият еднократно. А това че съм го пълнел 2 пъти не означава че вкарвам допълнително калции. Просто източвам и после пълня със същият източен разтвор. Тогава не се вкарва калции допълнително. :!: :idea:
Bobivan - специалист
Пълня с обикновенна гръбна пръскачка!!Без проблем!!
Армагедон - специалист
Да се възползвам от хубавата тема на колегата и да си постна въпроса :
Антифриза ми е на две години , за смяна ли е ?
Тани - модератор
А слънчевите системи не се ли пълнеха с пропилен гликол?
Армагедон - специалист
пропилен гликол + Н2 О = антифриз :? :? : думата имат химиците :!:
world_explorer - специалист
Bobivan написа:
Пълня с обикновенна гръбна пръскачка!!Без проблем!!
Добре е като идея, стига да си решил проблема с фитингите и да я имаш налична. Не знам колко струва но ми се върти в главата около 70 лв. Също така не остава ли много мъртъв обем в пръскачката, а също така при преливане не остава ли много от антифриза в пръскачката - все пак е скъп. Моля ако може повече инфо за особеностите при работа.

penchev колега не мога да ти отговоря на въпроса дали е за смяна, но точно това е антифриза за соларите - защото е безвреден.
Армагедон - специалист
Колко е безвреден е друг въпрос ....

Тема "Пълнене на солар с антифриз" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: